Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy zegarki? Czy to ostatnia zmiana czasu w Polsce?

Już w tym miesiącu zmienimy czas z letniego na zimowy. Kiedy przestawimy zegarki? Czy tegoroczna zmiana czasu to ostatnia taka zmiana w Unii Europejskiej? Podpowiadamy.

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w tym roku w nocy z 26 na 27 października. W ostatni weekend tego miesiąca przestawimy zegarki z godziny 3 na 2. Oznacza to, że będziemy mogli pospać godzinę dłużej. Niestety, dla osób, które pracują w nocy, oznacza to, że ich zmiana potrwa godzinę dłużej.

Zmiana czasu w Unii Europejskiej. Czy październikowa zmiana czasu będzie ostatnią?

Unia Europejska przygotowuje się do zniesienia zmiany czasu. Pierwsze kroki w tym kierunku poczyniono w 2018 roku, kiedy przeprowadzono w tej sprawie ankietę wśród obywateli krajów członkowskich. Zdecydowana większość respondentów opowiedziała się wówczas za likwidacją zmiany czasu. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził przepisy znoszące zmianę czasu w państwach unijnych. Członkowie Unii Europejskiej muszą teraz zadecydować, czy chcą zostać przy czasie letnim czy zimowym. Każdy z krajów ustali to indywidualnie. Zgodnie z przepisami, ostatnia zmiana czasu w UE odbędzie się w październiku 2021 roku. 

Dlaczego zmieniamy czas? Jakie są tego wady i zalety?

Zmiany czasu zostały wprowadzone po to, aby w efektywniejszy sposób wykorzystywać światło dzienne i zsynchronizować czas aktywności ludzi do czasu, kiedy Słońce znajduje się nad horyzontem. Niektórzy badacze uważają, że zmiana czasu przyczynia się do oszczędzania energii elektrycznej, ale także do wzrostu bezpieczeństwa na drogach. Przeciwnicy zmian czasu wskazują z kolei na liczne wady tego mechanizmu, wśród których można wymienić m.in. utrudnienia w transporcie publicznym oraz wzrost liczby wypadków drogowych, przypadków depresji i zawałów serca, których pośrednią przyczyną jest zmiana czasu.

Więcej o:
Komentarze (1)
Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy zegarki? Czy to ostatnia zmiana czasu w Polsce?
Zaloguj się
 • miku1941

  Oceniono 1 raz 1

  A TUSK zdecydował a PO z PSL uchwaliło ze 40 000 Żydów dostaje co miesjąc od POlski 100 EURO i to uchwaliło PO z PSL w Sejmie
  ZA NIEMIECKI HOLOKAUST . Dostają nawet ci co nigdy nie byli w Polsce .
  A TUSK dał Polakom VAT 23 % zamiast 22 %, to tez uchwaliło PO z PSL .
  oraz Tusk zabrał 3/4 zasilku pogrzebowegoi to tez uchwaliło PO z PSL .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX