Komentarze (212)
Gryga: Jak najdalej od sąsiada. Bo nie wiem, czy nie grzmotnie mi barokowych tralek i baseniku
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • andrzej2310

  Oceniono 7 razy 3

  protestanci ze Skandynawii to oświeconi ludzie, a my katolicy ze wschodu, wiadomo - dzicz

 • cehaem

  Oceniono 11 razy 3

  Rozwalaja mnie ci przedstawiciele "klasy sredniej". Wedlug ich opisow wszedzie w Polsce panuje syf i brud oraz strach wychodzic na ulice. Tymczasem na grodzonych osiedlach wieczorami mieszkancy spotykaja sie, by spiewac w chorze lub recytowac sobie wiersze a baki, jakie puszczaja, pachna fiolkami.

  Jakos ponad 15 lat spedzilem mieszkajac w blokach spoldzielczych. Nikt nie szczal na klatce schodowej, nikt nie darl mi w nocy ryja pod oknem (ok, raz sie zdarzylo), smieci byly wyrzucane do kosza a nie obok. Tymczasem moj mieszkajacy w apartamentowcu i placacy prawie trzy kola za mieszkanie kolega raz na dwa tygodnie ma za sciana taka impreze, ze trzeba policje wzywac, do tego dochodza amatorzy AirBnB, ktorzy o trzeciej rano wracajac z imprezy wypadaja z windy oraz Ukrainiec Mykola, ktory po zwroceniu uwagi, zeby moze nie palil na balkonie, bo dym do mieszkania ciagnie natychmiast raczyl pochwalic sie klamka.

  Ja doskonale wiem, ze warstwy spolecznie nieszczegolnie dobrze sie mieszaja i sam nie chcialbym mieszkac kolo patologii (a musialem, w UK), ale to przeswiadczenie mieszkancow grodzonych osiedli o wlasnej doskonalosci i wysokiej kulturze jest wrecz smieszne. Tez sluchacie disco polo, tez polujecie na promocje w Biedronce i tez jak Janusze jezdzicie do Egiptu.

 • tani_dran

  Oceniono 11 razy 3

  Cały ton tej dyskusji jest taki, że ludzie którzy pobrali kredyty i tyrają w pocie czoła żeby mieć kawałek swojego miejsca, gdzie będą się czuć spokojnie i bezpiecznie - poczuli się winni. Winni tego, że menel który przepił życie ma mniejszy o 4 cale telewizor i może większe , ale mniej prestiżowe mieszkanie, za które oczywiście nie płaci.
  Szanowni rzecznicy prasowi menelii - cierpliwość przyzwoitych spokojnych ludzi jest na wykończeniu.

 • kochamwyborcza2

  Oceniono 4 razy 2

  Przestańcie bzdury pisać. Ludzie mieszkają na strzeżonych osiedlach bo chcą mieć święty spokój i tyle.

 • apokaliptyk2018

  Oceniono 8 razy 2

  Czy ta pani naprawdę myśli że na zachodzie nikt nie wywozi śmieci do lasu? Ludzie są różni wszędzie, popatrzcie na angielskich turystów w Krakowie. Wykorzystywanie tego cyklu żeby dowalić złym Polakom w kontraście do dobrych zachodnich Europejczyków powoduje że dalej nie czytam.

 • agonda

  Oceniono 2 razy 2

  Rozumiem potrzebę ładu przestrzennego, ale w praktyce niewiele osiedli go oferuje. Przestrzeń jest maksymalnie wykorzystana na budynki i parkingi, brakuje terenów zielonych i wspólnych, osiedla są zwykle niewielkie i sąsiadują z innymi, niespójnymi architektonicznie. W Warszawie i okolicy króluje urbanistyka łanowa, która charakteryzuje się wąskimi i długimi parcelami, wzdłuż których stoją szeregowe lub ciasno ustawione domy. Nie o taki ład chodzi. Ludzie wprowadzają się w takie miejsca, bo nie bardzo wiedzą, czego chcą, poza ucieczką ze swojego koszmarkowa. Po czasie odkrywają, że nowe miejsce to niekoniecznie raj, ale nie mają środków czy siły, żeby zaczynać od nowa.

 • kruk1210

  Oceniono 6 razy 2

  "że nie jestem pewna czy sąsiad nie grzmotnie mi barokowych tralek"
  "Coś, co w prawie administracyjnym istnieje od lat i nazywane jest 'planem miejscowym' dałoby jakąś gwarancję, że nie będę mieć sąsiada w kolorze majtkowego różu."
  "Ludzie odpowiadali mi: nie chcę aby mi sąsiad wymieniał olej pod moim balkonem i trzymał kozę w mieszkaniu."
  Ciągle ten lęk przed odmiennością i ksenofobia.
  Nie bójmy się różowych elewacji! Tralka jest kobietą!

  "w Danii widziałam"
  "W Danii za to"
  Zdziwienie, że mimo wielu stuleci rozwoju w różnych uwarunkowaniach geograficznych, kulturalnych, politycznych, ciągle, ciągle nie jesteśmy Zachodem.

 • knl111

  Oceniono 1 raz 1

  Ja z wielką chęcią ogrodziłbym swoją posesję symbolicznym niskim żywopłotem czy rabatą kwiatowo-bylinową. Tylko w efekcie miałbym zasraną posesję przez psy wypuszczone samopas przez okolicznych "blokowiczów". Póki co zanieczyszany jest permanentnie pas wzdłuż płotu.

 • rumpa

  Oceniono 3 razy 1

  No cóż, a ja jestem nieszczęśliwa, że nie mogę postawić sobie muru i zmuszają mnie do płotu. Takiego zwykłego muru, gładko otynkowanego na biało. Nie, nie ze strachu. Po prostu lubię intymność, nie mam ochoty kłaniać się każdemu przechodzącemu sąsiadowi i chcę się móc podrapać jak mam ochotę nie powiem gdzie.
  Nie widzę nic wspaniałego w otwartych przestrzeniach i kontrolowaniu, co sąsiad u siebie robi.
  I bardzo podobają mi się południowe kraje, gdzie mury są wszędzie.

 • przemo_opole

  Oceniono 3 razy 1

  Ad Tertio: bo w moim budynku mam 4 psy i mogę wytrzymać zwracanie uwagi ich niesubordynowanym właścicielom, w głębokim poważaniu mającym krzewy i trawę (tak, mocz psa niszczy trawę o ile jest regularnie stosowany w to samo miejsce), ale nie przerobię jeszcze 20+ z okolicy i ich właścicieli, którzy mają to wszystko całkowicie w...
  Przykład rowerowy: starszy pan z sąsiedztwa, który bezczelnie i uporczywie robi sobie skróty po naszych trawnikach, gdy mnie widzi, jedzie jak najbardziej prawidłowo. Dziś nawet przejeżdżając koło mnie (podlewałem) rzucił "ale piękne bukiety wyrosły" (to o tulipanach i innych, które same nie wyrosły tylko zostały zakupione i posadzone). I co takiemu dziadu zrobić? Wypadałoby podejść i dać w mordę, tylko nie tędy droga... I tak nie zrozumie...

 • felicjan.dulski

  Oceniono 7 razy 1

  Ale pierdziele nie, wielkie sr.anie w małą banię.
  Sami potomkowie arystokracji i to powołujący się na "cywilizowaną" Europę.
  Owszem, w takich Niemczech posesję są grodzone, ale co z tego, gdy sąsiad ma prawo na balkonie grillować na zasadzie "wolność Tomku". Nic nie zrobisz.

 • kazimierznadodra

  Oceniono 1 raz 1

  mam to szczęście,że mieszkam w "kamienicy" nad samą Odrą i nie ogrodzonej . Na zapleczu podwórko - takie prawie patio. Nikt nie hałasuje, nie śmieci... ale wspólnota z nowej - my to nazywamy plomby- nawet śmietnik musi mieć osobny. Paniska, inaczej pachnące zapewne. Ale pani dr z "plomby" udało sie wykupic mieszkanie w tych starych - odrestaurować fantastycznie, a to betonowe w "plombie" wynająć. Przed oknami od frontu zielony trawnik, ławeczka. Nie ogrodzone ,miejscowi tam sie spotykaja nawet przy piwku? Bo lubia i nam "normalnym": to nie przeszkadza. Natomiast od czasu do czasu muszę z trawnika nad Odrą wynosić worki śmieci , które podrzucają ci lepsi z grodzonych osiedli pod Wrocławiem (wiem, sprawdziłem, bo rejestracja WRO)

 • nie_mam_facebooka

  Oceniono 3 razy 1

  A ja należę do, za przeproszeniem, biedoty (nie patologii) i cieszę się, że mieszkam za ogrodzeniem. Tyle ze niektóre osoby (głównie kobiety, niestety) są tak zajęte telefonem, że zostawiają otwartą furtkę. A potem krzyk, że ktoś ukradł rower.

 • bezprym47

  Oceniono 1 raz 1

  Domek z ogródkiem. Inni nie szanują.

 • sselrats

  Oceniono 7 razy 1

  Skandynawowie sa wyzsza rasa niz Slowianie, wiec Polacy nie maja co liczyc na realnosc porownan z Dunczykami.

 • aron2004

  Oceniono 9 razy 1

  Grodzą się słoiki bo na wsi się grodzi żeby krowa w szkodę nie weszła ( w mieście pies). Ale to nie wina słoików że przyjeżdżają do Warszawy. Po prostu na Podlasiu i Lubelszczyźnie nie ma dla nich pracy. Trzeba podnieść janosikowe i inwestować w woj. wschodnie np. w drogi czy kolej czy sztuczne jeziora itp.- wtedy słoiki będą zostawać u siebie na wsi i nie będą przyjeżdżać do pracy do Warszawy czyli developerzy stracą klientów i przestaną budować grodzone osiedla. Innej drogi nie ma - niestety.

 • cehaem

  Oceniono 7 razy 1

  >Niestety, pani Kulczyk zebrała za ten tekst straszny hejt, bo w Polsce estetyka ciągle kojarzy się >z luksusem, z czymś ekstra i ponad standard i normę, a nie z utylitarnością i po prostu z normą

  Kulczyk zebrala straszny hejt, bo z mezem ukradli mieszkancom pol parku (tak, teraz tam sa bramy) a do zwyklego CH dorabia ideologie, bo w "atrium" wystawila Mitoraja i na gorze jakas malutka galeria sztuki sprzedaje kopie obrazow.

 • gandalph

  Oceniono 9 razy 1

  "Fakt grodzenia się to efekt braku porządku, który powinien być normalnością, a wciąż jest uważany za luksus"

  Dokładnie tak! Dopóki tablica z napisem "Teren prywatny" nie wystarczy za strażnika, dopóty będą ogrodzenia, szlabany, ochroniarze, a może i zasieki pod napięciem. No i fosa. Po prostu, Polacy to taka pier....ona nacja, która nie przestrzega żadnych zasad: prawa, kultury, bon-tonu itd. W dodatku organa odpowiedzialne za ład i porządek: policja, straż miejska itd., mają w d...ie swoje obowiązki. Dlatego na zmianę stanu rzeczy potrzeba paru pokoleń, pod warunkiem, że się zacznie już teraz. A do tego czasu - bat na chamów.

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 1

  Jak fajny dom 300 m² z basenem 50 m² to niewazne, czy osiedle grodzone czy nie. Wazne ze okolica fajna.

 • jml13060

  Oceniono 3 razy 1

  Zgoda z autorem. Dodam jeszcze do ładu przestrzennego konieczność stałej i aktywnej obecności pieszych patroli policji i straży miejskiej o każdej porze dnia/nocy/roku. To ważny, może nawet konieczny, element pilnowania porządku w przestrzeni publicznej.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy 1

  ... do tej pory będziemy mieć grodzone osiedla – które nie są żadną oazą luksusu, lecz próbą odtworzenia zachodniego świata normalności ...
  Oprócz odrodzonych osiedli powstały odgrodzone parkingi przed centami handlowymi...Nie rozumiem, jednego czemu jeszcze w kościołach nie powstały odseparowane ławki na dla tych którzy się chcą na osobności pomodlić o dobro ojczyzny.
  Ale zachodni świat normalności leży w zasięgu ręki. Tam nie ma osiedli mieszkalnych z drutami kolczastymi, barierkami, dwumetrowymi murami halogenami w nocy. Podróże nie szkodzą ale kształcą.

 • thegreatmongo

  Oceniono 7 razy 1

  100% zgody!!! W wiekszosci malych miejscowosci nie ma planow zagospodarowania. Nawet w tych, obok Warszawy. To chaos sprawia, ze ludzie chca sie odgrodzic. Po prostu nie chca sie dowiedziec, ze jutro ich sasiadem jest wulkanizacja, albo ogromny blok.

  Zadbajmy o dobre przepisy. Zeby deweloper musial stawiajac blok dawac miejsca parkingowe w dobrej liczbie. Zeby plany zagospodarowania dzialaly i byly sensowne. Zeby pijaczkowie z bram byli wyrzucani. Wtedy nikt sie nie bedzie grodzil

 • pivit

  0

  ..." nie dlatego, że chcę się od kogoś odgrodzić, ale dlatego, że nie jestem pewna, czy sąsiad nie grzmotnie mi barokowych tralek i baseniku w postaci bajora z folii bez użycia żadnej chemii, który to będzie wyśmienitym miejscem jako zbiornik lęgowy dla komarów"...
  ==========================================================
  1. "nie grzmotnie mi barokowych tralek i baseniku" - przepraszam po jakiemu to jest?
  2. Rozumiem że te komary to argument za odgradzaniem się. Czy autorka przypadkiem nie zwariowała?

 • ktosik3210

  Oceniono 6 razy 0

  Klasa średnia. Eheh. Jestem zwolennikiem starej definicji Klasa średnia - mali i średni przedsiębiorcy. Klasa która posiada majątek. Klasyfikowanie do klasy średniej korposzczurów których cały majątek to mieszkanie na 40 letni kredyt, w dodatku takich po wyższych szkołach gotowania na gazie, to grube nadużycie. Mam wrażenie że jest to celowe aby ta plaga ćwierćinteligentów poczuła się wyjątkowa, lepsza od swoich rodziców, ucywilizowana.Dzięki czemu łatwo nią można manipulować. Jeśli myślisz tak jak my jesteś obyty, inteligentny, osobą z wyższej półki. Kto śmie myśleć inaczej jest prostakiem i ciemnogrodzianinem. W taki sposób można nawet wmówić że pożar w burdelu to wyższa kultura.

 • sselrats

  Oceniono 4 razy 0

  Gdzie w USA sa w sklepach ochroniarze? Tam gdzie sa Ruscy, eventualnie duzo Murzynow. Gdzie indziej nie uswiadczysz.

 • wuetend

  Oceniono 8 razy 0

  "grodzone osiedla, które są (...) próbą odtworzenia zachodniego świata normalności – czytaj: gdzie są równe chodniki i krawężniki, gdzie jest zadbana zieleń, a po pupilach trzeba sprzątać. Tylko tyle i aż tyle"

  Dodam tylko z własnych obserwacji, że dla części 'ludzi Zachodu' sprzątanie po swoim pupilu POZA ogrodzeniem okazuje się niewykonalne.

 • powrozowy

  Oceniono 4 razy 0

  A ja wole blisko. Bo grzmoce sasiadowi zone.

 • jakobhorner

  Oceniono 8 razy 0

  Wszystkie te klasy spotykają się w Galerii Handlowej, czują się wtedy jak na "przekażcie sobie znak pokoju". Nie trzeba myśleć, można pyskować i kraść ręczniki jednorazowe z kibla, ktoś tam sprząta, kafelki dobrze leżą, bo właściciel galerii je prosto położył, zupełnie inaczej niż ten czy inny burmistrz - właściciel miasta. Nawet dzieci biegają samopas, gdy mamuśka żre maka

 • jakobhorner

  Oceniono 12 razy 0

  Dopóki będziemy się odgradzać, to nie będzie spójnej estetyki, bo nie będzie wspólnoty. Jakiejkolwiek. Żadnej. To tak proste, jak to, że ci którzy siedzą za płotem, czują się zobowiązani do dbania o to co w środku, ale na zewnątrz, już nie muszą, bo to część wspólna z "menelami", a nic nie może być wspólnego z tymi ludźmi, oprócz przypadkowego bycia człowiekiem. I vice versa, a rabous.

  Myślcie, niech ludzie zaczną w końcu myśleć i czytać! Ten cykl jest dobry, oby takich więcej, zasiał słuszne zastanowienie, ale o płotach - lepiej żeby wypowiedzieli się specjaliści, którzy wszystkie Wasze mity, klaso średnia, i inne klasy, dawno obalili i już nie trzeba, jak to w Polsce, wynajdywać koła, albo lampy naftowej w dobie elektryczności.

 • gaz.lupkowy

  Oceniono 4 razy 0

  Polska to nie Norwegia. Ten artykuł jest przejawem ksenofobii i awersji kulturowej.

 • sselrats

  Oceniono 6 razy 0

  Kulczykowa musiala niezle pochlac jak widziala w Starym Browarze trzezwych pijaczkow.

 • sselrats

  Oceniono 4 razy 0

  Ludzie za PRL-u gniezdzili sie w blokach. Teraz troche ogrodzenia - niewielka zmiana.

 • saxo.grammaticus

  Oceniono 4 razy 0

  Brawo za ostatni akapit - moim zdaniem to chyba najbardziej zdroworozsądkowy fragment z całej dotychczasowej serii artykułów.

 • pyra314

  Oceniono 6 razy 0

  Myślę, że artykuł nie wyczerpuje tematu ale nie sposób się nie zgodzić z tezami.

 • lese_majeste

  Oceniono 1 raz -1

  co to za bełkot "czy sąsiad nie grzmotnie mi barokowych tralek i baseniku w postaci bajora z folii bez użycia żadnej chemii" a może lepiej czy siąsiadka nie grzmotnie mi głośnym bełkotem

 • komentator.81

  Oceniono 5 razy -1

  Grodzone osiedla z ochroną to terapia zastępcza dla wyizolowanych egoistów którym wydaje się że są lepsi.
  A tak naprawdę to są standardy z RPA i EGIPTU a nie z Europy.

 • jakobhorner

  Oceniono 3 razy -1

  Czym więcej płotów - tym większy strach. Tak samo przy ochroniarzach których powstała cała bzdurna armia, dodatkowo jako podklasa podklasy. Wychodzisz z Zoo i z miejsca czujesz się niepewnie. Wilk jak ucieknie z klatki, też wariuje, mimo, że instynkt ma większy niż mózg

 • aron2004

  Oceniono 7 razy -1

  Warszawa przeżywa najazd młodych kobiet z woj. wschodnich - na studia i potem do pracy. Trzeba przestać produkować filmy typu "Paulina z Hrubieszowa przyjeżdża na studia do Warszawy, tam wszyscy ją podrywają a na koniec wychodzi za mąż za Dorocińskiego". Takie filmy zachęcają młode wieśniaczki do studiowania i pracy w Warszawie co skutkuje popytem na grodzone osiedla. Trzeba zachęcać młode kobiety do rezygnacji ze studiów i pozostania w woj. wschodnich - ale trzeba podnieśc janosikowe i dać więcej kasy gminom w woj. podlaskim i lubelskim żeby kreowały miejsca pracy dla tych młodych kobiet np. w domach kultury czy gdzieś.

 • anastazy1982

  Oceniono 5 razy -1

  Bardzo wyważony, przemyślany i nie zadęty tekst. Gratuluję

 • powrozowy

  Oceniono 13 razy -1

  To wynika z chlopskosci narodu, z dzidzictwa wiekow kiedy pany robily swoje a chamy ( chlopstwo ) swoje. Trudno od chama ktorego dziadek walil do slawojki a palce po otarciu dupy wycieral we wlosy, by nagle kierowal sie estetyka w swym codziennym zyciu.

 • piotrt707

  Oceniono 11 razy -1

  Ja marzę aby sasiad pouwał kozę pod balkonem !! Takie to romantyczne !

 • parsom

  Oceniono 8 razy -2

  Kim do k... nędzy jest ta kobieta, czemu pierniczy takie stereotypowe brednie i co ma osiedle od dewelopera do ładu przestrzennego?

 • igor.bilyj

  Oceniono 8 razy -2

  Mieszkam teraz na Florydzie na ogrodzonym osiedlu z bramą ze strażnikiem i kamerami. Takich osiedli przybywa ostatnio w całych Stanach, bo jest trochę bezpieczniej niż w osiedlach niegrodzonych. Tak więc jak ktoś myśli, że na tzw. Zachodzie jest Raj, a ludzie są Dobrzy, Piękni i Prawdomówni, to jest naiwniakiem z kompleksem niższości.

 • dejtrejder

  Oceniono 6 razy -2

  Należy wprowadzić zakaz posiadania psów dla mieszkańców bloków mieszkalnych. Właściciele czworonogów nie sprzątają ich odchodów z miejskich trawników i chodników, w wyniku czego zmieniły się one w cuchnące szalety. Chcesz mieć psa? Wybuduj sobie ogrodzony domek i niech ci piesek sra na trawniczek.

 • pytlarro

  Oceniono 9 razy -3

  ahh, ten mityczny zachod, kraina szczescia, bogactwa i porzadku. Glownie w glowach polskich dorobkiewiczow w srednim wieku z warszafki, ale coz, maja swoje drobnomieszczanskie marzenia, to niech realizuja, za swoje.

 • kaja206

  Oceniono 6 razy -4

  Tendencja do grodzenia wynika stąd, że Polacy w 90% pochodzą ze wsi, gdzie gospodarstwa się grodzi. Widać ta tendencja w genach się przenosi.

 • komentator.81

  Oceniono 14 razy -4

  Grodzone osiedla i sortowanie w szkołach to największa patologia społeczna dzisiejszej Polski.

  Grodzone osiedla powodują izolację społeczną. I wbrew pozorom są bardziej narażone na wszelkie kradzieże.

  Powod jest prosty - anonimowość i rotacja

 • wasabi1084

  Oceniono 15 razy -5

  Hahaha grodzone osiedla są zwykłymi obozami. Niczym więzienie. Ludzie gnieżdżą się w blokach, mimo, że za te same pieniądze mogli by mieć domek z ogórkiem. Ale w imię wygodnictwa i lenistwa, wolą klitki i brak wolności.

 • Oceniono 8 razy -6

  Jaki chory umysł widzi świat w sposób opisywany w tych nędznych wypocinach? Jaka klasa średnia? Jakie mieszanie biednych z bogatymi? Jeszcze niedawno bogaci kupowali mieszkania za franki, a teraz są biednymi. Co to za wprowadzanie klas społecznych? Szmatława gazeta.pl powinna zostać zamknięta przez PIS za sianie nienawiści.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX