List w obronie zwolnionej z LOT Moniki Żelazik. "Czy powinniśmy czekać, aż spadnie samolot?"

Modzelewski, Żakowski, Staniszkis, Ikonowicz, Sierakowski, Wujec napisali wspólny list do premiera Morawieckiego w obronie praw pracowniczych.

Od redaktora działu Opinie: Publikujemy ważny list do premiera Morawieckiego w obronie zwolnionej z LOT-u stewardesy Moniki Żelazik, przewodniczącej związku zawodowego. Tę niezgodą z prawem decyzję podjął szef państwowej spółki Rafał Milczarski, absolwent ekonomii Uniwersytetu Cambridge, a kiedyś praktykant w banku UBS w Zurychu oraz JP Morgan w Londynie. Piszę o jego referencjach, ponieważ we wszystkich tych krajach, gdzie Milczarski studiował i praktykował za tak ordynarne złamanie prawa (wyrzucenie chronionej kodeksem pracy szefowej związku zawodowego) Milczarski natychmiast znalazłby się na bruku. Z wilczym biletem. W Polsce Milczarski nie tylko może łamać prawo, ale jeszcze się tym chwali. W mediach opowiada z dumą, że zatrudnia obecnie coraz więcej pilotów na umowach śmieciowych (kolejne złamanie kodeksu pracy). Co to oznacza dla podróżnych? Na przykład to, że pilot z grypą (jeśli chce zarobić) musi przyjść do pracy, bo nie obejmuje go tzw. chorobowe. Czy powinniśmy spokojnie czekać, aż z powodu takich "racjonalizacji" spadnie samolot? Żelazik i LOT-owskie związki zawodowe próbowały walczyć z tymi patologiami, co oczywiście było prezesowi nie w smak. Sprawa Moniki Żelazik jest tym ważniejsza, że ten skandal odbywa się w publicznej spółce nadzorowanej przez rząd, który ma usta pełne haseł o prawach pracowniczych. Grzegorz Sroczyński

Prezes Rady Ministrów
Pan Mateusz Morawiecki

Szanowny Panie Premierze,

W podległej Panu spółce PLL LOT doszło do skandalicznego złamania prawa. Za działalność związkową zwolniono przewodniczącą Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego, Monikę Żelazik. Jest to nie pierwsza już w Polsce próba zastraszenia ruchu związkowego, świata pracy i zaprzeczenia jednemu z fundamentalnych praw w demokratycznym państwie prawa – prawu do strajku. To, że dziś pan premier sprawuje swoją funkcję, że mamy demokratyczne wybory, to wszystko zaczęło się od strajku powszechnego z jednym zasadniczym żądaniem, żądaniem wolności związkowej.

Kiedy w Stoczni Gdańskiej zwolniono suwnicową, Annę Walentynowicz, stanęła cała Polska. Sprawa Moniki Żelazik urasta do rangi symbolu kolosalnego regresu praw pracowniczych i związkowych w Polsce.

Dlatego w imię wspólnych ideałów Sierpnia ’80, w imię konstytucyjnej zasady państwa prawa i sprawiedliwości społecznej nalegamy, aby Pan Premier, wpłynął na zarząd podległej mu spółki PLL LOT i doprowadził do przywrócenia do pracy zwolnionej dyscyplinarnie Moniki Żelazik i podjęcia prawdziwych negocjacji z załogą w duchu dialogu społecznego.

Karol Modzelewski, Marek Borowski, Jarema Dubiel, Piotr Ikonowicz, Olgierd Łukaszewicz, Sławomir Sierakowski, Jadwiga Staniszkis, Maciej Wiśniowski, Henryk Wujec, Jacek Żakowski.

Komentarze (106)
List w obronie zwolnionej z LOT Moniki Żelazik. "To sprawa bezpieczeństwa naszych podróży"
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 56 razy 48

  A Solidarność i pan Duda gdzie ?
  Będąc w roli przybudówki PiS-u już prawa pracownicze i wolne związki nieistotne ?

 • aron2004

  Oceniono 41 razy 35

  Jak spadnie samolot to będzie zamach Tuska a nie zwalnianie stewardess

 • agnrodis

  Oceniono 36 razy 28

  Korupcja w kremlowskim stylu.... robia co chca, wysylaja politycznych oficerow do panstwowych instytucji, zeby donosili na pracownikow, jak ktos im sie nie podoba, to do smieci z nim. PiS wspolpracuje z Moskwa, zeby utrzymac sie przy wladzy, wiec musi grac ich kartami.....prawo ich nie dotyczy, PiS jest ponad prawem!!!

 • june-of-44

  Oceniono 33 razy 25

  Mateusz - bankster i milioner udający szaraka-Polaka.

 • stefa555

  Oceniono 23 razy 19

  Jak niby prezydent łamie prawo , to tym samym daje przyzwolenie do łamania prawa. W szczególności pisiory traktują spółki skarbu państwa jak własne folwarki.
  "Gorszym typem od chama jest cham inteligentny"

 • Ha Kade

  Oceniono 22 razy 16

  Przecież to po ryju widać że to pissdzielska kanalia. Jemu też życzymy nowotworu trzustki.

 • Wieslaw Kwiecien

  Oceniono 21 razy 15

  Bolszewicko narodowo socjalistyczy PiS podąża drogą swojego sojusznika czyli Rosji. Wspólnie z Węgrami na kolanach będą prosili Putina o przyjęcie do Wspólnoty

 • aa1000

  Oceniono 15 razy 13

  Widać, że LOT przekształca się w 36 specjalny pułk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX