Zakupy leków i mobilizacja wojska. Londyn szykuje się na wyjście z Unii bez umowy

Brytyjscy posłowie we wtorek odrzucili umowę z Brukselą wynegocjowaną przez Theresę May. Dlatego rząd w Londynie musi teraz przygotować się do scenariusza wyjścia z Unii bez umowy.

7 stycznia na drogę łączącą niewykorzystywane już lotnisko Manston z portem w Dover wyjechało w godzinach szczytu 89 ciężarówek. Miały pokonać liczący 30 km dystans w celu przetestowania, jak będzie wyglądać ruch na zatłoczonych drogach we wschodniej Anglii, jeżeli dojdzie do brexitu bez umowy z UE.

Auta przez pewien czas manewrowały również po płycie lotniska, które w najczarniejszym scenariuszu może zostać zamienione w parking dla ciężarówek oczekujących na odprawę, gdyby powróciły kontrole celne.

Ćwiczenia kosztowały brytyjskich podatników niemal 50 tys. funtów – ciężarówki zostały wynajęte przez rząd za 550 funtów każda. Miało ich być więcej – 150, ale nie zgłosiło się wystarczająco dużo kierowców. Mimo to, władze ogłosiły sukces. Ćwiczenia pokazały, że lotnisko może być parkingiem dla tirów, a drogi koło Dover wytrzymają wzmożony ruch w sytuacji brexitu bez umowy.

Innego zdania są brytyjskie media. Ćwiczenia wykpiono. W rzeczywistości na płycie lotniska może manewrować po brexicie nie 89 ciężarówek, ale nawet 12 tysięcy. Ma się na nim zmieścić 4 tys. dużych tirów. Problem ponadto w tym, że niezbędne jest zaplecze sanitarne dla 4 tys. kierowców równocześnie tam przebywających – w teście o tym zapomniano.

Bardzo kosztowne przygotowania

Wspomniane 50 tys. funtów brytyjskich podatników wydane na ćwiczenia ciężarówek w pobliżu Dover, to kropla w morzu wydatków związanych z przygotowaniami Wielkiej Brytanii do brexitu bez umowy.

Rząd May zarezerwował w budżecie państwa ponad 4,2 mld funtów na przygotowanie Zjednoczonego Królestwa do wyjścia z Unii. Tuż przed świętami minister finansów Philip Hammond rozdzielił pomiędzy konkretne ministerstwa nieco ponad 2 mld funtów.

I tak np. 480 mln funtów dostało ministerstwo spraw wewnętrznych na wzmocnienie ochrony granicy po brexicie, a 375 mln funtów trafiło do służb podatkowych, by zatrudniły 3 tys. celników i personelu pomocniczego niezbędnego do przeprowadzania odpraw celnych.

Kolejne 410 mln funtów otrzymało ministerstwo środowiska, rybołówstwa i żywności, między innymi by zadbać o ciągłość zaopatrzenia sklepów w podstawowe artykuły spożywcze – tutaj warto przypomnieć, że niemal 1/3 żywności zjadanej przez Brytyjczyków pochodzi z krajów Unii Europejskiej.

Britain BrexitBritain Brexit House of Commons / AP / AP

Wojsko w gotowości, firmy będą ostrzeżone

18 grudnia brytyjski minister obrony poinformował o postawieniu w stan gotowości 3500 żołnierzy służby czynnej i rezerwistów. Mają pomóc po brexicie bez umowy, gdyby pojawiła się taka konieczność – np. pomagając służbom kontroli ruchu lub, w skrajnym wypadku, nawet pilnując porządku na ulicach.

Koreluje z tym rada skierowana przez londyńską policję do sklepów – zaleca, by wzmocniły ochronę swoich placówek po brexicie w najbardziej chaotycznej wersji. Braki w zaopatrzeniu mogą spowodować gniew klientów i większą liczbę kradzieży.

Rząd zarezerwował dodatkową przestrzeń ładunkową na promach na Kanale La Manche w celu zapewnienia odpowiednich dostaw żywności i leków. Myśli o ewentualnym stworzeniu odpowiednich mostów powietrznych. W piątek Brytyjczycy dowiedzieli się też, że ich ministerstwo zdrowia tuż przed świętami podpisało dwie umowy na wynajęcie dodatkowej powierzchni magazynowej do przechowywania leków – mogą się również pojawić problemy z ich dostępnością.

Nie zapomniano przy tym o odpowiedniej polityce informacyjnej. W ciągu najbliższych kilku tygodni władze wyślą do obywateli rady, czego się mogą spodziewać w sytuacji brexitu bez umowy. Biznes otrzyma dostęp do liczącego 100 stron dokumentu z podobnymi informacjami odpowiednio sprofilowanymi dla niego. Specjalne e-maile zostaną wysłane do 80 tys. firm, których najbardziej może dotknąć brexit bez umowy.

W sumie rząd May przygotował w związku z najgorszym scenariuszem 126 specjalnych technicznych uwag lub zaleceń i przeprowadził lub dalej jeszcze prowadzi 320 związanych z tym projektów.

Więcej o:
Komentarze (17)
Zakupy leków i mobilizacja wojska. Londyn przygotowuje się na wyjście z Unii bez umowy
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 8 razy 8

  Trump buduje mur, May wybuduje też w środku kanału. A prezes wybuduje swój kanał i połączy Frombork z macierzą.

 • justas32

  Oceniono 11 razy 7

  PiS się cieszy - Polacy z Wysp wrócą. Wbrew własnej woli - ale wrócą ...

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 5 razy 3

  Angole wpłacają od 8 do 13 mld rocznie, otrzymują w formie funduszy 6 mld. Teraz na osłonę wyjścia 4,2 mld. Przy stworzeniu mostów powietrznych, podwyżkach cen w sklepach, usług pójdą w straty takie że przez lata mieliby na składki unijne. Nie można zapomnieć o setkach tysięcy Angoli mieszkających w Europie, których poziom życia obniży się w związku ze spadkiem wartości funta ( w wersji angielskiej - w związku z niezrozumiałym umocnieniem się wartości euro)

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 1 raz 1

  Jak Brexitu w ogóle nie będzie to brytyjska gospodarka mocno wystrzeli, odbije sobie ostatnie trzy lata.

 • gj61

  Oceniono 9 razy 1

  Różnica jest taka, iż Rząd Brytyjski prowadzi ćwiczenia i symulacje na wypadek najgorszego scenariusza. Największym przegranym tego będzie UE która, ze swoją decyzyjną inercją na razie nic nie robi. A trzeba pamiętać iż, żywność można zaimportować "skądkolwiek", natomiast kontynentalni producenci nie sprzedadzą nadwyzek "gdziekolwiek". Bilans jest taki iż UK więcej imporuje niż eksportuje do UE. Na waszym miejscu w PL tak bym się nie cieszył: sprawdźcie KTO JEST NAJWIĘKSZYM eksporterem żywności i dlaczego TESCO rozważa "zwinięcie" polskiego biznesu? Jak sądzicie: UK przetwa bez polskich kurczaków i kapusty kiszonej czy polscy producenci znajdą nowe rynki zbytu "na cito"? To pan Barnier, brukselski negocjator miał w głębokim poważaniu, zapewniam Was.

 • ireneusz50a

  Oceniono 7 razy 1

  warto przypomnieć, że niemal 1/3 żywności zjadanej przez Brytyjczyków pochodzi z krajów Unii Europejskiej. - w czasie drugiej wojny światowej UK przerabiało już blokadę i wyszła z tego zwycięsko.

 • dar61

  0

  Plan?
  Punkt 1.0.0. - Nie występując z Unii Brytanio, zbawiona będziesz.

  ****
  Red. Marcin Kaczmarczyk:
  '...Mimo to, władze...' [PRZECINKOZA]
  >>> Mimo to władze... [BEZ PRZECINKA]

  '...50 tys. funtów brytyjskich podatników wydane na ćwiczenia ciężarówek w pobliżu Dover, to kropla...' [osierocanie PODMIOTU od ORZECZENIA w zdaniu prostym]
  >>> Dover to... [BEZ PRZECINKA]

  Redaktor zerwał współpracę ze słownikiem ortograficznym języka polskiego?

 • ireneusz50a

  Oceniono 13 razy -7

  twórcami twardego Brexitu jest ignorant Tusk i pijany Juncker, ludzie którzy maja ogromna władze i żadnej odpowiedzialności. .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX