Szczęśniak: Kończy się okres ochronny władzy. Gdy nie będzie III RP, nie będzie już wymówek

Agata Szczęśniak
Wraz z ostatecznym przejęciem sądownictwa kończy się okres ochronny władzy. PiS właśnie skończyło z postkomunizmem. Ktoś wam jeszcze przeszkadza? Przecież wymietliście "złogi". Władza zostanie sama ze sobą.
Jesteś w dziale Opinie portalu Gazeta.pl. Publikujemy teksty bardzo różne ideowo i zawsze wyrażają one poglądy autorów, a nie redakcji.

Przeprowadzana na raty zmiana systemu władzy właśnie się kończy. PiS zmieniał ustawę o Sądzie Najwyższym średnio co sześć tygodni (piąta nowelizacja w ciągu siedmiu miesięcy), ale w końcu dopnie swego i ręką prezydenta przyklepie zakończenie systemu trójpodziału władzy w Rzeczypospolitej.

Wniosek pierwszy: tego dnia, kiedy prezydent podpisze nowe ustawy sądowe, skończy się III RP. I wielu pomyśli: "uf, wreszcie". "Nie będę płakać po III RP". A wielu wręcz odwrotnie. Do przyjaciela zadzwoniła dziś mama: "widziałam jak się rodziła wolna Polska i widzę jak umiera i chce mi się płakać". Ta intuicja jest słuszna. Tak, to koniec tego (tamtego) systemu.

Jednak ma to konsekwencje nie tylko dla tych, którzy widzą w tym grozę. Ma to skutki również dla obozu rządzącego. Wraz z ostatecznym przejęciem sądownictwa kończy się okres ochronny władzy. Osiągając sukces, PiS zarazem robi potężny krok w stronę własnej porażki. Władza stanie naprzeciwko samej siebie i w sobie będzie się przeglądać.

Posprzątać "złogi" III RP

PiS budował wokół siebie kordon ochronny z rzekomych postkomunistów, spadkobierców PRL-u, zdrajców i złodziei, ZOMO poukrywanego pod łóżkiem. Premier Morawiecki opowiadał w Parlamencie Europejskim, że tego Zachód nie rozumie, ale on najpierw musi posprzątać po poprzednim systemie. Najpierw trzeba się pozbyć "złogów" i przeszkadzaczy. Jak to w piątek w Sejmie ujął poseł Kazimierz Smoliński z PiS: "Komisja [Piotrowicza] była cały czas zakłócana przez opozycję, którzy zmierzali do tego, by bardzo długo trwało posiedzenie". Czyli: jacyś oni przeszkadzają. Ale okazało się, że mimo tego przeszkadzania można przepchnąć kolejny bubel. Tutaj polecam rysunkowe komentarze Marcina Wichy: 

Otóż PiS właśnie skończyło z postkomunizmem. Ktoś wam jeszcze przeszkadza? Serio? Przecież ich wymietliście. Władza zostanie sama ze sobą. Od tej pory będzie ustrój, który ta władza planuje sama dla siebie. Kraj, który sama urządza po swojemu. Coś się nie udaje? Coś idzie po grudzie? Sorry, to nie Tusk z Lisem ukartowali. To Ziobro z Morawieckim.

Koniec protestu, czas na program wyborczy

Wniosek drugi: dla opozycji właśnie zaczęła się kampania wyborcza.

Przez ostatnie dwa lata obok opozycji parlamentarnej powstała opozycja pozaparlamentarna - liczna i różnorodna. A czasem potężna, jak wtedy, gdy połączyła dziesiątki tysięcy w łańcuchach światła albo pod parasolkami (październik 2016 - czarny protest, strajk kobiet przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej; marzec 2018 - czarny piątek przeciwko PiS i biskupom). Mimo gniewu ("zrobili to!") to jest moment, żeby usiąść na murku, spojrzeć wstecz i ucieszyć się z tego, jak wiele udało się osiągnąć. Jak wiele nowych instytucji powstało. Jak wiele wiedzy zgromadziliśmy. Jak wielu odważnych ludzi poznaliśmy. Przez ostatnie dwa lata nauczyliśmy się nowych nazwisk, nowych nazw organizacji - krajobraz polityczny zmienił się zupełnie. I tak, wbrew narzekaniom ("młodzi nie przychodzą na marsze KOD") na scenie pojawiło się nowe pokolenie osób zaangażowanych w sprawy publiczne.

Teraz opozycja pozaparlamentarna (a przynajmniej jej część) zmieni się w opozycję parlamentarną (a przynajmniej będzie o to walczyć).

A to znaczy, że zaczną się liczyć trochę inne umiejętności niż przez ostatnie dwa lata. I inne formy działania. I opozycja będzie musiała nauczyć się mówić również do tych, którzy na murze mogliby napisać "Nie płakałem/nie płakałam po III RP". Przez najbliższy rok czeka nas (pewnie) więcej takich wydarzeń jak ogłoszenie startu koalicji Wygra Warszawa czy "TAK" dla Łodzi niż nocnych blokad Sejmu.

Przez ostatnie dwa lata opozycja pozaparlamentarna wyprodukowała wiele pięknych, poruszających, przerażająco trafnych symboli protestu. Czas na namysł na programem i hasłami wyborczymi. Ta praca zaczyna się już, teraz.

---

Agata Szczęśniak - publicystka, redaktorka OKO.press. Współzałożycielka i wieloletnia wicenaczelna Krytyki Politycznej.

Od jakiegoś czasu na Gazeta.pl publikujemy opinie publicystów z różnych stron sceny politycznej - mamy nadzieję, że są dla Ciebie interesujące! Co o nich sądzisz? Weź udział w ankiecie. KLIKNIJ TUTAJ, aby odpowiedzieć na kilka krótkich pytań.

Awantura o Sąd Najwyższy. Były krzyki, wyrywanie mikrofonu i nie tylko

Więcej o:
Komentarze (361)
Szczęśniak: Kończy się okres ochronny władzy. Gdy nie będzie III RP, nie będzie już wymówek
Zaloguj się
 • hrubygazda

  Oceniono 114 razy 72

  triumf TARGOWICY i postkomuny. Bo PiS przecież nie jest niczym innym tylko NeoKomuną i Pachołkami Rosji

 • pis-na-wode_fotomontaz

  Oceniono 80 razy 58

  DO KRETYNA KUKIZA:
  Widzisz zarozumiały bucu, do czego się decydująco przyczyniłeś ?!. Bez ciebie powrotu Komuny (w czarnym kolorze) by nie było !. Uważałeś się za "Natchnionego Przywódcę", a jesteś zarozumiałym, chamskim bufonem, niemającym o niczym pojęcia (oprócz wytwarzania hurgotu i wrzasku przed wrzeszczącą gimbusowato-kibolską gowniarzerią) !

 • paulproteus

  Oceniono 82 razy 56

  do elektoratu pis - " Ludzie, którzy głosują na nieudaczników złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami " - George Orwel

 • piotr1ipawel2

  Oceniono 46 razy 44

  Wybory wygrało PIS. Mają większość parlamentarną. Z woli "suwerena" robią co chcą. Ale ilu wyborców glosowało na PIS a ilu ( łącznie ) na niePIS? W liczbach bezwzględnych znacznie więcej. Czy w związku z tym macie prawo, wyborcy PIS ignorować resztę narodu? Dla was to wszystko złodzieje z PO? Co w was wstąpiło. Co was omotało! Wszyscy w około to wrogowie, złodzieje, resortowe dzieci? Bydło lewackie? Dlatego że mamy inną wizję Polski? Sprawiedliwej dla wszystkich, nie tylko dla swoich? To już było. Rządy monopartyjne doprowadziły do pustek w sklepach, kolejek i list do kolejek. Talonów i kartek na niemal na wszystko. Gospodarka planowa - mówi to wam coś? To zaprzeczenie wolnego rynku. Stan, gdzie władza wie lepiej co i ile obywatelowi potrzeba. Zaczyna się od przejmowania i umacniania władzy najpierw ignorując i marginalizując opozycję. Potem opozycję wsadza się za kratki. Nie, nie za to że jest opozycją. Skazuje się ją za błahe przewinienia, a w przypadku braku takowych powołuje się fałszywych świadków. Nie możliwe? Nie w Polsce? To proszę spojrzeć na Białoruś. Jak Łukaszenka przejmował władzę i jak postępuje z opozycją? A Rosja? A Turcja? Nominowani na stanowiska kierownicze partyjni "fachowcy" będą myśleli o zysku przedsiębiorstwa i załodze, czy spokojni o swój stołek zadbają o interesy partii? Nie mam racji? Przecie.z już dzisiaj spółki skarbu państwa muszą łożyć na fundację do oczerniania opozycji. Szanowni PISowcy. To wszystko już było a jak się skończyło? Ja wiem, że wśród sędziów, lekarzy itd są nieuczciwi. Tak jak i wśród waszych posłów. Stosowanie zbiorowej odpowiedzialności to nie jest chrześcijańska miłość bliźniego. To dyktatura, od której tylko krok do faszyzmu

 • honorny

  Oceniono 56 razy 36

  Drogie elity - czas otrzeźwieć. Ta władza zawsze znajdzie sobie wroga - tym się napędza. Ta władza zawsze będzie mieć wymówkę. Proszę sobie przypomnieć (postudiować) czas komuny. To jest dokladnie ten sam schemat.
  I żaden program wyborczy opozycji nie ma juz najmniejszego znaczenia. Wszystkie kolejne wybory w Polsce i tak będzie wygrywać obecna władza. Bez względu na programy wyborcze, frekwencję, czy tak mało w tej chwili istotny czynnik jak poparcie społeczne. Ta władza ma już w rękach wszystkie narzędzia, by trwać do czasu, aż lud nie odbierze władzy zabawek. Koniec z procesami demokratycznymi w Polsce. Kolejna zmiana władzy w naszym kraju nastąpi dopiero w efekcie drastycznych wydarzeń. Historia zatoczyła koło. Po 29 latach nasze państwo wzmocniło się na tyle, że rak je otoczący, w postaci obecnej władzy, będzie mógł się żywić na jego ciele jeszcze długie lata. Jesteśmy narodem głupców i dlatego potrzebujemy kolejnej, bolesnej lekcji, czym jest państwo, obywatelstwo i odpowiedzialność.

 • ganzz

  Oceniono 37 razy 29

  Naiwność Pani Szczęśniak... nie wie Pani z lekcji historii, że „w miarę postępu w budowie socjalizmu walka klas się zaostrza”? Różnego rodzaju „złogów” i „dywersantów” Partia znajdzie jeszcze na pęczki, a wszyscy będą oczywiście sypać piach w tryby dobrej zmiany :-(

 • yaqza81

  Oceniono 53 razy 29

  Barbarzyńcy weszli na salony i natłukli wszystkich maczugami. Tak podsumowałbym rządy PiS. Nie wiem, co teraz będzie, bo przecież oni władzy raz zdobytej nie oddadzą. Zbyt wiele w nią zainwestowali. I wiedzą, że ich następcy wywrą nie tyle sprawiedliwość, co zemstę. Czarno to widzę.

 • cacadux

  Oceniono 50 razy 26

  Świetny tekst - strzał w dziesiatkę. Od teraz Kaczyński nie będzie już mógł dalej dochodzić. Właśnei nastąpiłą ejakulacja. I cokolwiek sie stanie - Kaczyński i jego kolesie poniosa za to pełną odpowiedzialnośc - także karną.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 41 razy 25

  Jeszcze jedno, słyszał ktoś żeby KK protestował choć symbolicznie w momencie kiedy kończy się w Polsce trójpodział władzy?
  Znowu trzeba będzie uścisnąc obucha i przypomnieć klechom : o cześć wam panowie prałaci...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX