"Grzech zaniechania" - bp Tadeusz Pieronek ostro o kościelnym milczeniu nad uchodźcami

MATEUSZ SKWARCZEK

Kazania biskupów w Boże Ciało pokazały, jak bardzo podzielony jest polski Kościół wobec uchodźców. - Jeśli ktoś o tym w ogóle nie mówił, to uważam, że jest to grzech zaniechania - ocenia w rozmowie z Gazetą.pl bp Tadeusz Pieronek.

Jedni hierarchowie - jak abp Sławoj Leszek Głódź - skupili się w Boże Ciało na gromieniu "demonów postępu" i na Smoleńsku, a inni - jak kard. Kazimierz Nycz - przekonywali, że dziś Jezus "ma twarz uchodźcy".

Procesje publiczne

Szef Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski mówi Gazecie.pl: - Tradycją homilii towarzyszących procesjom Bożego Ciała, a więc wyjściu na ulice, jest nawiązywanie do wątków społecznych, które są ważne.

Z pewnością kryzys migracyjny to jedno z największych społecznych i politycznych wyzwań, jakie stoją przed Europą. I być może najważniejszy punkt w publicznych wypowiedziach papieża Franciszka, dotyczących spraw społecznych. O ile polemizowanie z politykami w czasie kazań to rzecz prosta, to już żaden hierarcha nie może otwarcie stanąć w kontrze do papieża. Co najwyżej - przemilczeć. Choć warto skonfrontować się z jego przesłaniem. Zgadzając się z nim, czy zarzucając mu pięknoduchostwo - ale się konfrontować i mierzyć.

Franciszek: uchodźca ciałem Chrystusa

A jest z czym. Nieco ponad rok temu Franciszek mówił do uchodźców, wolontariuszy i pracowników rzymskiego Centrum Astalli wprost. - Każdy z was uchodźców, którzy pukacie do naszych drzwi, ma oblicze Boga, jest ciałem Chrystusa - zaznaczył. I dodawał: - Zbyt często was nie przyjęliśmy! Wybaczcie zamknięcie i obojętność naszych społeczeństw, które obawiają się zmiany życia i mentalności, jakiej domaga się wasza obecność. Traktowani jako ciężar, jako problem, jako coś, co kosztuje, w istocie jesteście darem.

Podobne wypowiedzi głowy Kościoła katolickiego można by mnożyć. I jeszcze jeden przykład z Watykanu: papieski jałmużnik - Polak - abp Konrad Krajewski oddał swoje służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii, a sam nocuje w urzędzie.

Grzech czy komplementarność

Zdaniem biskupa Tadeusza Pieronka, w homiliach na Boże Ciało powinien się pojawiać wątek uchodźców. Jak podkreśla, w Krakowie na przykład mówił o tym bp Grzegorz Ryś - "bardzo ewangelicznie, nawiązując do św. brata Alberta". Zwraca też uwagę, że nie pominięto tematu także w Warszawie i Gnieźnie. Podobnie w Katowicach uczynił abp Wiktor Skworc.

Może nie chciano ciągnąć tego wątku dalej, ale te wystąpienia były jasne. Jeśli ktoś o tym w ogóle nie mówił, to uważam, że jest to grzech zaniechania. To jest sprawa moralna i dla Kościoła powinna być na pierwszym miejscu. Niezależnie, jak słupki pokazują tych, którzy chcą przyjąć uchodźców i tych, którzy przyjąć ich nie chcą.
Kościół jest od tego, żeby wskazywać drogę, bo to są rzeczy niezmiernie ważne. Podstawowe przykazanie mówi: miłuj Boga nade wszystko, a bliźniego jak siebie samego

- podkreśla w rozmowie z Gazetą.pl bp Tadeusz Pieronek.

Kwestia uznawana przez papieża za tak istotną, została odnotowana przez niewielu biskupów w czasie procesji Bożego Ciała. - Nie nazwałbym tego podziałami wśród biskupów. Są komplementarni - ocenia szef KAI. Prościej: biskupi się uzupełniają - jedni o uchodźcach mówią, a inni wolą inne tematy.

Homilie biskupów

Papież mówi, że uchodźca jest "ciałem Chrystusa". Co w Boże Ciało mówią o tym ciele polscy biskupi?

Bliski Prawu i Sprawiedliwości jest arcybiskup Gdańska Sławoj Leszek Głódź. Nie mówił o uchodźcach nic. Znalazł jednak czas, aby przypominać o burdach na Krakowskim Przedmieściu w miesięcznice katastrofy smoleńskiej i o ekshumacjach. To rzecz jasna były gorszące sceny i barbarzyńskie traktowanie zwłok, ale czy to temat na kazanie w czasie procesji, który powinien wyprzeć inne?

Marcin Przeciszewski: - Widać, że są problemy społeczne, na które różni hierarchowie zwracają uwagę. Oznacza to priorytety, które mają poszczególni biskupi. Nie dziwię się, że któryś z biskupów zwrócił uwagę na burdy w czasie miesięcznic.

Arcybiskup Głódź znalazł też czas na gromienie "demona postępu i nowoczesności", który "czyni wielkie spustoszenie, chociażby w zachodniej Europie". Mówił o znikających z budynków krzyżach i "chrystofobii" - "alergii na chrześcijan i wiarę". Laicyzacja i czasami absurdalne wykwity politycznej poprawności to realne problemy Kościoła, ale ustępujące - cytując Franciszka mówiącego o uchodźcach - "największej tragedii po II wojnie światowej". Rzecz nie w tym, aby pouczać hierarchów, o czym i jak mówić zza ołtarza, ale warto, by biskupi nie byli zupełnie obok Franciszka.

Z kolei - również uchodzący za bardzo konserwatywnego - abp Henryk Hoser mówił o "fake newsach" i "profanacyjnych sztukach teatralnych, które stały się ostatnio modne". I znów pytanie: to priorytety arcybiskupa, ale jak one się mają do priorytetów papieża?

"Chrystus ma twarz uchodźcy"

O ile ci dwaj hierarchowie - Hoser i Głódź - są kojarzeni z konserwatywnym nurtem, to tacy biskupi jak kard. Kazimierz Nycz, prymas Wojciech Polak czy abp Wiktor Skworc są bardziej liberalni. Jeszcze kilka lat temu można by powiedzieć: łagiewniccy. Nie omijali tematu uchodźców, choć może on wywoływać pomruki niezadowolenia wśród ludzi.

- Wszystko, co czynimy jednemu z najmniejszych, czynimy Chrystusowi. On ma twarz często dzisiaj człowieka bezdomnego, uchodźcy, odrzuconego, człowieka potrzebującego pomocy - podkreślał kard. Kazimierz Nycz. A prymas Polak w homilii pytał, czy "wyjście do biednych i ubogich, do odtrąconych przez innych, do uchodźców i przybyszów, będzie teraz naszą postawą?".

Pieronek: bez kłamstw

Bp Pieronek podkreśla dziś, że "doświadczyliśmy tej miłości i zainteresowania w dziejach i wielu momentach naszej historii”.

Nie wymawiajmy się teraz różnymi kłamstwami i wykrętami, bo wiadomo, że to jest pretekst do robienia swojej polityki i zyskiwania sobie wyznawców przed głosowaniami. Miłość bliźniego jest ważniejsza

- dodaje krakowski biskup.

Zobacz także. Jacek Kurski: "Nie ma żadnej cenzury w telewizji publicznej. Mamy do czynienia jedynie z psychozą"

Sprawdź, czy nie mylisz tych wyrazów. Błąd może cię sporo kosztować
1/14Osoba, która została dopuszczona do matury to:
Zobacz także
Komentarze (264)
"Grzech zaniechania" - bp Tadeusz Pieronek ostro o kościelnym milczeniu nad uchodźcami
Zaloguj się
 • judo

  Oceniono 33 razy 9

  Dzień dobry,
  pytanie należy zadać, czy każdy kto przybywa z Afryki to uchodźca.
  Należy pomagać każdemu, kto potrzebuje pomocy, nie zależnie od koloru skóry i wyznania - i w tym przypadku pierwszeństwo nie mogą mieć tylko osoby z ciemną karnacją.

 • pro11ton

  Oceniono 27 razy 7

  Bp Pieronek: "(...) miłuj Boga nade wszystko, a bliźniego jak siebie samego."

  ...A pieniądze bierz od fundacji Batorego.

 • sommers

  Oceniono 33 razy 7

  Wchodzę na wyborczą, żeby poczytać o przesłaniach świętych imamów w czasie kończącego się właśnie ramadanu, a tutaj ciągle o tych katolikach.

 • sparky6

  Oceniono 32 razy 6

  Trump, para książęca Kate & William i inni pchają się do nas drzwiami i oknami...
  Ta izolacja nas wykończy

 • kolektywnie

  Oceniono 32 razy 6

  Czyli dobrze że KK wypowiada się nt.polityczne czy nie?

  Na miłość boską przyjmijcie tych Jezusków z Afryki i dajcie episkopatowi zarobić, tyle kasy czeka w Brukseli do wyjęcia a ciemny naród woli własne bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek.

  Podobno KK jako zbiór różnych organizacji wyciągnął najwięcej kasy z dotacji unijnych czyli nie chcą kąsać ręki która karmi.

  P.S.Środowiska lewicowo liberalne powinny się cieszyć,że statystyczny Polak-katolik ma w poważaniu bełkot papieża i jego gwardii przybocznej.

 • Oceniono 14 razy 6

  a kosciol co robi jeden mowi drugi politykuje ale konkretnego zdania nie ma i po co to politykowac lepiej dzialac w tym kierunku przeciez biedni nie jestescie mozecie pomoc a wy nic tylko sie wozicie autami co jeden to lepszy nawet modlic sie uczciwie nie potrafici e tylko media i politykowanie

 • wu-du

  Oceniono 15 razy 5

  Dowodem na to że Polski kościół ma się dobrze jest fakt iż codziennie Agora piszę co najmniej jeden artykuł na ten temat.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 23 razy 5

  >"Grzech zaniechania" - bp Tadeusz Pieronek ostro o kościelnym milczeniu nad uchodźcami

  Nikt nie zabrania Pieronkowi głosić kazań żądających utrzymywania przez Polaków islamskich i murzyńskich nachodźców.
  Inni biskupi wolą to dyskretnie przemilczeć, zwłaszcza po ostatnich zamachach.
  Zobaczymy kto spotka się ze zrozumieniem a kogo wygwiżdżą.

 • transformator2014

  Oceniono 11 razy 5

  Celem dla mnie jest aby więcej nie znaleźć się na łasce przewrotnego myślenia człowieka z jego nieszczerością, dogmatami, przesądami, wierzeniami i wielotwarzowymi bogami, których musiałbym sobie zjednać. Dzięki temu w okresie jednego życia w tej rzeczywistości będę w stanie zrozumieć to, czego większość ludzi nie jest jeszcze świadoma, ponieważ szukają Boga za pośrednictwem interpretacji innego człowieka. Szukają Boga w przepisach rządu, w przykazaniach Kościoła, w historii, chociaż nawet nie wiedzą, kto ją napisał i dlaczego. Człowiek opiera swoje wierzenia, swoją świadomość, swoje procesy myślowe, swoje życie na czymś, co dla pokolenia za pokoleniem kończyło się klęską. Mimo to, człowiek potykając się na swoim własnym przewrotnym myśleniu, uwięziony we własnej arogancji, kontynuuje swoje chroniczne zakłamanie, które prowadzi go tylko do śmierci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje