Dramat polskich pracowników w Holandii. Trzy dni w hotelu, a potem "gorzej niż bydło"

Nocleg w wilgotnym namiocie, kąpiel w rzece, a na koniec spanie na paletach w magazynie - w takich warunkach żyli polscy pracownicy, zatrudnieni przez holenderską agencję pracy. Ta tłumaczy, że sytuacja "była incydentalna" i trwała krótko. Nasz rozmówca wyjaśnia, że spędził tam dwa tygodnie.

Film pokazujący skandaliczne warunki, w jakich żyli Polacy w miejscowości Poeldijk w Holandii pojawił się m.in. na Facebooku oraz w serwisie YouTube. 

 

Polacy w Holandii spali na paletach. "Warunki pierwsza klasa"

Na nagraniu widzimy magazyn z porozkładanymi na podłodze materacami, tuż obok wózków widłowych, skrzynek i kubłów na śmieci. Niektóre z materaców rozłożone zostały na drewnianych paletach. Na nagraniu można doliczyć się kilkunastu osób. - Taką mamy fajną lokację, Axidus (agencja pracy - red.) nam zapewnił. 15 godzin dziennie, a potem spanie w takich warunkach, warunki pierwsza klasa, jak w Marriotcie - ironizuje autor filmu. - Gorzej niż bydło - dodaje później.

Udało nam się porozmawiać z jednym z pracowników, którzy musiał spędzić w magazynie dwa tygodnie. - Wyjechałem na wakacje, chciałem sobie dorobić i pomóc finansowo rodzicom - mówi w rozmowie z Gazeta.pl 17-letni Szymon Nożewski. - Na początku było fajnie, pierwsze trzy dni mieszkaliśmy w hotelu w Rotterdamie, ale zostaliśmy wyrzuceni przez pokojówkę, bo Axidus nie opłacił nam dłuższego pobytu - opisuje. 

"To był szok"

Grupa pracowników została została podzielona na dwie części. Jedna pojechała do innego hotelu, 19 osób trafiło do magazynu. - To był szok, byliśmy przerażeni, człowiek na człowieku praktycznie leżał - mówi Nożewski. Agencja zapowiadała, że pobyt pracowników w magazynie nie potrwa dłużej niż trzy dni. Według naszego rozmówcy trzy dni jednak zamieniły się w dwa tygodnie. Skandaliczne warunki bytowe nie były jedynym problemem. Przez pierwszy tydzień 17-latek w ogóle nie zarabiał, bo nie było dla niego pracy. Miał wtedy przy sobie jedynie 50 euro oszczędności. - W końcu gdy dano mi pracę, źle się poczułem, miałem mdłości i gorączkę. Powiedziałem, że nie dam rady przyjść, więc biuro mnie poinformowało, że jak nie pójdę do pracy zerwą ze mną umowę w ciągu 24 godzin - relacjonuje. - Na lekarza czekałem tydzień - dodaje.

W razie zerwania umowy z firmą i powrotu do Polski, pracownikom miano grozić karą w wysokości 150 euro.

Okazuje się, że spanie na paletach nie było najgorszym, z czym borykali się pracownicy zatrudnieni przez Axidus. Wcześniej część z nich spała w namiocie. Do portalu myPolacy.pl zgłosił się czytelnik, który o tym opowiedział. W rozmowie z nami potwierdza to też Nożewski.

Wcześniej namiot z wilgocią i kąpiele w rzece

Jak mówi rozmówca portalu, w nocy w namiocie było bardzo zimno, w środku była wilgoć. Pierwszego dnia pracownicy nie mogli korzystać z ciepłej wody, a ostatniego dnia musieli kąpać się w rzece. W takich warunkach musieli regenerować się po kilkunastu godzinach pracy.

 

Agencja: Wspólnie wypracowane rozwiązanie

Do sprawy odniosła się agencja Axidus. W oświadczeniu firma sytuację tłumaczy brakiem miejsc w hotelach, w których zwykle kwaterowani są pracownicy. Natomiast nocowanie w magazynie było zdaniem agencji "wspólnie wypracowanym rozwiązaniem". "Rozumiejąc, iż nie jest to normą postaraliśmy się o rekompensatę tych niedogodności pracownikom, poprzez: brak kosztu tego noclegu, zapewnienie posiłków przez agencję, pokrycie transportu w obie strony do miejsca zamieszkania w kraju. Starania te miały na celu zniwelowanie chwilowej niedogodności mieszkaniowej" - czytamy w oświadczeniu firmy, która podkreśla, że sytuacja miała charakter incydentalny i nie trwała długo. Ron van Loenen, szef agencji Axidus stwierdził też, że nagrania są wyrwane z kontekstu i pokazanie tego było dla firmy krzywdzące.

Sprawę skomentowali lokalni urzędnicy w Holandii. Sprawą oburzony jest m.in. Remmert Keizer z urzędu gminu Westland. - Mam nadzieję, że to nie pozostanie bezkarne - powiedział w rozmowie z "Algemeen Dagblad". Keizer dodał, że zwróci się do gminy o wyjaśnienie całej sytuacji.

Holenderski pomysł na recykling. Droga rowerowa z papieru toaletowego

Więcej o:
Komentarze (151)
Polscy pracownicy w Holandii spali na paletach i kąpali się w rzece
Zaloguj się
 • 01kotek01

  Oceniono 32 razy 24

  Podejrzewam, że to polska filia albo polska obsada tak załatwiła swoich rodakow, aby wziąść za to premie, a włascicielowi pomoc zaoszczędzić parę groszy i tłumacząc mu, że Polakow można tak wystawić, a tu zonk, młode pokolenie już nie da tak sobą pomiatać,jak jeszcze kilka lat temu nie znający językow, bez smartfonow stare pokolenie, przyzwyczajone do byle jakości w PL.
  Teraz już się nie da; chcesz zatrudnić pbywateli UE, to traktuj ich jak obywateli UE, a nie gorzej niż arabskich uchodźcow, bo inaczej to ci zrobią koło tyła.
  Tak trzymać, a tych polskich pośrednikow za jaja powiesić, za traktowanie tak swoich rodakow?!

 • cannabinolpl

  Oceniono 20 razy 18

  Axidus jest dość powszechnie znany z różnych numerów. Aż dziw że dalej działają.

 • Pilsener Gdańsk

  Oceniono 14 razy 14

  Jest rynek pracownika, więc zdesperowani pracodawcy walcząc o roszczeniowych mileniaków dorzucili palety by ci nie spali na gołym betonie.

 • cwisla

  Oceniono 46 razy 12

  zamiast latać z komórką i robić z siebie ofiarę , spakować się i odwrócić na pięcie o odejść z godnością , A jak pasuje to morda w kubeł .

 • onduma

  Oceniono 64 razy 12

  Jakby tak potraktowano Ukraincow w Polsce tp juz trwalaby zbiorka na "biednych przyjaciol"

 • elbertson

  Oceniono 6 razy 6

  Na Greenpoint w piwnicy u Zenka spało 22 i sobie chwalili ze mieli 3 letnie wakacje życia ,
  ot niewdzięcznicy na biwak w Holandii narzekają

 • yenk

  Oceniono 22 razy 6

  Ale jak to? Nie dalej niż kilka dni w dziale "Styl życia" na gazeta.pl czytałem, że łóżka i stoliki z europalet są ciągle w modzie :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX