Beczek: Górniak spoliczkowała Donatana. I dobrze! Napastują nie tylko zboczeńcy w krzakach

Wiktoria Beczek
Napastowanie seksualne to domena nie tylko zboczeńców grasujących w ciemnych zaułkach. Dopuszczają się go też (a może przede wszystkim?) mężczyźni z pozycją i na stanowiskach. I niemal zawsze uchodzi im to na sucho.

W ostatnim tygodniu przez media przetoczyła się dyskusja na temat incydentu z udziałem Edyty Górniak i Donatana. Przypomnę - podczas festiwalu w Opolu artyści występowali razem na tzw. ściance, gdzie przez dłuższą chwilę paparazzi robili im zdjęcia. Wtedy pan Donatan, który dotąd obejmował Górniak w pasie, złapał ją za pośladki, a wokalistka natychmiast odwróciła się i uderzyła go otwartą dłonią w twarz.

I bardzo dobrze zrobiła! Po prędkości ciosu można chyba wnioskować, że była to reakcja „z ciała”, automatyczna samoobrona, bez zastanawiania się. O ile łatwiej by nam było, gdybyśmy wszystkie potrafiły tak zareagować! Bo to, co zrobił Donatan, nie jest żadnym nietypowym wybrykiem. Nietypowe było natomiast odważne zachowanie Górniak.

Boys will be boys

Kobiety w procesie socjalizacji uczą się, że „boys will be boys” (ang. chłopcy będą chłopcami) - chłopcy klepią po pupach, rzucają uprzedmiotawiające zaczepki, obleśne spojrzenia, rozpychają się łokciami w życiu i nogami w komunikacji miejskiej. Dziewczynki uczą się, że to niegrzecznie krzywić się na zbyt wylewne pocałunki wąsatego wuja, nieelegancko jest pokazać środkowy palec komuś, kto gwiżdże na nie na ulicy czy w końcu odwinąć się znajomemu, który złapie je za pupę.

Oczywiście to działa w obie strony - chłopcy też uczą się, że wolno im więcej, że w wielu sytuacjach pozostają bezkarni, a nawet gdyby - jak w przypadku Donatana - ich zachowanie wyszło na jaw i może nawet zostało napiętnowane, mogą iść w zaparte, opinia publiczna szybko wybaczy, zapomni.

Przykłady można mnożyć - od Romana Polańskiego, który w 1978 roku (40 lat temu!) został oskarżony i przyznał się do zgwałcenia 13-latki, reżyseruje filmy, dostaje Oscary i państwowe odznaczenia, po Harveya Weinsteina, który molestował rzeszę kobiet w Hollywood i nawet jeśli kiedyś dostał w twarz od Brada Pitta, przez dekady całe środowisko taktownie milczało. Musiało dojść do gwałtów i powstania ogólnoświatowej akcji, żeby Weinstein po latach bezkarności usłyszał zarzuty prokuratorskie, a dziesiątki jego ofiar zobaczyły, zapewne z niemałą ulgą, jak policja prowadzi go w kajdankach.

Seksizmu naszego powszechnego

Ale Weinstein to przypadek skrajny (choć przecież nie odosobniony, patrz: Bill O'Reilly, Bill Cosby, James Toback). Ten codzienny, powszechny seksizm, to coś, z czym walczyć najtrudniej, właśnie dlatego, że jest codzienny i powszechny. Już nie dziewczynki, a dorosłe kobiety, często nie potrafią się obronić, a nawet nie uważają za jednoznacznie złych takich zachowań jak niechciany flirt w miejscu pracy, wysyłanie dickpic’ów, czyli zdjęć swojego penisa, przez świeżo poznanych mężczyzn i wszystkie nieproszone zachowania mężczyzn, którzy nierzadko wykorzystują swoją władzę nad kobietami.

Wszyscy - niezależnie od płci - przyzwyczailiśmy się do tego, że mężczyznom wiele rzeczy uchodzi. I tak zapewne będzie też z Donatanem. Chwilowy pożar, odwoływanie koncertów, drobne straty finansowe - to wszystko zakończy się, gdy producent wypuści nową piosenkę o dziewczynach, które “wiedzą, jak poruszać tym, co mama w genach dała”. Najlepiej w komplecie z teledyskiem, w którym modelki będą ubijały masło, kamera uchwyci głównie ich podskakujące piersi i mleko spływające po brodach, co oczywiście ma przywodzić na myśl seks oralny.

Sprawca staje się ofiarą

Strategia producenta jest prosta - nic się nie stało, to on jest ofiarą. W oświadczeniu na Facebooku poinformował, że Górniak “poczuła jego rękę tam, gdzie jej nie było”, “czuje się wykorzystany” i stał się “facetem do bicia”. To też strategia stara jak świat. Gdy na jaw wychodzi wykorzystywanie, próbuje się na różne sposoby skompromitować kobietę. Od zaprzeczania i robienia z siebie ofiary, aż po wyświechtany, ale nadal stosowany argument o prowokowaniu. Prowokują krótkie spódniczki, spojrzenia, chodzenie ulicą po ciemku.

Prowokuje też stanie na wyciągnięcie ręki. W końcu może się wtedy zdarzyć, że mężczyzna - oczywiście wbrew swojej woli - nie zapanuje nad kończynami i te znajdą się na pośladkach kobiety. Jedyna różnica między Donatanem a dowolnym innym mężczyzną, który pozwala sobie na dotykanie mniej lub bardziej znajomych dziewczyn, to fakt, że producent nie bał się tego zrobić w blasku fleszy.

Właśnie ta zuchwałość sprawia, że część opinii publicznej nie dowierza w jego winę. Przecież obmacują zboczeńcy, którzy nadzy pod czarnym płaszczem wyskakują z krzaków, a nie majętni, popularni producenci muzyczni.

Zacisnąć zęby i udawać

Edyta Górniak napisała po zdarzeniu, że po tym, jak producent “nie miał obaw zachować się tak bezczelnie i odważnie przy kamerach” nie wyobraża sobie dalszej współpracy z nim. Przyznała jednocześnie, że po tym, jak złapał ją za pupę, “przykleiła nieszczery uśmiech, została i pozowała do końca”. Tak reaguje ogromna większość kobiet - zaciskają zęby, przyklejają uśmiech i udają, że nic się nie stało. Tym bardziej należy się więc cieszyć, że Górniak w pierwszych odruchu spoliczkowała Donatana. Gdyby nie impuls, być może przemilczałaby ten incydent i nikt by się nawet nie dowiedział, że do czegoś doszło.

A powinni dowiedzieć się wszyscy! Może w końcu doczekamy się tego, że przedmiotowego traktowania będzie wstydził się traktujący, a nie potraktowana, sprawca, a nie ofiara.

Więcej o:
Komentarze (89)
Beczek: Górniak spoliczkowała Donatana. I dobrze! Napastują nie tylko zboczeńcy w krzakach
Zaloguj się
 • auruss

  Oceniono 23 razy 11

  Zacznijmy od tego, że Polański wieki już temu żadnej nastolatki NIE ZGWAŁCIŁ, tylko użył rzeczoną, przywiezioną na przyjęcie, które wiadomo miało się przekształcić w orgię, przez jej własną mamusię, sprawną rajfurę.
  To, co uczyniła Pani Górniak w moich czasach było powszechne - wiadomo, trzeba się było miarkować, bo za zbyt śmiały gest czy odezwanie obrywało się od dziewczyny po pysku. I słusznie.

 • ben.zilbersztajn

  Oceniono 10 razy 6

  Pani Beczko, a potępi pani jak pewna znana stara raszpla feministka molestowała homoseksualnego pisarza młodego pokolenia? Dla niego też to było obrzydliwe jak dziurawiec zmuszał go do seksu.

 • oczy_argusa

  Oceniono 14 razy 6

  Dwie uwagi.
  Po pierwsze: Polański nie zgwałcił 13-latki. W tamtejszym prawie seks z osoba nieletnią jest traktowany jako gwałt BEZ WZGLĘDU na okoliczności. Przyznał sie do odbycia stosunku i zawarł ugodę z poszkodowaną.
  Po drugie: kiedy mieszkałam w Warszawie, niedaleko pl. Konstytucji zdarzyło mi się trafić do klubu czy knajpy (nazwy nie pamiętam) na Pięknej. Nieco się zdziwiłam kiedy ktoś mnie nagle poklepał po tyłku. Dwudziestoparoletnia kobieta z nieco prowokującym uśmiechem zapytała: "Jesteś sama?". Więc, choć to oczywiście dużo rzadsze zjawisko, nie tylko faceci nie potrafią trzymać rąk przy sobie.

 • ps11111ps

  Oceniono 13 razy 5

  Kuchciński nałogowo policzkuje małże św Jakuba. A potem za karę zjada

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 10 razy 4

  Napastowanie seksualne to domena nie tylko zboczeńców grasujących w ciemnych zaułkach. Dopuszczają się go też ...
  kobiety z pozycją i na stanowiskach.

 • maaac

  Oceniono 20 razy 4

  Mogę poprosić o odpowiedź panie - ile razy były klepane w życiu po pupie i ile razy dały za to w pysk klepiącemu. A potem wypunktować dlaczego nie dawały. Tak samo ile razy były chwytane czy głaskane po biuście. Potem proszę o odwiedź czy żyją w związku i jak uprawiają seks skoro partnerowi nie wolno ich dotknąć.
  Po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania trochę autorefleksji od pań na temat tego czy sam akt "molestowania" jest czymś złym czy raczej sprawa okoliczności w jakich do niego dochodzi.

 • loneman

  Oceniono 13 razy 3

  Znow w tym temacie seminaryjne cioty i stulejarze sieciowi maja duzo do powiedzenia bo chcieliby jak ten zbok sobie pomacac niz siedziec w krzakach co widac robia skoro bronia patola. Bez pozwolenia pewne gesty i dotyk nie sa ok, tak juz jest czy ktos z putintrolli (u nich gwalt to wstep do randki i metoda przesluchiwania kgb) chcialby by publicznie napastowala go pijana zmora czy oblesny homosekualista? Nie sadze...

 • stemp10

  Oceniono 12 razy 2

  Donatan źle obliczył swoje możliwości. Na pospolite dziewki te jego zaloty są może wystarczające, ale na Edytę facet musi być kompletny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX