Polak więziony pół roku w Syrii uwolniony. Od dwóch dni jest w kraju. "Dziś jest dzień ulgi i satysfakcji"

Polak więziony w Syrii wrócił dwa dni temu do kraju - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Mężczyzna miał nielegalnie przekroczyć granicę syryjską, był więziony przez pół roku.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował, że w Syrii uwolniono Polaka zatrzymanego i więzionego tam przez pół roku. Wiceminister mówił, że było to możliwe dzięki "zaangażowanemu działaniu" MSZ i koordynacji działań służb "odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polaków". Mężczyzna od dwóch dni przebywa w Polsce.

Jak zapewnia wiceminister, rodakowi nic już nie grozi. Później Szynkowski vel Sęk pisał na Twitterze:

Polska jest silnym państwem, które broni swoich obywateli i w kraju, i poza jego granicami.

Z kolei szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski wskazał: "Polak zatrzymany w Syrii jest już bezpieczny w kraju, z polecenia Prezydenta RP zajmowałem się ostatnio tą sprawą i dziś jest dzień ulgi i satysfakcji, dziękuję wszystkim za współpracę!".

Według nieoficjalnych doniesień Polskiej Agencji Prasowej, Polak nie tylko nielegalnie przekroczył granicę syryjską (o tym otwarcie mówił Szynkowski vel Sęk), ale też zarzucano mu szpiegostwo.

Sytuacja w Syrii

9 października rozpoczęła się ofensywa militarna Turcji w Syrii, skierowana na tereny, w których żyją syryjscy Kurdowie. W Syrii w ciągu niespełna doby ponad 60 tysięcy osób uciekło z regionu przygranicznego na północy kraju - szacuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Od ponad doby Turcja ostrzeliwuje tereny zamieszkałe głównie przez syryjskich Kurdów. Celem operacji wojskowej ma być wyparcie stamtąd kurdyjskich bojowników i osiedlenie syryjskich uchodźców, którzy do tej pory mieszkali w Turcji.

Kurdowie syryjscy przez kilka lat byli najważniejszą siłą, walczącą przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu i głównym sojusznikiem Amerykanów.

Częściowe wycofanie się wojsk Stanów Zjednoczonych z Syrii, o czym informował prezydent Donald Trump, otworzyło Turcji drogę do inwazji na tereny kurdyjskie w Syrii. Turcja uważa Kurdów za terrorystów.

Więcej o:
Komentarze (15)
Syria. Polak wrócił do kraju po półrocznym pobycie w syryjskim więzieniu
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 9 razy 5

  Służby, służby, służby.....

 • camp.1000

  Oceniono 3 razy 3

  Nie napisano po co on jeździł do Syrii w takim czasie. No bo chyba nie odwiedzić rodzinę.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 5 razy 3

  Kiedy minister skutecznie spowoduje uwolnienie Polaka ,kapitana statku? W jakim celu przekraczał granicę w Syrii? Może dowiemy się?

 • ahoy2

  Oceniono 6 razy 2

  To ten fanatyczny pisowiec? Nic dziwnego, że Syryjczycy woleli się go pozbyć. Pisowskiej ideologii to się nawet ISIS nie oprze.

 • viking2

  Oceniono 1 raz 1

  No, to juz wszystko wiadomo. To o niego ta wojna. Co ci Turcy chca od niego?

 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 9 razy 1

  A może go zradykalizowali i będzie teraz biegał z nożem i wołał allah akbar ?

 • ahoy2

  Oceniono 5 razy 1

  I zdążył przed wyborami. To znany i napastliwy pisowiec. Pewnie i w Syrii się go bali.

 • tenare

  Oceniono 2 razy 0

  Jaki ludzki reżim. Wypuścili szpiega.
  Chyba z litości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX