Mama 4 plus. Program PiS "obejmie wstecz wszystkie panie, które urodziły czworo lub więcej dzieci"

Rząd chce wesprzeć rodziców, którzy mają czwórkę lub więcej dzieci. Osoby te po osiągnięciu wieku emerytalnego dostaną świadczenia, jeśli nie będzie im przysługiwać najniższa emerytura. Zmiany mają wejść w życie w 2019 r., nie wiadomo tylko jeszcze, kiedy konkretnie.

Emerytury dla matek z czwórką (bądź większą liczbą) dzieci mają obowiązywać od 2019 r. Ustawa ma objąć wstecz wszystkie kobiety, które urodziły cztery lub więcej dzieci. Takie zapowiedzi na antenie Radia Zet złożył w poniedziałek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

To jest w ogóle generalnie przełom, jeżeli chodzi o myślenie, o docenienie macierzyństwa, docenienie licznego potomstwa. Nikt nie zrobił więcej dla systemu emerytalnego niż mamy, które urodziły cztery bądź więcej dzieci. Dzieci tych mam pracują i w tym momencie oddaje im się taką elementarną sprawiedliwość, że nie pozwala im się na starość cierpieć biedy. To gwarancja minimalnego świadczenia dla takich mam bądź dopłaty, jeżeli tego minimum nie mają

- zachwalał pomysł polityk. Czy projekt będzie przyjęty w tym roku? - Jest konsultowany - uciął Marczuk. Nie chciał podać konkretnej daty, kiedy ustawa miałaby zacząć obowiązywać.

Ustawa ma wejść w życie w roku 2019, z tym że tutaj jest bardzo ważne zastrzeżenie: to nie jest tak, że ona musi od 1 stycznia wejść czy musi od 1 marca wejść, dlatego że pamiętajmy, że ta ustawa obejmuje wstecz wszystkie panie, które kiedykolwiek urodziły czworo bądź więcej dzieci, tak że tutaj nie ma jakiejś takiej daty granicznej, że jeżeli ona wejdzie miesiąc czy dwa w tę bądź w tamtą, to wtedy ktoś straci prawo do tego świadczenia

- dodał.

Program "Mama 4 plus" ma dotyczyć ok. 85,8 tys. osób

Tzw. matczyne emerytury mają dostać te matki, którym nie udało się wypracować najniższej emerytury. Według wyliczeń resortu rodziny, programem "Mama 4 plus" może zostać objętych około 85,8 tys. osób. O świadczenie będą mogły się ubiegać zarówno matki (które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat), jak i ojcowie (powyżej 65. roku życia).

Jak zaznacza "Dziennik Gazeta Prawna", koszt realizacji programu to ok. 900 mln zł rocznie.

500 plus, a może 1000 plus?

Niedawno Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Super Expressem" zapowiedział o dodatkach dla emerytów (potocznie nazwanych "500 plus dla emerytów"). Nie mówił jednak o szczegółach. Wcześniej na łamach tej samej gazety politycy PiS proponowali zastąpienie 500 plus... 1000 plus.

Program "Rodzina 500 plus" działa od ponad dwóch lat. Korzysta z niego 2,4 mln polskich rodzin - wynika z danych przekazanych przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską w marcu br. Liczba dzieci, na które przekazywane są pieniądze, to 3,6 mln. W marcu 2018 r. szefowa resortu poinformowała, że na program wydano ponad 42 mld zł.

Kluzik-Rostkowska: Znałam Kaczyńskiego. Od kilku lat ze sobą nie rozmawiamy

Więcej o:
Komentarze (301)
"Mama 4 plus". Nowy program rządu. Emeryturę dostaną matki co najmniej czwórki dzieci
Zaloguj się
 • andrzej2310

  Oceniono 82 razy 60

  Dziecioróbstwo nie może być zawodem i traktowane jak praca. To obelga w stosunku do wszystkich kobiet, które urodziły niewłaściwą ilość dzieci. To wspieranie patologii lub religijnego fanatyzmu

 • hi2per

  Oceniono 62 razy 44

  Rozdawnictwo+. Niech się ich dzieci składają na ich emeryturę. Z jakiej paki ja mam się dokładać?

 • evergreen111

  Oceniono 47 razy 39

  Rodzice Dżesik i Brajanów wołają: ALLELUJA!

 • baska_w5

  Oceniono 43 razy 35

  Oczywiście świadome macierzyństwo trzeba doceniać. Ale co w taki razie z docenianiem wieloletniej ciężkiej pracy? Emerytura tylko za to, że ma się co najmniej 4 dzieci i zero okresów składkowych to okradanie tych, którzy przez wiele lat pracowali, także tych którzy jednocześnie wychowywali dzieci.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 45 razy 33

  ci to już na prawdę nie wiedza co by tu jeszcze rozdać, żeby tylko przekroczyć ich magiczne 30% poparcia

 • konigin

  Oceniono 42 razy 32

  I w ten sposob patole znowu sa wygrane. Nie sieja, nie orza, wystarczy, ze dzieci naplodza.

 • kzet69

  Oceniono 36 razy 30

  Czyli dostaną nieroby, pijaki i menele... Ci co wychowując 4 dzieci jednocześnie zapracowali sobie na emerytury nie dostana nic.... dobra zmiana kacapskich świń (za przeproszeniem świń|)...

 • andrzej1s

  Oceniono 37 razy 29

  Czyli wsparcie głównie dla patologia +

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX