W sklepach nie ma pietruszki lub jest bardzo droga. Sprawdzamy, w czym tkwi problem

W sklepach brakuje pietruszki lub jest ona zwyczajnie droga - alarmują czytelnicy gazeta.pl. Eksperci przyznają, że problem jest, a ceny w skupie podskoczyły nawet o 300 procent.

Pan Michał z niewielkiej miejscowości w woj. kujawsko-pomorskim próbował kupić pietruszkę, jednak w dwóch dużych supermarketach jej nie było. - Zamówiliśmy i czekamy - usłyszał od kasjerki. Okazuje się, że problem dotyczy nie tylko miasta, w którym mieszka pan Michał, ale jest on zauważany także w innych regionach.

Zaglądamy na strony internetowe dwóch dużych sieci handlowych - korzeń pietruszki, owszem, można dostać, ale w cenie ok. 14 zł za kilogram.

- Pietruszki nie ma - przyznaje w rozmowie z Gazeta.pl Irena Strojewska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. - Wskazuje na to cena na rynku, która w tej chwili w skupie w spółdzielniach ogrodniczych wynosi ponad 9 złotych za kilogram. W zeszłym roku o tej porze kosztowała 3,20 zł - dodaje przedstawicielka Instytutu.

Jak tłumaczy Strojewska, w zeszłym roku w okresie zbiorów padały deszcze, a przechowywane warzywa w efekcie zostały przemoczone. - Uległy wielu chorobom przechowalniczym, zachowało się ich znacznie mniej niż normalnie - wyjaśnia.

Droga pietruszka. "Taki mamy klimat"

- Równy, długi korzeń pietruszki kosztuje u nas ok. 11 złotych za kilogram. W ubiegłym roku było bardzo mokro, słabo się zbierało, a przez to słabo się przechowuje. W tym roku tej pietruszki też nie jest zbyt dużo, bo jest sucho. Taki mamy klimat - mówi portalowi Gazeta.pl Maciej Kmera z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego SA w Broniszach. Tam zaopatrują się m.in. restauracje i sklepy owocowo-warzywne.

Kmera przyznaje, że w ubiegłym roku ceny były około dwukrotnie niższe. Zapewnia, że mimo problemów w Broniszach pietruszki nie brakuje. - Można kupić też pietruszkę młodą: niewielki korzeń i nać. Pęczek kosztuje 3 zł - dodaje.

Eksperci szacują, że znaczne obniżenie ceny pietruszki klienci powinni odczuć na początku jesieni.

Nie tylko z pietruszką jest problem. Przez suszę ceny niektórych owoców - np. malin - poszybowały. Zauważyłeś, że jest mniej innych warzyw i owoców? Napisz: listydoredakcji@gazeta.pl.

Ptaki pomagają w walce ze smogiem. Czesi pokazują, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie

Więcej o:
Komentarze (82)
Rekordowe ceny pietruszki. Nawet kilkanaście złotych za kilogram
Zaloguj się
 • e.olsen

  Oceniono 33 razy 19

  W tej sytuacji powiedzenie "grać o pietruszkę" nabiera zgoła innego znaczenia...

 • matatjahu

  Oceniono 25 razy 13

  jadę sobie przez wsie i miasteczka Polski. i nie ma już przed domami ogródków z warzywkami, są za to trawniczki i iglaczki. idę do marketu i wiedze jak przybysze ze wsi polskiej kupują włoszczyznę w sklepie...już wiecie, czemu warzywa będą coraz droższe?! nic się nie chce w tym kraju robić ludziom, nic się nie opłaca. stada nierobów. płaćcie więc i 22 zł za kg pietruszki, marchewki i buraka.

 • vomiting_frog

  Oceniono 24 razy 10

  2 lata rządów pis i nawet pietruszki brakuje. Za chwile będą niedobory octu i musztardy.

 • ochujek

  Oceniono 18 razy 10

  Piłkarze grali o pietruszkę. Stąd problem.

 • dr_rybak

  Oceniono 14 razy 8

  jest sucho, więc jest problem ( w ubiegłym roku były przymrozki i wczesne owoce były drogie - tzn. czereśnie etc..). No, ale jak znam ten (nie)rząd, który rządzi, to to zapewne wina Tuska, Rosji i UE...

 • pislamistapolski

  Oceniono 19 razy 7

  PIS ciemnocie wmowi ze to wina Tuska i pisowska ciemnota to lyknie jak wszystko inne

 • wranek

  Oceniono 6 razy 6

  Wiem, jak jest na wsi.
  Na, np. 100 dymów przypada 5, którzy uprawiają ziemie dzierżawioną od 95.
  Ci, 95, odbieraja dopłaty i zajmuja sie pracowitym przełączaniem kanałów w TVPiSie.
  I jeszcze, pomstowaniem na Unię, że daje dopłat takich, jak Niemcom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX