Komentarze (345)
Bośnia i Hercegowina. Milorad Dodik zakazuje uczenia o Srebrenicy i Sarajewie
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • alfalfa

  Oceniono 17 razy 5

  Grubo Pani przegięła, Autorko. Napisałbym parę słów ale nie zrobię tego. Większość byłaby wulgarna więc lepiej zmilczę.
  A.

 • Matus 1916

  Oceniono 11 razy 5

  Zbrodnie popełnione przez wszystkie strony konfliktu w byłej Jugosławii są straszne, potworne, nie mieszczą się nam, Ślązakom, w głowie. Pytanie jest inne: czy istnienie takich państw, jak Bośnia i Hercegowina (przynajmniej w takiej postaci i zasięgu terytorialnym jak dziś), ma sens? Kraj jest podzielony pomiędzy Rep. Serbską i Chorwacko-Muzułmańską. Muzułmanie, choć są z pochodzenia Serbami, nie dogadają się z prawosławnymi. Państwo jest wstrząsane aferami, niestabilne, staje się wyznaniowe, powstają tu zamknięte osiedla dla bogatych Arabów, którzy w Europie mogą mieć różne cele i budować tu kolejny przyczółek. Bośnia tonie w waśniach i miejscowi nie mają szans na stabilizację (tak jak na Ukrainie) ew. samooczyszczenie. W całym kraju mówi się po serbsku (Sztokawsku), ale Serbami są tylko prawosławni. Nad wszystkim ciąży oblężenie Sarajewa i czystki etniczne na Muzułmanach (Serbowie), rok 95 w Krajinie i w Hercegowinie, np. Mostar (Chorwaci=katolicy). Muzułmanie też brali odwet na Serbach. Ale historia tego miejsca to też II wojna światowa i obozy koncentracyjne dla Serbów, Żydów i Cyganów (np. Jasenovac w Chorwacji). Muzułmańskie SS, chorwaccy ustasze (wyrżnięcie przez NHD Pavelicia całej serbskiej Hercegowiny wraz z doliną Neretwy), czetnicy itd. Dlaczego Serbia nie mogłaby funkcjonować w etnicznych granicach? Dlaczego Kosowo nie zostało podzielone na większą część albańską i mniejszą serbską (do Mitrowicy)? Dlaczego nie włączono Kosowa do Albanii z międzynarodowymi gwarancjami dla mniejszości serbskiej i ochroną dóbr historii i kultury? Kto podsycał dążenia niepodległościowe czysto serbskiej Czarnogóry? Dlaczego nie można by uregulować granic z Dalmacją? Katolicką część włączyć do Chorwacji, prawosławne części Chorwacji do Serbii (wsch. Slawonia, Krajina, Lika, Krbava, Knin), chorwackie Zagorje do Słowenii, Macedonię i serbskie Krajiste do Bułgarii. Muzułmanie mogliby przecież mieć własne państwo na terenach, na których są dziś większością! Nareszcie zapanowałby spokój, a oni wszyscy kisili by się we własnym sosie! Bośnia i Hercegowina to tylko nazwa, region etnograficzno-historyczny. Dzisiejsze granice to kaprys Tity. Podobny kaprys miał Stalin w stosunku do granic PRL, Litwy (dając jej nielitewskie Wilno), Czechosłowacji, czy Rumunii. Podobny kaprys miał Chruszczow i dał swojej Ukrainie tatarsko-ruski Krym. Bośnia to nie żaden kraj. Nie łudźmy się - to nigdy nie będzie wielowyznaniowa Szwajcaria (choć wszyscy miejscowi są z pochodzenia i języka Serbami).

 • ks-t

  Oceniono 5 razy 5

  Historia wojny w byłej Jugosłąwii nie jest taka prosta. Rzeczywiście były historyczne podziały - przecież nawel Serbowie używają innego alfabetu niż Chorwaci. Z dawnych wojen bałkańskich i okresu ottomańskiego pozostał w Serbii, inaczej niż u nas, wielki sentyment do Rosji. Po śmierci Tito ponownie wybuchły nacjonalizmy - w większości wyhodowane przez II WŚ. ale przeciez nie same. Niemcy bardzo wpływały na Chorwację i Słowenię - próbując odbudowac swoje tradycyjne strefy wpływów. Amerykanie zwietrzyli interes w osłabieniu na Bałkanach sojusznika Rosji. I stało sie coś strasznego. W latach 70 miałem przyjaciół Serbów i Chorwatów, którzy się po prostu lubili. W latach 90 trzeba było pilnować ludzi tych narodowości by sie wzajemnie nie pozabijali (i to na neutralnym terenie - na szkoleniu w Wiedniu). Do tego dodajmyu bezprzykłądne zniszczenie Serbii przez Amerykanów - Zbombardowana cała infrastruktura, zakłady, mosty i drogi. Popieranie raczej mafijnego Kosowa tylko po to by osłabić Serbię. Wieloletnie popieranie muzułmanów w tym regionie również w tym samym celu (Sprawdzcie co robił w Kosowie Osama Ben LAden i kto go tam finansował). DLatego przy ogromie zbrodni i nieszczęść które tam się wydarzyły, winowajców trzeba szukac nie w Serbii albo nie tylko w Serbii.

 • mam_gdzies_wasze_bany

  Oceniono 25 razy 5

  Dzień bez szkalowania Polaków przez Guano Wypierdcze to dzień stracony.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 15 razy 5

  <<< Bośniaccy Serbowie obelgami i pseudopatriotycznym wzmożeniem zniechęcili do siebie pół świata. Nawet Amerykanie tracą już do nich cierpliwość. Brzmi znajomo? >>>

  Nie za bardzo, bo do podobieństwa potrzebne byłoby jeszcze to, żeby Polacy np. na Wileńszczyźnie zbrojnie zbuntowali się przeciw rządowi, wyrżnęli dziesiątki tysięcy sąsiadów-Litwinów a resztę wygnali z okolicy, po czym wezwali na pomoc Polskę, która z czołgami najechałaby na Litwę; na koniec ONZ uchwaliłoby podział dawnej Litwy na część polską i litewską. A ponieważ póki co nic podobnego się nie stało ani nie zanosi się na to nawet w koszmarnych snach ostatniego wariata, tym samym całe rzekome podobieństwo wzięte jest kompletnie z dupy.

  Postawa zmierzająca do odkłamywania własnej historii w publicznym dyskursie jest ważna i potrzebna, pod warunkiem że nie przeradza się w masochistyczny kompleks niższości wobec wszystkich dokoła, bo wtedy jest to już tylko żenujące. A Autorce proponowałbym przy okazji zająć się wyjaśnieniem, dlaczego supereuropejscy Francuzi uczą dzieci w szkołach o Holokauście (acz o udziale w nim Francuzów jeszcze węższym półgębkiem niż ma to miejsce w Polsce), ale już nie o liczonym w setkach tysięcy ludobójstwie podczas Rewolucji Francuskiej ani o milionach ofiar francuskich pacyfikacji w koloniach w XIX wieku.

  Pozdrawiam

 • smurfmadrala

  Oceniono 17 razy 5

  Polska od wieków doświadczała multi-kulti.
  Średniowieczne odwiedziny Mongołów, Tatarów, Turków, później Szwedów,
  sąsiedzką, "bratnią" pomocą "ratowali" nas trzykrotnie zaborcy, marksizm czerwony upodobał sobie Polskę szczególnie, kiedy sami nie poradzili, doszło do paktu z brunatną mutacją marksizmu.
  JEDYNY KRAJ, który nie wystawił najmniejszego oddziału kolaborującego z III Rzeszą.

  Zwracam się z uprzejmą prośbą do naszych "doradzaczy"i "ratowników" zatroskanych o Polskę od wieków, narodowości marksistowskiej,
  - nie urządzajcie nam już wojen, zaborów, paktów antypolskich, Jałtańskich "przydziałów",
  obław augustowskich, nie pasujemy do marksistowskiego "raju", w skrócie:
  zostawcie Polskę Polakom.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 15 razy 5

  Ideał do którego będziemy dążyć. Okazuje się iż mamy jeszcze trochę do "poprawienia" ale jak sądzę damy radę.

 • magdeto

  Oceniono 4 razy 4

  Z szacunku dla ofiar ludobójstwa w Srebrenicy i snajlerskich polowa w Sarajewie mimo wszystko powstrzymaabym się przez budowaniem takich porównań jak ta w artykule. Aktualna sytuacja w Polsce, szczególnie wzrost zachowań ksenofobicznych i polityka negacji to powody do niepokoju, ale nijak się mają do rozbujałego nacjonalizmu władz i części serbskich mieszkańców Republiki Serbskiej i codziennej cichej tragedii krewnych ofiar po stronie bośniackichh muzułmanów.

 • sorrry

  Oceniono 10 razy 4

  Ciekawe, że nikt się tu nie pokusi o przebiegającą w podobnym duchu analizę izraelskich podręczników do historii. I nie mówcie, że to przez nieznajomość hebrajskiego:)))

 • pepe2-3

  Oceniono 14 razy 4

  Ileż to złej woli musi mieć ta Boczek aby wyskrobać takie porównania...
  A dawanie hejterom gotowego oręża w stylu: "Brzmi znajomo?. Czy to nie brzmi znajomo?" wpisuje się w całokształt działań sorosowych czerskich przeciwko polskiemu rządowi...
  Byle było, tak jak było... nie łudźcie się... nie będzie...
  Poczynania czerskich zaprzańców przyczyniają się jeszcze do umacniania władzy pisów...

 • agzum

  Oceniono 8 razy 4

  Kolejny czarno-biały bełkot Czerskiego. W dwóch akapitach próbuje wytłumaczyć konflikt, który jest dużo bardziej złożony niż nasze polsko-żydowskie czy polsko-ukraińskie. Dla dociekliwych: niech sprawdzą ilu Serbów zostało zamordowanych przez Chorwatów (nie Niemców) w czasie 2WŚ i gdzie znajdował się jedyny obóz śmierci, w którym Żydzi stanowili niewielką część ze wszystkich ofiar.

 • antypalikot2

  Oceniono 14 razy 4

  Debilizm w wersji hard - Wiktoria Beczek.

 • gaz.lupkowy

  Oceniono 18 razy 4

  Co za podły artykuł. Mógł zostać napisany tylko na zamówienie wrogów Polski. Gazeta powinna zostać zdelegalizowana jako podburzająca do nienawiści.

 • 03730t

  Oceniono 18 razy 4

  Serbowie to przyjaźni dla nas ludzie, nie szukajcie sobie wrogów. Przestańcie podniecać się Srebrenicą, to był odwet za to co muzułmanie zrobili wcześniej, ale o tym autor nie wspomina. Nie napisano o prowokacjach niemieckich i innych krajów zachodniej Europy, które destabilizują sytuację dawnej Jugosławii następstwem czego była wojna. Nic nie napisano o udziale wojsk zachodnich, które biernie patrzyły się na ten konflikt. Jak mało trzeba wiedzieć o Bałkanach aby takie głupoty pisać. Jednostronna relacja zwłaszcza poparta zapłatą nie jest wiarygodna. Od ponad 30 lat śledzę tematykę związaną z Bałkanami, każda ze stron mówi jedno, gdyby nie zewnętrzna ingerencja to ... Nie wolno opierać opinii na podstawie słów polityków, oni zawsze kłamią. Niestety dostęp w internecie do wielu informacji jest w Polsce i wielu krajach blokowany, zastanówcie się dlaczego.

 • krynolinka

  Oceniono 14 razy 4

  Pamiętam chudziutkiego Małysza. Ze smutkiem w oczach, skrytykował własnych kibiców za rzucanie w Hannawalda śnieżkami. Szybciutko w ten sposób ukrócił nacjonalizm pod skocznią.

 • marc.pl

  Oceniono 32 razy 4

  Do Marek Koniarek - Po prostu Polacy ze swojej księgi historii wyrwali te karty które pokazują złe strony naszego narodu a pozostawili tylko karty które mówią że Polacy to są kryształowi herosi i domagają się aby tak o nas mówił cały świat.

 • zmichalg1

  Oceniono 5 razy 3

  > oblężyły Sarajewo

  Obległy Sarajewo.
  Słowo "oblężyły" nawet spellchecker mi zaznaczył.

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 7 razy 3

  Właśnie sprawdzam drzewo genealogiczne swojej rodziny. Polacy, Niemcy i Żydzi mieszkali w setkach polskich wsi na terenie Rzeczpospolitej przez KILKASET LAT bez najmniejszych problemów, dopóki NIEMCOM, powtarzam NIEMCOM, nie ODJ.BAŁO, i nie postanowili wymordować polskich i żydowskich sąsiadów. Warto zrozumieć ten prosty fakt, droga pani redaktor. To nie takie trudne.

 • usuniety-komentarz

  Oceniono 13 razy 3

  "Polska w wersji hard, czyli Serbowie się wybielają w szkolnych podręcznikach"
  W takim razie Niemcy i Izrael maja poziom ekspert

 • skrecamy-w-prawo

  Oceniono 17 razy 3

  GW - wersja hard opluwania Polaków. Brakuje w tytule jeszcze Kaczyńskiego.

 • e50504

  Oceniono 19 razy 3

  Wiktoria, a czy ty aby nie zaczynałaś w tej gazecie bez matury, na darmowym stażu i pisząc jakieś dyrdymały na temat celebrytów LGBT?

  Ja wiem że już nie zatrudniacie dziennikarzy a ty jesteś jedną z ostatnich osób nie wstydzących się pisać pod własnym nazwiskiem ale chyba właśnie przekraczasz granice śmieszności. Pani Beczek i jej analiza "Bałkany w XXI w" xD

  W jutrzejszym artykule pani Wiktoria zdecyduje czy terapia antyangiogeniczna działa dobrze w przypadku nowotworów żuchwy xD

 • tad-tad

  Oceniono 4 razy 2

  Jeszcze wiele się musimy nauczyć od Serbów, ale jesteśmy pojętymi uczniami, Na dziś rządzący, koncentrują się na tłumaczeniu wszystkim,i na wszystkie tematy ,że biale jest czarne, Takiego steku bredni i kłamstw od ich poprzednika Towarzysza Wiesława , jeszcze nie bylo. , aż dziw że z Dudą czy Morawieckim, jeszcze ktokolwiek chce rozmawiać, niebawem przestaną , bo ile można z tępym kretynem się zadawać, skoro ten kretyn nie wie że jest kretynem, Nauczyli się tu na krajowym ryneczku, że można każdą brednie sprzedać jako prawdę obiawioną, i tak samo traktu ją polityków zagranicznych jak swich wyborców , czyli glupców podatnych na manipulacje,

 • antobojar1

  Oceniono 6 razy 2

  Klasyk presstytucji..
  Ten, ta , to.. Beczek.. (w czasach gender, nie wiem jak tytułować).. pisze o Bałkanach, nie dostrzegając tłustych, brudnych paluchów Anglosaskich imperialistów.. Bałkany to była generalna próba przed stosowaniem BAŁKANIZACJI w innych regionach i państwach na całym świecie..
  Czy to była Rwanda, czy ostatnio Birma.. a najlepszym przykładem jest Syria.. gdzie Yankescy najeźdźcy próbują podzielić kraj na kąski.. jeden dla Izraela, jeden dla barbarzyńców z Arabii Saudyjskiej, kawałek dla Kurdów, żeby trzymać w szachu Turcję, której coraz bliżej do Rosji.. no i mały kalifacik.. z amerykańską marionetką na czele..
  .. a teraz dostarczają śmiercionośną broń ukraińskim bandziorom.. jednocześnie oskarżając Donbas, o niedotrzymywanie ustaleń z Mińska..
  BAŁKANIZACJA = to stworzenie warunków i podtrzymywanie nieustannych konfliktów etnicznych i religijnych.. Wymyślili Anglicy.. i stosują ją dalej wraz z Amerykanami i Izraelem..

 • kirdan1

  Oceniono 14 razy 2

  Jestem rozczarowany. Myślałem, że będzie coś o serbskich lesbijkach ignorowanych przez miejscową cerkiew (oczywiście na tajny rozkaz Jarosława Kaczyńskiego).

 • siekieraaxe

  Oceniono 12 razy 2

  A byliscie w BiH ?
  Serbowie nie chcca mieszkac w panstwei musełmanskim i kwita.
  KAzdy z was moze sie przeprowdzic do Kosowa czy Albanii...

 • stefffan

  Oceniono 10 razy 2

  Bełkot i antyserbska propaganda!
  Kłamstwem jest, że "W Bośni i Hercegowinie referendum niepodległościowe spowodowało ofensywę Serbów i jugosłowiańskiej armii" - to armia jugosłowiańska stanęła w obronie obywateli państwa rozdzielanego nacjonalistycznym szaleństwem.

 • noel1

  Oceniono 8 razy 2

  Najbardziej co mnie przeraża to; że jesteśmy krajem katolickim, najbardziej chrześcijańskim z wszystkich krajów europejskich, obnosimy się z krzyżami i różańcami gdzie tylko popadnie. Z drugiej zaś strony jesteśmy najbardziej odrażającym i nietolerancyjnym narodem w Europie. Już Churchill na na nas się poznał, powiedział; że jesteśmy najwspanialszym narodem w czasie wojny

 • owrank

  Oceniono 6 razy 2

  Nie widzę związku i nawet (a może zwłaszcza) Gazeta.PL mnie o tym nie przekona. Polacy zrobili kilka dużych rzeczy w XX wieku i moga byc z tego dumni (np. 1920 rok czy 1989 rok). A tragedie, które się zdarzyły na terenie przedwojennej Polski, w czasie kiedy Polska NIE ISTNIAŁA, to zazwyczaj skomplikowane historie. W czasie takich wydarzeń wartość cudzego życia wynosi coś około zera a dbałość o własne, które można stracić w ułamku sekundy z błahego powodu, rośnie do granic absurdu... Kto miał okazję rozmawiać z BEZPOŚREDNIMI uczestnikami tamtych wydarzeń to przede wszystkim wie, że tamci ludzi wtedy kompletnie nie wiedzieli co się dzieje i tym bardziej nie wiedzieli co będzie za rok czy dwa. My dzisiaj wiemy jak wyglądał przebieg wojny a dzięki internetowi mamy łatwy dostęp do informacji. Wtedy tak nie było i najbardziej flagowym przykładem jest to, że świat o fabrykach śmierci w Auschwitz dowiedział się bardzo późno kiedy, polski kurier przebył pół świata i przekazał USA dowody na ich istnienie...

 • hihot.md

  Oceniono 8 razy 2

  Nie było wojny. To iemozliwe, żeby pokojowo nastawieni chrześcijanie katoliccy i prawosławni przy poparciu swojego kleru walczyli ze sobą nawzajem i żeby pokojowi muzułmanie tez walczyli. Myśle ze mój dowód was przekona.

 • janrobin2015

  Oceniono 16 razy 2

  Pani Wiktorio porownanie z tzw. du.... Ilosc cech wspolnych miedzy tymi sytuacjami ZERO !!!! Poza kilkoma zdaniami na poczatku o podreczniku dalej nie ma nic. Nich Pani napisze taki artykul- Izrael w wersji hard, jak Izrael wybiela swoja historie i zrobi dokladna analize tych ksiazek. Nie ma pozwolenia? Szkoda
  Wy towarzysze z GWFake zawsze na posterunku. Nigdy nie zawiedziecie- jak nie fake to artykuly z du...

 • ziomekp.1

  Oceniono 14 razy 2

  Wiktoria Beczek jest nową gwiazdą GAZETY -- po pisaninie na temat lesb, gejów, transów czy skrobanek wzięła na tapetę politykę i trzeba przyznać iż bardzo ładnie w powyższym artykule robi jankesom laskę (sorry -- jako lesbijka ciągnie jankesom dzyndzla), rzekłem.
  Jak taka z ciebie specjalistka od Bałkanów Wiktorio to może pociągniesz temat uwolnienia Serba Milosewica od zarzutów zbrodni wojennych lub napiszesz ognisty artykuł o zbrodniach muzułmańskich Bośniaków z Kosowa którzy rżnęli aż miło -- nie, nie napiszesz gdyż te mendy islamskie są pod jankeskim parasolem.

 • zigzaur

  Oceniono 20 razy 2

  Ja porównałbym tych Serbów raczej z kacapami, którzy zaprzeczają swoim niezliczonym zbrodniom np. ludobójstwa na Polakach czy Ukraińcach (innych narodowości tu nie wymieniam). Być może Bośnia i Hercegowina powinna zastosować wariant Benesza użyty wobec sudeckich Niemców.

 • marc.pl

  Oceniono 22 razy 2

  Kaczyński potrafił wyciągnąć z Polaków na wierzch to co w nich siedzi najgorszego - nienawiść do innych, zawiść wobec tych którym się powiodło. Niestety nie jesteśmy narodem ludzi życzliwych i szanujących się nawzajem.

 • Wojtek Preiss

  Oceniono 5 razy 1

  Po zapoznaniu się z tym artykułem nie pozostaje mi nic innego jak zablokowanie wiadomości z portalu gazeta.pl Dziękuję i do niezobaczenia

 • chi-neng

  Oceniono 15 razy 1

  Jak widze, cala trollownia za judaszowe srebrniki i ruskie kopiejki, wlacznie z cala armia antysemitow wylegla na forum jak opetanii.

  Dostaliscie 'wscieku' czy 'cieczki' ?
  :)

 • lgk

  Oceniono 5 razy 1

  Ja bez żadnego związku z istotą artykułu.
  Nooo, Pani Wiktorio, za "oblężyły" to należy się Pani miejsce w galerii sławy polskiego słowotwórstwa.

 • gavarnie

  Oceniono 3 razy 1

  pomogę:
  rzeczownik: oblężenie,
  czasownik: oblegać,
  czas przeszły: siły obległy.

 • zz111zz

  Oceniono 5 razy 1

  Co ty człowieku porównujesz ???

 • derp970

  Oceniono 7 razy 1

  Kiedy napiszecie o Jemenie bombardowanym przez Arabię Saudyjską wespół z USA?

 • radix10

  Oceniono 9 razy 1

  Kto tak skrzywdził specjalistkę od wagin, że kazał jej zajmować się czymś, na czym kompletnie się nie zna?

 • JAREK996

  Oceniono 5 razy 1

  Bylem w Bosni w zeszlym roku. Wyladowalem w Tuzli ( z rowerem ) i 4 dni jezdzilem w okolicach Tuzli. Mijalem wielokrotnie "granice" miedzy czescia serbska i bosniacka , a widac to bylo najwyrazniej po tym , jakiwe piwo sprzedawano w sklepie. W czesci serbskiej JELEN i NEKTAR , a bosniackiej TUZLANSKI PILSNER. Jezdzilem lasami i gorami i spotykalem rodziny , ktore wrocily po wojnie i zamieszkaly w soich domach wsrod"obcych" . Rozmawialismy troche i mowili , ze jakiejs wielkiej wrogosci nie ma , ale zapomniec ciezko. Dziwny kraj ta Bosnia . Zmuszaja do wspolnego zycia ludzi ktorzy dlugo przyjaciolmi nie zostana . W malych wioskach mijalem pomniki pomordowanych bosniackich muzulmanow , a w Tuzli jest pomnik ofiar ataku artyleryjskiego , w ktorym zginelo ponad 70 osob ( wiekszosc mlodych ). Ludzie ( i jedni i drudzy ) sa niesamowicie goscinni i na 100% tam wroce pojezdzic....

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 11 razy 1

  No porownanie tego kawalka historii do Polski to wymysl po wymianie narkotykow na inne, chyba.

 • rulz007

  Oceniono 11 razy 1

  najbardziej Polsce szkodzą media gazeta,wp,onet. onet to jest tak bezczelny,że jednego dnia parszywie kłamie,a drugiego zgrywa głupa,co najlepiej im wychodzi.. dziękuję bardzo.

 • pawel_zet

  Oceniono 19 razy 1

  Ataki żydów zatrudnionych przez Agora SA na Polskę i Polaków są tak niesmaczne, że powoli - mimo że jestem człowiekiem lewicy - coraz chętniej zaglądam na niezalezna.pl i inne prawicowe portale. Skończcie z tym wreszcie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX