Zabraknie specjalistów od rtg, ekg, tomografii? "Mam 50 lat i jestem najmłodsza w pracowni" [LIST]

- Kiedy moje pokolenie odejdzie na emeryturę, podniesie się alarm, że nie można operować, bo nie ma kto zrobić zdjęć, ekg, tomografii - pisze nasza Czytelniczka, technik elektroradiologii z 29-letnim stażem. Żeby podkreślić problem, dodaje: - Mam 50 lat i jestem najmłodsza w pracowni.

List naszej Czytelniczki to reakcja na cykl "Szpitalny wyzysk", gdzie publikowaliśmy m.in. rozmowy z pielęgniarką, ratownikiem medycznym i lekarzem. Jak przekonuje: to wierzchołek góry lodowej.

***

Problem służby zdrowia i personelu tam zatrudnionego to puszka Pandory, którą strach otwierać. Jestem technikiem elektroradiologii i pracuję od 29 lat w zawodzie, i wcale nie po 5 godzin dziennie (jak pozwalała ustawa o skróconym czasie pracy) ale od zawsze po 7.35, bo pracuję w diagnostyce kardiologicznej.

Moje zarobki - zawsze podobne do pielęgniarek, czyli nigdy nie za wysokie. Ale dziś to jedyne o czym myślę, to zmiana pracy. Pielęgniarki odskoczyły i zarabiają dziś to 1200 zł (tzw "zębalowe"), więcej od techników elektroradiologii, rehabilitacji czy analityki medycznej. Ktoś powie nie są wielkie pieniądze, ale przy zarobkach 2200 brutto + wysługa miesięcznie, to dla nas przepaść.

Jestem przy pacjencie zarówno w pracowni, jaki i na oddziałach przy łóżku chorego, pochylam się nad nim z troską i chęcią pomocy. Bez naszej pracy nie będzie znieczulenia (potrzebne ekg), operacji (potrzebne zdjęcia rtg), odpowiedniego leczenia ( badania laboratoryjne), postawienia diagnozy (próby wysiłkowe, zapisy ekg metodą Holtera). Próby leczenia bez tego, nawet z najlepszymi lekarzami, nie powiodą się i nie pomogą tu nawet najwspanialsze pielęgniarki. Potrzebni są wszyscy i nasze Panie salowe jak najbardziej też. Niestety, dziś służba zdrowia to tylko lekarz i pielęgniarka. Często pacjenci nie rozróżniają nas od pielęgniarek. Bo jak rozróżnić nas od pielęgniarek pracujących w poradniach. Dziś siła jest w "kupie", a kilkudziesięciu techników na setki pielęgniarek, to żadna siła.

Kiedy moje pokolenie odejdzie na emeryturę to podniesie się alarm, że nie można operować, bo nie ma kto zrobić zdjęć, ekg, tomografii czy rezonansu. Ale dziś nikt się nie martwi o pracowników 50+, bo nie odejdą, bo i dokąd. Za starzy na rewolucję życiową. Ja mam 50 lat i jestem jedną z najmłodszych w pracowni.

Najwyższy czas na zmianę kształcenia personelu medycznego współpracującego z lekarzami. Jednolita wstępna część, a później wybór specjalizacji - jak u lekarzy. Jednakowy system wynagrodzeń dla wszystkich, a o wyborze specjalizacji decyduje nie tylko student, ale też zapotrzebowanie służby zdrowia na daną specjalizację. Dziś każdy robiący badanie oczekuje, iż będzie tam specjalista, który da mu nie tylko gwarancję dobrze wykonanego zdjęcia czy założenia aparatu Holtera, czy opieki nad pacjentem podczas próby wysiłkowej, ale także poczucia bezpieczeństwa, odpowiedzi na wszystkie pytania i empatii, czyli wszystkiego tego, za co chwali się pielęgniarki. A po wszystkim pacjent powie "dziękuję siostro", a pracodawca wypłaci wynagrodzenie jak technikowi, czyli o połowę niższe.

Technik elektroradiologii z 29-letnim stażem pracy

***

W cyklu "Szpitalny wyzysk" pojawiły się:

Lekarz: Po dobie pracy mam dzień wolny. Niektórzy muszą pracować ciągiem
Ratownik: Bywam opryskliwy na SOR-ze. Jestem częścią chorego systemu
Polska pielęgniarka: Zrzucamy się na płyn do naczyń, płakać się chce
Balicki: Im dłuższa kolejka, tym lepiej dla szpitala. Wolny rynek zniszczył służbę zdrowia
Grzegorz Sroczyński: "Tnijcie wszystko, byle nie pensję ordynatora"

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Komentarze (30)
Zabraknie specjalistów od rtg, ekg, tomografii? "Mam 50 lat i jestem najmłodsza w pracowni" [LIST]
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 13 razy 11

  Stać na 500+ stać nas na wungiel stać nas na wcześniejsze emerytury...

  A prawdziwy problem jest zupełnie gdzie indziej.

  A rządy mają wszystko w d... bo oni mają własne szpitale i przychodnie.

 • vasilij_konopkin

  Oceniono 10 razy 8

  “Wystarczy nie kraść, tylko pracować ciężko i uczciwie!” A premia (65,000+) będzie się należała.
  A jak!

 • siwywaldi

  Oceniono 12 razy 6

  Pewnie że zabraknie.

  Moja kuzynka, lekarz radiolog z II stopniem specjalizacji kilka lat temu wyjechała do Danii. Wcześniej Duńczycy ufundowali jej w Polsce roczny kurs językowy płacąc 3 tys zł/mies. na rękę i BEZPŁATNE mieszkanie.

  Niedawno spotkała się z koleżanką z roku, która w Polsce zarabia porównywalnie TYLE SAMO.
  Z jedna tylko, "drobną" różnicą: ta pierwsza swoje zarobki wyciąga na JEDNYM etacie ze zmniejszoną ilością godzin (bo radiolog), ta druga zapierd.... la na kontrakcie i dodatkowo czterech "kawałkach" etatu i dzięki słynnej "klauzuli op-out", wyrabia w miesiącu nawet i do 550 godzin :-)

 • m_ac

  Oceniono 7 razy 3

  Nie ma żadnej słuzby zdrowia!Są usługi, a w nich zasada popytu i podaży.Tak długo aż rządzący tego nie zrozumieją zachód wyssie każdą ilość specjalistów w zawodach medycznych.My biedni, kształcimy, oni bogaci kupują gotowy produkt.Umieją liczyć po prostu.A u nas niestety kombinują jak koń pod górę

 • wladca_piaskownicy

  Oceniono 4 razy 2

  #niechjada

 • realistas

  Oceniono 4 razy 2

  To skutek działań oszołomów z POPiS.

 • justas32

  Oceniono 9 razy 1

  Każdy chce podwyżek - i nikogo nie obchodzi że Polska jest zadłużona na 30 lat, że co roku bierzemy kredyty za granicą na wypłatę rent i emerytur, że nie stać nas na to co płacimy w tej chwili, że jesteśmy na 53 miejscu pod względem zamożności na głowę mieszkańca. Każdy chce bo mu się należy - a PIS rozdaje bo to nie jego i nie obchodzi ich co będzie za kilka lat ...

 • thadd

  Oceniono 4 razy 0

  To nie tylko problem radiologow. To samo dotyczy kazdej innej specjalizacji. To tak naprawde dotyczy kazdej innej profesji. To jest Polska . Ale , skoro po wojnie jest prawie 80 lat i jakos to wszystko sie kreci wiec krecic sie bedzie dalej, a ze umieralnosc rosnie, a kogo to obchodzi a to ze ludzie umieraja pod okiem niedouczonych lekarzy i coz z tego. Pane polaki, to jest polska, tak zawsze bylo tak jest i bedzie bo taka wasza uroda. Wy nie potraficie byc ani inni ani lepsi wiec jest jak jest ale zawsze moze byc gorzej....i bedzie.

 • Jan Fetras

  Oceniono 2 razy 0

  nie rozumiem w czym problem wystarczy ze przez ostatnie 28 lat nie buduja szpitali, przychodni w miastach wojewodzkich a ludzi przybywa , jeszcze troche a do internisty bedzie rok kolejki a do szpitala.......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX