Jesteś w domu, a listonosz nawet nie dzwoni, tylko zostawia awizo. Sprawdziliśmy, dlaczego

Czekamy na list polecony, nasłuchujemy, czy ktoś nie dzwoni do drzwi, a po kilku godzinach znajdujemy w skrzynce awizo. O takich historiach słyszy się wielokrotnie. Postanowiliśmy zapytać Pocztę Polską i listonosza, co jest powodem takiej sytuacji.

"Proste pytanie do Poczty Polskiej - jeśli wasi listonosze nawet nie dzwonią do drzwi, by sprawdzić, czy ktoś jest, tylko od razu awizo ląduje w skrzynce, to po co w ogóle ich zatrudniacie? Od razu dzwońcie z poczty, że jest polecony do odbioru. Co za bajzel" - napisała w połowie września na Twitterze dziennikarka Polsat News Agnieszka Gozdyra

Wpis Gozdyry zebrał ok. dwieście komentarzy. Niektórzy przyznawali, że im również zdarzały się takie sytuacje. 

"Kiedyś nakryłem swojego listonosza jak mi awizo wrzuca. Nie wypełnił go na miejscu. Speszony powiedział, że są niedobory kadrowe, robi dwa rewiry i nie dał rady się ze wszystkim zabrać" - napisał jeden z użytkowników. 

"W Szczecinie też tak jest. A jak zapytałem listonosza o powody takiego zachowania, to padła odpowiedź, że za dużo mają paczek, listów każdego dnia i się nie wyrabiają" - dodał kolejny.

A jakie jest oficjalne stanowisko pocztowców? Postanowiliśmy zapytać. 

Poczta Polska: Proszę zgłaszać takie sytuacje

Rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek w odpowiedzi na nasze pytania tłumaczy, że listonosz ma prawo zostawić awizo w przypadku "przesyłek nierejestrowanych, których kształt i gabaryt nie pozwalają na pozostawienie w oddawczej skrzynce pocztowej" lub wtedy, gdy chodzi o przekaz pieniężny na kwotę min. 5200 zł. 

"W przypadku, gdy klient nie odebrał przesyłki po otrzymaniu pierwszego zawiadomienia, nasi pracownicy zawiadamiają o oczekującej przesyłce do odebrania powtórnie - wtedy zawsze doręczają już tylko awizo" - dodaje Siwek. 

Poczta Polska nie tłumaczy jednak jasno, dlaczego niektórzy listonosze zostawiają awizo wtedy, gdy teoretycznie nie powinni. 

"Aby odnieść się do konkretnych przypadków potrzebujemy numerów przesyłek. dlatego apelujemy, aby wszelkie incydenty klienci zgłaszali w formie reklamacji lub skargi na naszej stronie internetowej lub w dowolnej placówce Poczty Polskiej" - czytamy w e-mailu. 

Listonosze: Nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka

Taka odpowiedź nas nie satysfakcjonuje, dzwonimy więc do przewodniczącego związku zawodowego listonoszy Piotra Sauguta. - Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Jeśli się zdarzają, to klient powinien udać się do placówki i to wyjaśnić - mówi wprost Saugut. Podkreśla jednak, że przypadki są różne i nie można wrzucać wszystkich listonoszy do jednego worka, sugerując, że "nie chce im się".

- Nieraz okazuje się, że domofon był zepsuty albo ktoś był w toalecie, a listonosz dzwonił i chwilę czekał, a potem zostawiał awizo. Listonosz ma wiele adresów, gdyby miał czekać np. 5 minut, licząc, że może ktoś jednak otworzy, to skończyłby pracę o północy - dodaje. 

Pytamy, czy problemy z doręczaniem awizo mogą mieć związek z trudną sytuacją kadrową. Związkowiec nie wyklucza, że niektóre urzędy zostawiając jedynie awiza mogą próbować sobie w ten sposób radzić z brakiem listonoszy. 

- Nie tylko w Poczcie Polskiej, ale w wielu innych firmach pracodawcy borykają się z niedoborem ludzi. Listonosze są przeciążeni, dostajemy takie sygnały od 1,5 roku. Przekazywaliśmy je zarządowi, ale problemem są wciąż zbyt niskie wynagrodzenia - tłumaczy Piotr Saugut. 

Według danych GUS z października 2016 r., listonosze zarabiają przeciętnie 2919 zł brutto (ok. 2100 zł na rękę). To jednak średnia kwota - początkujący otrzymują nawet kilkaset złotych mniej. 

Chcesz się podzielić swoją historią na ten lub inny temat? Napisz do nas: listydoredakcji@gazeta.pl

Znamy numery list na kartach wyborczych. PiS na ostatnim miejscu

Więcej o:
Komentarze (134)
Jesteś w domu, a listonosz nawet nie dzwoni, tylko zostawia awizo. Sprawdzamy, dlaczego tak jest
Zaloguj się
 • 68jacekw

  Oceniono 40 razy 34

  Sprawa nie dotyczy rent,emerytur,przekazów pieniężnych.Z tymi przesyłkami pan listonosz będzie chodził od parteru po 10-te piętro licząc na końcówkę kwoty jako napiwek.Natomiast po stronie Poczty winna jest biurokracja-listonosz po pracy musi wypełniać potężne zestawienia gdzie m.inn pytaja go ile przedał lokat,kont pocztowych czy batoników w promocji..

 • Oceniono 20 razy 20

  Sprawa jest nie jednostkowa ale powszechna, w Warszawie na poczcie na Placu Szembeka tak się dzieje od około 10 lat. Listonosze nawet nie zabierają listów czyprzesyłek z placówki tylko same awiza. Zgłaszanie tego w placówce zawsze tak samo wygląda u pani naczelnik: robi wielkie oczy, mówi że pierwszy raz o tym słyszy i że pewnie domofon nie działa. Poczta Polska to złodzieje bo biorą opłatę za usługę , której nie zamierzają wykonać.

 • admo70

  Oceniono 46 razy 20

  Ale za to na poczcie możecie kupić rajstopy, obrazki z papieżem i inne katolickie badziewie.

 • krysia_z_garwolina

  Oceniono 21 razy 15

  typow austriackie gadanie pani rzeczniczki betonowo pisiej instutucji. Poczta dokladnie wie o tym jak sie sprawy maja. Nie maja listonoszow bo mikt nie chce za te stawki pracowac. Aby podniesc uposazenia trzeba by ta zabetonoeana instytucje zreformowac i zwolnic polowe nierobow. Ale kto sie odwarzy to zrobic. Na pewno nie kato oszusci z pis i drobne cwaniaczki z po.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 51 razy 13

  Jak przylapiesz listonosza, ze zostawia awizo bez dzwonienia - obij mu ryja. W razie czego bedziesz mial alibi - pokazesz awizo na dowod, ze nie bylo cie wtedy w domu.

 • john_yossarian

  Oceniono 26 razy 12

  Oplata za przesyłkę obejmuje jej dostarczenie. W d... mam wszystkie tłumaczenia listonoszy i poczty, usługa ma być wykonana zgodnie z umową, jaka jest zawierana w momencie nadania przesyłki. Niech w ofercie będzie tańsza opcja z odbiorem osobistym na poczcie.

 • anusza48

  Oceniono 17 razy 11

  No cóż, znacie, znamy no...to piszcie ... na Berdyczów.Typowe wykręty, bo nikt nie chce przyznać się do nieróbstwa - z jakichkolwiek powodów by ono wynikało.Na tego molocha nic nie działa:jest całkowicie immunizowany na wszystko, cokolwiek mu się prosto w oczy wykłada wg schematu "i co z tego, że dał nam pan swój płaszcz: nie mamy go i co nam pan zrobi?"

 • graveir

  Oceniono 10 razy 10

  Jak to mówią, kiedy nakryjesz listonosza na wkładaniu Ci awizo do skrzynki, weź awizo i strzel go w ryj - masz w ręku dowód na to, że w momencie popełnienia czynu zabronionego nie było Cię w domu :D

 • napletekgandalfa

  Oceniono 11 razy 9

  W Polsce jest bezpłacie i bezumowie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX