Komentarze (110)
Woś: Niepełnosprawni jak obrońcy krzyża. Dlaczego jednych mamy wyśmiewać, a innym współczuć?
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • remo29

  Oceniono 18 razy 8

  Porównanie tych wyjących nie wiadomo o co pod krzyżem, do protestujących przeciw skandalicznym praktykom państwa teoretycznego wobec niepełnosprawnych, mogło się zrodzić tylko w pustej głowie.

 • 33pantalyk

  Oceniono 10 razy 8

  Różnica między niepełnosprawnymi w sejmie a obrońcami krzyża na Krakowskim jest taka, że obrońcy zapragnęli ubóstwić prezydenta Kaczyńskiego i w ciągu następnych siedmiu lat w znacznej mierze swój cel osiągnęli, zaś niepełnosprawnym jak brakowało na życie, tak brakuje.

 • przechrztaimason

  Oceniono 8 razy 8

  No to już Woś odleciał maksymalnie. Jeśli Naprawdę nie widzi różnic między prywatą Janowskiego a protestem niepełnosprawnych to faktycznie cos ciężkiego ostatnio mu na łeb zleciało. I niech mi wytłumaczy dlaczego rząd Mazowieckiego miał nie reagować, kiedy grupa rolników będąca w sporze ze miejscową spółdzielnią mleczarską blokuje ogólnokrajową drogę biorąc na zakładnika sporu całkowicie postronnych ludzi, w tym wypadku Bogu ducha winnych kierowców? Takie stężenie nierzetelności i przerostu ideologii nad prawdą jest charakterystyczne dla Karnowskich lub Rachonia, więc proponuję przenieść się tam. Demagogia w stanie czystym.

 • grubymisiek1

  Oceniono 10 razy 8

  Niepełnosprawni walczą o prawa człowieka, obrońcy krzyża o totem. Brak edukacji opartrj na klasucznej logice powoduje później kretyńskie porównania w tekstach publicystów.

 • tani_dran

  Oceniono 15 razy 7

  Gazeta rozpisała jakiś konkurs na największego kretyna?
  Pan widział występ Janowskiego w sejmie? Ja wiem że od tej pory przez trybunę przewinęło się wielu regularnych wariatów, ale zabiłby siebie i innych gdyby go nie przytrzymali.
  Natomiast stosunek do prof. Balcerowicza - typowy dla Samoobrony - opluć i zniszczyć bo nie chce nam płacić za nic nie robienie, a gleborzuty i mózgoj.eby drożeją.
  Kiedy Żalek porównywał strajkujące matki do morderców dzieci to byłem pod wrażeniem, ale jednocześnie przewidywałem że znajdzie się jakiś idiota który spróbuje go przebić. No i proszę, całkiem udana próba

 • mcgoo

  Oceniono 7 razy 7

  tytuł jest mylący - ciemiężony losem niepełnosprawny jest realną biologiczną istotą - "krzyż" jest wymysłem religijnych paranoików

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 17 razy 7

  przepraszam ale znudził mnie ten wywód wosia 9to chyba jakiś symetrysta?), gdy doszedłem do janowskiego

  janowski blokował obrady sejmu przez wiele godzin/dni - zachowywał się jak niepoczytalny przynajmniej w pewnych momentach - nie interesuje mnie czy sam z siebie, czy pod wpływem jakichś środków - wykazano się dosyc dużą cierpliwością zarówno wtedy, jak i wtedy gdy Lepper wniósł megafon

  DZISIAJ za czasów PIS - wyklucza się posłów opozycji wedle widzi mi się marszałka z PIS, nawet za frazę 'marszałku kochany' i nakłada kary finansowe

  nie to nie jest to samo i nie to JEST wina PIS - i prosze nie umniejszać znaczenia psucia demokracji na kazdym kroku przez PIS

  .

 • szats69

  Oceniono 9 razy 7

  Jaki realny postulat poprawiający byt mieli obrońcy krzyża bo nie bardzo rozumiem to porównanie? Autor chyba na siłę szuka analogii i udaje jaki jest obiektywny. Przecież wielbicielom krzyża w kraju wyznaniowym, jakim jest Polska niczego nie brakuje. Kościół co 100 m, publiczne pieniądze pompowane, prawne uprzywilejowanie w prawie każdej dziedzinie. Także o jakiej prześladowanej i pokrzywdzonej grupie my tutaj mówimy? To jakiś absurd. Mało jest krzyży w Polsce? Jeszcze jeden ogromny przed pałacem prezydenckim miał stanąć bo biedaczki są tak wykluczeni i nie mają się gdzie modlić? Pytam: jaki ta grupa reprezentowała realny problem bo Woś sprytnie tego nie konkretyzuje. Rolnicy rozumiem, niepełnosprawni rozumiem, ale czego brakuje katolikom w Polsce, gdzie żadna uroczystość państwowa nie może odbyć się bez księdza, to nie rozumiem. Ba, powiedziałabym, że działać należy w przeciwnym kierunku bo to niewierzący mogą się czuć nieswojo w tak klerykalnym kraju. A Pan robi poszkodowanych z fundamentalistów religijnych?

 • Oceniono 9 razy 7

  Ktoś chyba na głowę upadł pisząc ten artykuł. Niepełnosprawni nie wybrali swojego losu - nie mają wyboru tacy są. Obrońcy krzyża mają wybór i nie chodzi o ich egzystencje tylko ich ideolo... no chyba że traktujemy obrońców krzyża jako upośledzonych umysłowo.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 12 razy 6

  Podobno odpowiada Pan na "wybrane" komentarze.
  Tym niesmacznym tytułem obraził Pan nie tylko Protestujących ale WSZYSTKICH Niepełnosprawnych i Ich Rodziców/Opiekunów. Porównał Pan NAS (tak, NAS) do przepranych przez sektę oszołomów. Serdecznie Panu dziękuję.

 • horatio_valor

  Oceniono 10 razy 6

  No przepraszam, ale to jest teza zupełnie nieuprawniona - jak można porównywać protesty z "obrońcami krzyża"?! Protesty społeczne zwykle dotyczą ludzi, którym świat się wali na głowę i mają w perspektywie bezrobocie, nędzę czy skrajnie trudną sytuację materialną. Albo tak jak opiekunowie niepełnosprawnych, których życie jest naprawdę nie do pozazdroszczenia, a państwo traktuje ich per noga. A "obrońcy krzyża"? Grupa ewidentnych psychopatów, którzy zawłaszczyli sobie kawałek publicznej przestrzeni po to, żeby agresywnie manifestować swoją nienawiść i swoje obsesje. Pod pretekstem, że jakieś tajne, złowrogie moce chcą im siłą zabrać ich ulubione instrumentarium parareligijne i zabronić jakichś modłów.

  Oczywiście, traktowanie protestów przez władze III RP nie zawsze było sympatyczne, ale dopiero PiS wspiął się tutaj na taki poziom agresji, jaki wcześniej nie był spotykany. Pisowska propaganda każdy z tych protestów atakuje z nienawiścią, doszukując się w nim politycznej albo i agenturalnej intrygi. Demonstracje pod Sejmem? Chcą obalić legalny rząd siłą! Lekarze rezydenci? Banda cwaniaków zarabiających krocie na boku chce jeszcze więcej kasy z naszych podatków! Niepełnosprawni? Chytre typy, które chcą wymusić ekstra kasę dla siebie, dlatego męczą swoje niepełnosprawne dzieci, ciągając ich na protesty, a w ogóle to jest polityczne, bo do Sejmu wpuściła ich posłanka opozycji, znaczy, że ona to wszystko uknuła.

  Różne rzeczy o PO można mówić, sam ich nie kochałem, ale takiego mieszania z błotem protestujących za ich czasów nie pamiętam. Traktowanie protestów społecznych przez PiS i jego propagandę jest po prostu haniebne. To agresja, pogarda i nienawiść, nic więcej.

 • loneman

  Oceniono 6 razy 6

  Roznica poza kalectwem innego typu to, ze z tego fizycznego ludzie placza z bolu i glodu bo rzad im skapi dajac sobie nagrody za nic i niszczenie panstwa a z tego religijnego wyleczyc moze expresowo klecha jaki skrzywdzi czyjes dziecko czy odmowa pogrzebu "za kare" zmarlemu jaki narazil sie parafii :/

 • my_kroolik

  Oceniono 6 razy 6

  Pan redaktor naprawdę uważa, że w Polsce krzyże wymagają obrony? W kraju spasionych katabasów, zwolnionych z obowiązku przestrzegania prawa? Kraju tysięcy kościołów stojących na każdym osiedlu i szpecących przestrzeń publiczną bryłami, których powstydziłby się student pierwszego roku architektury? Kraju Rydzyka, który kpi publicznie z przepisów podatkowych i włos mu z głowy nie spada? Kraju, w którym Kościół wpisuje swoją ideologię do prawa powszechnego? Poważnie, mamy się pochylać z troską nad ludźmi biorącymi swoje urojenia za rzeczywistość?!!!

 • mistrzglobusa

  Oceniono 6 razy 6

  Demokracja w Polsce?! Ile lat uczymy się demokracji? Dzieli nas wszystko ostatnio nawet płoty na osiedlach. Zacznijmy od siebie, ilu z nas chce pomóc sąsiadowi, osobom wykluczonym. Ile osób działa w woluntariacie? Władza jest arogancka i bezczelna? Czy nie tak też wygląda biznes i miejsce naszej pracy? Demokracja?! Jeszcze do niej nie dorośliśmy bo wyrastamy z władzy totalitarnej. Mentalnie jesteśmy na wschodzie Europy. Elity nie myślą o ludziach tylko o bogaceniu się i budowie grup interesu. Powoli do demokracji dorastamy ale do tego potrzebujemy 2-3 pokolenia.

 • curious

  Oceniono 8 razy 6

  Porównywanie "obrońców krzyża" do protestujących opiekunów niepełnosprawnych to kuriozum jakich mało. Objaw jakiejś aberracji umysłowej autora tekstu. Opiekunowie niepełnosprawnych i ich podopieczni mają problem REALNY, prawdziwy. Państwo nakazuje kobietom rodzić niepełnosprawne dzieci, a potem się od tych kobiet i ich dzieci odwraca, zostawiając je na pastwę losu. "Obrońcy krzyża" to grupa ludzi którzy sobie coś wymyślili, stworzyli sobie totem, idola, postawili go w miejscu publicznym i go bronią przed innymi, usiłując przy okazji zawłaszczyć przestrzeń publiczną na której ten totem stoi. Równie dobrze ja mógłym sobie gdzieś na miejskim trawniku postawić święty posąg Światowida wykonany z butelek PET i puszek po Coca-coli a potem go zaciekle bronić przed służbami porządkowymi czy innymi mieszkańcami miasta, którzy chcieliby go usunąć. Rozumiem, że w tym przypadku pan Rafał Woś stanąłby po mojej stronie.

 • saqigar

  Oceniono 6 razy 6

  Różnica jednak jest diametralna. Krzyż można postawić w wielu miejscach, więc alternatywa istnieje. Natomiast część ludzi z niepełnosprawnościami nie ma możliwości zarobkowania i tej alternatywydo renty nie ma.

 • jael53

  Oceniono 7 razy 5

  Poproszę o analizę konsekwencji życiowych, jakie wskutek "braku dialogu" ponieśli/ponoszą "obrońcy krzyża".

 • slade1972

  Oceniono 9 razy 5

  Niepełnosprawni jak obrońcy krzyża. Dlaczego jednych mamy wyśmiewać, a innym współczuć?

  Za cholerę się nie dowiedziałem!

 • whufan

  Oceniono 9 razy 5

  wspolna cecha tych dwoch grup jest proba zaspokojenia swoich potrzeb. Dlatego trzeba jeszcze rozszerzyc temat na pedofilow. Oni takze zaspakajaja swoje potrzeby.
  Skad sie biora Wosie? Tego nie wiem.

 • farsizm

  Oceniono 4 razy 4

  W pewnym sensie można się z tym panem zgodzić. Obrońcy krzyża demonstrowali poważną niepełnosprawność duchową. Bez krzyża na ulicy nie mogli uzyskać równowago psycho-emocjonalnej. Komorowski powinien im zaproponować wówczas 500zł jeżeli odejdą. Jestem ciekaw rezultatu.

 • yuo7leo9

  Oceniono 4 razy 4

  Wyjątkowo się nie zgadzam z autorem. Chodzi nie tylko o częstotliwość - PIS pacyfikuje słowną nagonką oraz siłowo częściej, niż to robiły poprzednie rządy, włączając w to PRL (choć wtedy gdy dochodziło do pacyfikacji, to były one krwawe). Krzyż pod Pałacem Prezydenckim funkcjonował wiele miesięcy, zanim zdecydowano się go przenieść do kościoła - i nikt nie został spacyfikowany.

 • szats69

  Oceniono 6 razy 4

  Podstawowa zasada: żeby stosowanie analogii miało sens, musi być ona przystająca. Inaczej nie ma żadnej wartości wyjaśniającej. Denerwuje mnie kiedy publicystyka opiera na wymyślaniu sobie coraz to nowych porównań i podciąganiu sobie pod tezę.

 • jano123ano

  Oceniono 6 razy 4

  kościelne chamstwo ustawia się politycznie w zależności od sytuacji gdzie wiatr wieje ,bandyckie Krzyżactwo do dziś istnieje najświętszej marii panny w polsce i we Wiedniu po tylu wiekach (chrystianizacji) dalej polski naród wyznaje jak latynosi czy muzlumanie religie ktora zabijała ich pra ojców

 • vito60

  Oceniono 6 razy 4

  Woś, symetrysta z klapkami na oczach nie widzi różnicy między obrońcami krzyża a rodzinami osób niepełnosprawnych. Symetryczny to chyba jakaś nowa choroba psychiczna.

 • slade1972

  Oceniono 10 razy 4

  Artykuł urodził się w bólach... głowy!

 • gasss12

  Oceniono 13 razy 3

  Od dzis glupote ludzka mozna mierzyc w wosiach!

 • jano123ano

  Oceniono 7 razy 3

  ciemnota maryji z pomocą dla potrzebujących nie ma nic wspólnego

 • sextusempricus_pl

  Oceniono 4 razy 2

  Pan Woś, jak przystało na socjalistę, nie odróżnia problemów wyimaginowanych od realnych. Takie samo ma podejście do rozwiązań. Dosyć zdumiewające, że jest on traktowany prze Gazetę czy Politykę jako opiniotwórczy i rozsądny publicysta.

 • jarsons70

  Oceniono 4 razy 2

  Wygląda na to, że mamy dokładnie taką "demokrację", do jakiej dorosło społeczeństwo (byłoby dziwne, gdyby było inaczej) i głosy w dyskusji tylko to potwierdzają. Różnice po obu stronach barykady PiS vs. PO i (...) oczywiście są, ale mentalność jest ta sama. I to jest tragiczne!
  Demokracja to dialog, a autorytaryzm/dyktatura to walenie pałą. Dialog nawet z ludźmi o dziwnych poglądach, wypracowywanie kompromisów, tam gdzie to tylko jest możliwe. Dopóki tego nie będzie, nie będzie u nas demokracji, a podziały w społeczeństwie będą rosły.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 4 razy 2

  do gazety - po tym jak nie potraficie opanować (czesto) błędów informatycznych, oraz tradycyjnie błędów ortograficzno-gramatycznych waszych 'redaktorów' zaczynacie produkowąć systematycznie głupkowate teksty (takie jak ten) ludzi 'bliskich PIS'

  nie wiem co to ma na celu, ale sensu większego nie ma (niedawno był równie głupi tekst o prześladowaniu katolików w Polsce), bo takich tekstów w prawackich mediach jest multum

  czy chcecie koniecznie nas przekonać, ze PIS/prawactwo to samo dobro...?

 • patriot.wr

  Oceniono 10 razy 2

  Co wy Woś ...olicie, szaleju się najedliście, czy coś?!

 • slade1972

  Oceniono 3 razy 1

  Jak będziesz nosił ciężki krzyż!
  To możesz zostać niepełnosprawnym!
  Czy to autor miał na myśli!?

 • pelleas

  0

  Książki i publicystykę Rafała Wosia na tematy ekonomiczne uważam za inspirujące i godne uwagi. Także gdy się z nim niezupełnie zgadzam, albo i zupełnie nie zgadzam ;-)
  Jednak gdy wkracza on na grząski grunt polityki czy psychologii społecznej lekturze towarzyszy uczucie pewnego zażenowania. Tak, to prawda, niechęć do podejmowania dialogu jest w Polsce powszechna i zastępowany on jest pokrzykiwaniem na siebie z pozycji tożsamościowych, światopoglądowych, itp. W przypadku konfliktów zarówno racji, jak i interesów zwykle są one "teatralizowane" i od początku przesycone dążeniem do konfrontacji i jednoznacznych rozstrzygnięć. Poszukiwanie rozwiązań kompromisowych uznawane jest za przejaw słabości. To wszytsko prawda. Jednak ten stan rzeczy ma wiele przyczyn, wymaga wnikliwych analiz i nie da się go sprowadzić do tak banalnych konstatacji, jakie mozemy znaleźć w tym tekście.
  Mawia się, że symetria jest sztuką głupców. Trawestując to powiedzenie, można by rzec, że symetryzm jest polityką ślepców, lub - bardziej poprawnie politycznie - ludzi mających poważne problemy z percepcją.
  Postrzeganie protestów osób niespełnosprawnych i "obrońców krzyża" w tym samym wymiarze?

  Mam tysiąc i jeden pretensji do obozu - umownie powiedzmy - liberalnego za jego wiele wątpliwych dokonań i jeszcze więcej zaniechań. Ale elementarne poczucie proporcji sprawia, że nigdy nie przyszłoby mi do głowy zrównywanie, a choćby nawet tylko zestawianie jego poczynań z poczynaniami obozu określającego się jako "konserwatywno-narodowy", który dąży do anihilacji wszystkiego, co uznaje za zagrożenie dla swoich rządów.
  Jakieś złudzenia można było mieć tuż po wyborach w 2015. Ale teraz? W obliczu ofensywy coraz bardziej brunatniejącego zamordyzm bajdurzenie, że "wszyscy ci politycy są tacy sami" może być tylko szukaniem alibi dla unikania ryzyka. A nawet gorzej, bo wspomaganiem prymitywnej "taktyki salami", jaką te autorytarne typy stosują by dzielić społeczeństwo i minimalizować opór.

 • ligand17

  Oceniono 6 razy 0

  Ciekaw jestem, w jaki sposób autor chciałby rozwiązywać takie spory? W jaki sposób należy prowadzić dialog z osobami prezentującymi podejście "wszystko albo nic"? Kiedy ktoś bierze przykład z Rejtana, kładzie się na podłodze, blokuje drzwi/drogę i nie chce ustąpić za nic w świecie? Jak można próbować dyskutować w sposób konstruktywny z taką osobą?

 • swietyszczur

  Oceniono 2 razy 0

  Wos Los

 • jankolaska

  Oceniono 6 razy 0

  bo Polacy to taki ciemniaki najpierw chełbią papieży spadkobierców zbrodniarzy watykan popełniał zbrodnie na ludzkości wymordował kilkaset tysięcy razy więcej ludzi co socjalizm ,socjalizm morował ale coś dał Polsce zniósł pańszczyznę a watykan zabrał i zabiera a na dodatek ciemnota głosuje na watykaniskich okupantów co zniewala umysł człowieka od urodzenia

 • slade1972

  Oceniono 4 razy 0

  To miałem na myśli
  Kochani rodacy
  Że byli kiedyś niepełnosprawni Krzyżacy!

 • deliah.darkthorn

  Oceniono 1 raz -1

  Czytam felietony redaktora Wosia często. Czytam jego książki i cenię sobie jego spojrzenie na ekonomię i gospodarkę oraz obalanie mitów o nieomylności neoliberalizmu. Ale naprawdę mam już dość głosów, że nic takiego abnormalnego się nie stało przy okazji protestu niepełnosprawnych. Nie powoduje to u mnie zamierzonej przez autora refleksji nad jakością demokracji w Polsce. Jedynie zniechęcenie tym, że nawet nie mogę się na coś święcie oburzyć bez szukania drugiej strony medalu. A w konsekwencji, zniechęcenie do działania, dystans i eskapizm.

 • banwit

  Oceniono 1 raz -1

  Kupa idiotyzmów, z przewagą kupy.

 • wartomyslec

  Oceniono 13 razy -1

  Przecież to oczywiste, że ci wszyscy Kuchcinscy, Borowscy i Komorowscy symbolizujący „klasę” polityczną, niczym się od siebie nie różnią. Wszyscy tak samo pogardzają ludźmi, zwłaszcza tymi, którzy ośmielają się myśleć inaczej niż oni.

 • rafalwos_autor

  Oceniono 4 razy -2

  W komentarzach pod tekstem jak zwykle pełen pokaz braku tolerancji i otwartości na innego. Czasem mam wrażenie, że te komentarze sa produkowane przez jakieś boty testujące program o nazwie ksenofobia 1.

 • arkusza

  Oceniono 6 razy -2

  "prywatni ochroniarze nasłani przez korporacje czy inni faszyści" - za każdym razem kiedy bez sensownego powodu wyzywa się kogoś od "faszysty" to określenie traci na sile - to dzięki takim idiotom jak autor artykułu słowo które kiedyś oznaczało coś obrzydliwego i godnego pogardy coraz częsciej oznacza "lewacy go nie lubią"

 • izbkp

  Oceniono 8 razy -2

  „Głos wołającego na puszczy”...

 • noone13

  Oceniono 7 razy -3

  Jedno na pewno wynika z tego tekstu. Ponad połowa komentujących czytelników wyborczej nie jest w stanie przeczytać tekstu dłuższego niż nagłówek. Spora większość pozostałej części nie rozumie co czyta.
  ...
  Szkoda prądu. Twoi cię nie rozumieją, nie chcą rozumieć i generalnie mają takie teksty w czterech literach, a ci drudzy pamiętają o wiele bardziej rażące naruszenia i nadużycia od tych przytoczonych.
  Ale wierszówka skasowana, wrażenie obiektywności GW zachowane, brawo :D

 • marian667

  Oceniono 5 razy -3

  Święte słowa. W wielu głowach są takie uśpione słowa. Niestety problem jest taki, że społeczeństwo się rozwarstwia a rządzący chcą rozmawiać tylko ze swoimi.

 • buk-humor-dziczyzna11

  Oceniono 11 razy -3

  macie solidaruchy co chcieliscie

 • wuetend

  Oceniono 18 razy -4

  Zgadzam się z postulatem. Czerska jest niezwykle demokratyczna i pluralistyczna, więc powinna rechotać z wszystkich grup społecznych po równo.

 • ahoj12

  Oceniono 11 razy -5

  Oby za slowami poszly czyny. Brak nam w Polsce "niezaangazowanych" dziennikarzy i w ogole ludzi "sektora publicznego". Nie znaczy to ze odmawiam im prezentowania pogladow,kazdy je ma.
  Chodzi o to aby prezentowac je ,kiedy trzeba czasem i twardo,ale bez pogardy.
  Ostatnie kilkanascie lat nasza "KLASA POLITYCZNA" *bez wzgledu na opcje czy to "patriota" czy "swiatly eoropejczyk" uczyla nas pogardy dla drugiej strony.
  I znow nadzieja w mlodym pokoleniu ze okaze sie inne

 • brat_adama33

  Oceniono 22 razy -6

  A komentzrzae wskazuja z ajkimiz to wielikimi jewropejczykami mamy do czynienia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX