Sanepid radzi, by po użądleniu podać wapno musujące. Lekarze odpowiadają: Bzdura

Główny Inspektorat Sanitarny radził, by osoba uczulona na jad owadów wypiła musujące wapno. Jednak zdaniem alergologów wapno nic nie daje, a jego zastosowanie może opóźnić inne działania. Po naszej interwencji GIS zmienił oficjalny komunikat na swojej stronie internetowej.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował porady dla osób, które zostały użądlone przez np. pszczołę, osę lub szerszenia. Porady te zacytowaliśmy we wtorek na Gazeta.pl.

Inspektorzy wskazywali, że w skrajnych przypadkach użądlenie może być niebezpieczne dla życia lub zdrowia - szczególnie, gdy owad zaatakuje okolice ust, gardła i języka lub jeśli użądlona osoba jest uczulona na owadzi jad.

Po użądleniu może pojawić się ból, zaczerwienienie i obrzęk. Nasilenie objawów (np. omdlenie, zawroty głowy, duszności, wymioty, wysypka) może świadczyć o zagrażającym życiu wstrząsie anafilaktycznym. Wtedy konieczne jest szybkie działanie i wymagana jest natychmiastowa lekarska pomoc.

Alergolog: Wapno w niczym nie pomaga

GIS radził m.in., by osoba uczulona, która nie ma przy sobie leków, wypiła wapno musujące. Chwilę po publikacji tekstu o zaleceniach GIS-u otrzymaliśmy krytyczne sygnały ze środowiska lekarskiego. Zdaniem alergologów, taka porada to bzdura.

Alergolodzy mówią wprost: wapno nic nie daje. - Wapno nie pomoże w żaden sposób na problemy z alergią, nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby jego skuteczność. To mit. Ciekawe jest to, że są kraje, w których ten mit panuje, a w innych w ogóle o tym nie słyszano - mówi w rozmowie z Gazeta.pl alergolog dr n. med. Aleksandra Kucharczyk z Centrum Medycznego Damiana.

- Byłoby dla mnie bardzo dużym błędem, gdyby pacjent, u którego rozwija się reakcja anafilaktyczna, wypijał wapno, opóźniając jednocześnie pomoc - dodaje alergolog.

Dr Aleksandra Kucharczyk radzi, by w przypadku wstrząsu anafilaktycznego od razu wezwać pogotowie, bo każde opóźnienie może być w tym przypadku bardzo groźne. Jeśli natomiast objawy są miejscowe i pojawia się tylko obrzęk, to można stosować np. zimne okłady lub skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu.

Główny Inspektorat Sanitarny po naszej interwencji zmienił zalecenia na swojej stronie internetowej i usunął fragment dotyczący stosowania wapna. Rzecznik instytucji podkreślił, że dla pewności nowa wersja komunikatu została skonsultowana z doświadczonym alergologiem. Komunikat można przeczytać tutaj >>>

Więcej o:
Komentarze (75)
Sanepid radzi, by po użądleniu podać wapno musujące. Lekarze odpowiadają: Bzdura
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 41 razy 17

  Ja doskonale rozumiem, że wiedza i nauka nie stoją w miejscu, ale nieśmiało zapytam:
  - to KTO do jasnej cholery przez ostatnie 50 lat zalecał podawać to wapno? Majster murarski z budowy, czy lekarze?

 • 31.februarius

  Oceniono 31 razy 9

  "Sanepid radzi, by po użądleniu podać wapno musujące. Lekarze odpowiadają: Bzdura"

  Piszcie mnie tu błagam zara, co jest właściwe, teściowa dzwoni do drzwi!!!

 • dziala_nawalony

  Oceniono 9 razy 7

  obrzek szyi i twarzy przy wstrząsie anafilaktycznym, który nastapil nagle po jedynie 1cm podskornej probie na surowice przeciwtężcowa i miałem na pogotowiu podawane wapno dożylnie w kilku dawkach, to uratowalo mi zycie i takie sa fakty

 • acototak

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli Sanepid nie ma pojęcia o fizjologii człowieka?

 • munaciello

  Oceniono 19 razy 3

  Sanepid to faktycznie Państwowa Inspekcja Sanitarna, czyli PIS.
  Nie ma się więc, co dziwić...

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 15 razy 3

  Czyli co? Tydzień temu "wapno to zło", wczoraj pisaliście: "należy podać wapno", dzisiaj znowu "wapno to zuo"!?
  Może skoordynujcie działania w Agorze?!
  Nie macie tam takiego człowieka? Z chęcią się zatrudnię.

 • sob_mar

  Oceniono 27 razy 3

  Ależ wapno pomaga w takiej sytuacji, bo miałem wielokrotnie okazję się przekonać na własnej skórze i w przypadku moich dzieci. Nikt nie mówi, że wapno zatrzyma reakcję anafilaktyczną, bo nie zatrzyma, ale na sam obrzęk po ukąszeniu pomaga. Znacznie szybciej się taki obrzęk wchłania.

 • koenzymq10

  Oceniono 16 razy 2

  Po użondleniu trza szybko do ksiendza biskópa i hostię przyjąć. Chrystusowe ciałko likwiduje objawy szoku anal-filaktycznego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX