"PiS to normalna partia, nic złego się nie dzieje". Schetyna i Petru właśnie to zakomunikowali

Grzegorz Sroczyński
"Koniec demokracji". "Autorytaryzm". "Kaczyński odbiera nam wolność". Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru powtarzają hasła, w które sami w ogóle nie wierzą.

Właśnie okazało się to, co od początku podejrzewałem, ale jednak nie byłem pewny. Otóż nie mamy w Polsce „końca demokracji”, nie grozi nam „autorytaryzm” ani „pełzająca dyktatura”. A sytuacja nie jest wcale „najgorsza w historii całego ćwierćwiecza wolnej Polski”. W każdym razie nie według liderów opozycji - Petru i Schetyny.

Co prawda wszystkie powyższe cytaty pochodzą z ich wypowiedzi z ostatnich dwóch lat, ale dziś wreszcie wiemy, że oni w to kompletnie nie wierzą. To były tylko bajeczki dla naiwnych koderów, żeby pokornie maszerowali, krzyczeli „zjednoczona opozycja” i robili obu panom klakę.

Zerwanie negocjacji Platformy i Nowoczesnej o koalicji w wyborach samorządowych, wystawienie przez PO Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy to koniec złudzeń, że cokolwiek w tej paplaninie jest na serio. Bo jeśli codziennie od rana do nocy w TVN24 politycy obu partii zalewają nas moralną paniką, zawodzą o „końcu polskiej wolności”, jeśli w manifestach, na partyjnych kongresach i wiecach grzmią o powrocie cenzury, porównują Kaczyńskiego do Stalina albo Hitlera (tyle że gorszego), a potem nie są w stanie się dogadać i przeciwko „Hitlerowi” wystawić wspólnego kandydata, to mamy do czynienia z czystym cynizmem.

„PiS to normalna partia, nic się nie dzieje"

Petru i Schetyna właśnie nam zakomunikowali: „PiS to normalna partia, nic niezwykłego się w Polsce nie dzieje, więc róbmy normalną politykę i nawalajmy się między sobą, a potem się zobaczy”.

Tomasz Wołek próbuje pocieszać liberalną publiczność, że to tylko wybory samorządowe, mniej ważne. „Przed parlamentarnymi będzie inaczej, dogadają się i wystawią wspólne listy”. Otóż nie wystawią. Będzie dokładnie tak samo. Bo skoro w mniejszej grze górę biorą ambicje i cynizm, to tym bardziej tak będzie w grze o całą stawkę.

Teraz czekam, że w podobny sposób skompromituje się lewica. W blokach startowych na prezydenta Warszawy już przebiera nogami celebryta Ryszard Kalisz. Barbara Nowacka z troską mówi o „potrzebie jedności”, więc pewnie zaraz wystawi samą siebie. Adrian Zandberg ogłosi, że na kompromisy z neoliberałami z SLD iść nie może. A Włodzimierz Czarzasty założy gustowny sweterek z godłem Warszawy i ogłosi się „kandydatem ponad podziałami”.

Jak znam życie, to lewica przebije liberałów i wystawi nie dwóch kandydatów, ale pięciu.

Wyborców pociąga skuteczność

W czasach niepewnych, w czasach gwałtownych zmian - a taki jest dzisiejszy świat - wyborców w politykach najbardziej pociąga skuteczność. Dlatego tak łatwo zwyciężają partie obiecujące porządek i wzięcie za mordę. Opozycja musi pokazać, że jest skuteczna. Że potrafi coś zrobić porządnie, na poważnie, od A do Z, na przykład dogadać się w sprawie wyborów samorządowych, a potem parlamentarnych. I nie chodzi tu o Wielką Zjednoczoną Opozycję - bezideowy worek, w którym byliby Zandberg razem z Petru i Gronkiewicz-Waltz. To byłby idealny przeciwnik dla Kaczyńskiego.

Potrzebne są dwa czytelne bloki - liberalny i lewicowy - które przestaną wreszcie zajmować się Kaczyńskim, a zaczną ostro dyskutować o wizji Polski po Kaczyńskim. A potem wystawią w wyborach dwie czytelne listy.

Do czego przyzwyczaiły nas dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości?

Więcej o:
Komentarze (377)
Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru już nie widzą zagrożenia w rządach PiS
Zaloguj się
 • jady51

  Oceniono 51 razy 25

  Dopóki opozycja będzie miała takich "liderów" jak Schetyna, Petru, tak PiS będzie rządził jeszcze przez wiele kadencji...

 • krynolinka

  Oceniono 49 razy 21

  Nigdzie nie ma info o zdrowiu pana prezesa. Zaczynam się na poważnie martwić. Gorączka może nie spada.

 • obeznany

  Oceniono 37 razy 21

  Choroba Polski to nie tylko ruski wirus ПиС ale całe tak zwane "elity". Ludzi na poziomie, z klarowną wizją i kręgosłupem moralnym(!) niestety NIE MA. Wszystko to tylko chłopskie cwaniaczki marzące o dorwaniu się do żłoba. Chyba jako naród na nic lepszego nie zasługujemy.

 • alexcomp

  Oceniono 23 razy 15

  Nie rozumiecie ludzie???!!!!. Pie...ny PIS zagarnął całą Polskę, a Schetyna i Petru gryzą się między sobą, który ma mądrzejsze wszy łonowe. Nie w ten sposób odzyskuje się władzę.

 • puuchatek

  Oceniono 29 razy 15

  Bawcie się, chłopcy, dalej. W końcu to nie honor ustąpić i pójść na kompromis, prawda? Bawcie się dalej. Piaskownica jest duża i nikt Wam zabawek nie odbiera.

  Na razie.

  A potem będzie już za późno. Przy takiej opozycji Kaczyński będzie rozpieprzał Polskę jeszcze przez sześć kadencji. A Macierewicz będzie robił dobrze Putinowi (i mam w dupie, czy świadomie, czy jako "użyteczny idiota").

  Ale co tam - ważne, że Wy tupniecie nóżkami i pokażecie, jacy jesteście ważni.

 • arkon4

  Oceniono 20 razy 14

  Zawsze twierdziłem ,że gdy PO wybrała na swojego szefa Schetynę w siedzibie PIS strzelały korki szampana. O Petru nie napiszę- szkoda słów...Chociaż ,nie...napiszę raz jeszcze-pizduś,nie polityk.

 • diver77

  Oceniono 22 razy 14

  Bardzo trafna ocena !
  to nie PiS jest mocny !
  to wszelkiej maści opozycja to prawdziwi nieudacznicy i beztalencie polityczne !
  taki Schetyna powinien zarządzać co najwyżej Miejskim Przedsiebiorstwem Wodociągowym... a Petru powinien być jakimś tam n-tym pismakiem w jakimś czasopiśmie ekonomicznym !

  Tak długo jak nie będzie jakiejś rozsądnej alternatywy i ludzi z charyzmą a do tego czystych jak łza żeby nie można ich zgnoić w łatwy sposób... to tak długo Kaczyński ma przed sobą bulwar obsadzony kasztanami i będzie mógł robić co mu się podoba... wtedy dopiero jego zniknięcie któregoś dnia sprawi że to się wszystko rozsypie.. ale w jakim stanie będzie wtedy ten kraj ?

 • inder

  Oceniono 26 razy 14

  O rany! Jak bardzo bym chciał napisać: "Mylisz się pan, panie Sroczyński". Ale z przykrością stwierdzam, że ma rację. Schetyna z Petru zachowują się tak, jak by byli agentami PiS-u mającymi na celu rozłożenie opozycji od wewnątrz.

 • sil.m

  Oceniono 10 razy 10

  Sroczyński rypie artykuł jak pisi pijarowiec wciskają jak w 2015 p.Zakowski dyrdymały czy jak Radziwił fikipiki. Mącisz pan -nic nowego nie wnosząc. Pani Jadzia już przejrzała na oczy a pańskie cipką zarosły.PIS wg słów JK - Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne, tobyśmy nigdy niczego nie mieli – buduje i utwierdza swoje imperium finansowe mając na celu dworek dla prezesa i budowę 190 m wieżowca Kaczyński Tower u zbiegu Towarowej i Srebrnej na przywłaszczonych terenach po RSW. Prorocy Zbynia skwapliwie ten teren omijają .
  Prą uparcie do dyktatury. Zły i okłamywany suweren może wiele.
  Za pania Staniszkis : Społeczeństwo się odbuduje i wymiecie tych PiS-owców z Dudą na czele .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX