Co można jeść w Wielki Piątek 2019? Katolików obowiązuje dziś post ścisły - jakościowy i ilościowy

Dziś w kościele katolickim obchodzony jest Wielki Piątek. Tego dnia wszystkich dorosłych wierzących obowiązuje tak zwany post ścisły.

19 kwietnia obchodzimy Wielki Piątek, podczas którego obowiązuje post ścisły. Czego nie powinniśmy dziś jeść i jak dużo posiłków można spożyć? Regulacje te określone są w kanonie 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Post w Wielki Piątek - czego nie można jeść, by przestrzegać zasad ścisłego postu?

Zgodnie z regulacjami post ścisły obowiązuje tego dnia wszystkich pełnoletnich, wierzących katolików - czyli tych, którzy skończyli 18 lat i nie przekroczyli jeszcze 60. roku życia. Post ścisły ogranicza się do zjedzenia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta. Wielu rezygnuje też z alkoholu i słodyczy. W poście można bez obaw jeść z kolei ryby, jajka i nabiał.

Ponadto młodzież, która skończyła już 14 lat jest zobowiązana, tak samo jak dorośli, do powstrzymywania się od jedzenia mięsa. Wielki Piątek, obok Wielkiej Soboty to jedyny dzień w roku, w którym obowiązuje post ścisły - czyli post jakościowy i ilościowy. Z postu ścisłego zwolnione są tylko osoby chore, których stan zdrowia nie pozwala ograniczać pewnych grup żywieniowych.

W Wielki Piątek w kościołach nie jest odprawiana msza święta. Po południu odbywa się tylko Liturgia Męki Pańskiej, która kończy się trwającą całą noc adoracją krzyża. W Wielki Piątek odprawiane są także drogi krzyżowe.

Więcej o:
Komentarze (2)
Co można jeść w Wielki Piątek 2019? Katolików obowiązuje dziś post ścisły - jakościowy i ilościowy
Zaloguj się
  • bialynietoperz

    Oceniono 1 raz 1

    najlepiej w/g kościoła nic nie jeść ciekawe ilu jeszcze zostanie spłukany rozum ilu się da wciągnąć w machinę Rydzyka - bo dla mnie to sorry żaden ojciec Wobec ubóstwa garnie do siebie miliony :-(

  • tomek_1982

    0

    W ogóle jedzenie mięsa jest nie legalne bo nie wolno zabijać. Chyba że musimy by ratować swoje lub czyjeś życie. Potrawy mięsne mają ten sam skład pierwiastków co gó... i jest to trucizna. Kobiety mają od tego wąsy, a mężczyźni strzelają do ludzi lub zabijają samochodem bo im "palma" bije od testosteronu który się im wyprodukował w zbyt dużej ilości. Taka prawda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX