"Grzech zaniechania" - bp Tadeusz Pieronek ostro o kościelnym milczeniu nad uchodźcami

16.06.2017 13:07

MATEUSZ SKWARCZEK

Kazania biskupów w Boże Ciało pokazały, jak bardzo podzielony jest polski Kościół wobec uchodźców. - Jeśli ktoś o tym w ogóle nie mówił, to uważam, że jest to grzech zaniechania - ocenia w rozmowie z Gazetą.pl bp Tadeusz Pieronek.

Jedni hierarchowie - jak abp Sławoj Leszek Głódź - skupili się w Boże Ciało na gromieniu "demonów postępu" i na Smoleńsku, a inni - jak kard. Kazimierz Nycz - przekonywali, że dziś Jezus "ma twarz uchodźcy".

Procesje publiczne

Szef Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski mówi Gazecie.pl: - Tradycją homilii towarzyszących procesjom Bożego Ciała, a więc wyjściu na ulice, jest nawiązywanie do wątków społecznych, które są ważne.

Z pewnością kryzys migracyjny to jedno z największych społecznych i politycznych wyzwań, jakie stoją przed Europą. I być może najważniejszy punkt w publicznych wypowiedziach papieża Franciszka, dotyczących spraw społecznych. O ile polemizowanie z politykami w czasie kazań to rzecz prosta, to już żaden hierarcha nie może otwarcie stanąć w kontrze do papieża. Co najwyżej - przemilczeć. Choć warto skonfrontować się z jego przesłaniem. Zgadzając się z nim, czy zarzucając mu pięknoduchostwo - ale się konfrontować i mierzyć.

Franciszek: uchodźca ciałem Chrystusa

A jest z czym. Nieco ponad rok temu Franciszek mówił do uchodźców, wolontariuszy i pracowników rzymskiego Centrum Astalli wprost. - Każdy z was uchodźców, którzy pukacie do naszych drzwi, ma oblicze Boga, jest ciałem Chrystusa - zaznaczył. I dodawał: - Zbyt często was nie przyjęliśmy! Wybaczcie zamknięcie i obojętność naszych społeczeństw, które obawiają się zmiany życia i mentalności, jakiej domaga się wasza obecność. Traktowani jako ciężar, jako problem, jako coś, co kosztuje, w istocie jesteście darem.

Podobne wypowiedzi głowy Kościoła katolickiego można by mnożyć. I jeszcze jeden przykład z Watykanu: papieski jałmużnik - Polak - abp Konrad Krajewski oddał swoje służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii, a sam nocuje w urzędzie.

Grzech czy komplementarność

Zdaniem biskupa Tadeusza Pieronka, w homiliach na Boże Ciało powinien się pojawiać wątek uchodźców. Jak podkreśla, w Krakowie na przykład mówił o tym bp Grzegorz Ryś - "bardzo ewangelicznie, nawiązując do św. brata Alberta". Zwraca też uwagę, że nie pominięto tematu także w Warszawie i Gnieźnie. Podobnie w Katowicach uczynił abp Wiktor Skworc.

Może nie chciano ciągnąć tego wątku dalej, ale te wystąpienia były jasne. Jeśli ktoś o tym w ogóle nie mówił, to uważam, że jest to grzech zaniechania. To jest sprawa moralna i dla Kościoła powinna być na pierwszym miejscu. Niezależnie, jak słupki pokazują tych, którzy chcą przyjąć uchodźców i tych, którzy przyjąć ich nie chcą.
Kościół jest od tego, żeby wskazywać drogę, bo to są rzeczy niezmiernie ważne. Podstawowe przykazanie mówi: miłuj Boga nade wszystko, a bliźniego jak siebie samego

- podkreśla w rozmowie z Gazetą.pl bp Tadeusz Pieronek.

Kwestia uznawana przez papieża za tak istotną, została odnotowana przez niewielu biskupów w czasie procesji Bożego Ciała. - Nie nazwałbym tego podziałami wśród biskupów. Są komplementarni - ocenia szef KAI. Prościej: biskupi się uzupełniają - jedni o uchodźcach mówią, a inni wolą inne tematy.

Homilie biskupów

Papież mówi, że uchodźca jest "ciałem Chrystusa". Co w Boże Ciało mówią o tym ciele polscy biskupi?

Bliski Prawu i Sprawiedliwości jest arcybiskup Gdańska Sławoj Leszek Głódź. Nie mówił o uchodźcach nic. Znalazł jednak czas, aby przypominać o burdach na Krakowskim Przedmieściu w miesięcznice katastrofy smoleńskiej i o ekshumacjach. To rzecz jasna były gorszące sceny i barbarzyńskie traktowanie zwłok, ale czy to temat na kazanie w czasie procesji, który powinien wyprzeć inne?

Marcin Przeciszewski: - Widać, że są problemy społeczne, na które różni hierarchowie zwracają uwagę. Oznacza to priorytety, które mają poszczególni biskupi. Nie dziwię się, że któryś z biskupów zwrócił uwagę na burdy w czasie miesięcznic.

Arcybiskup Głódź znalazł też czas na gromienie "demona postępu i nowoczesności", który "czyni wielkie spustoszenie, chociażby w zachodniej Europie". Mówił o znikających z budynków krzyżach i "chrystofobii" - "alergii na chrześcijan i wiarę". Laicyzacja i czasami absurdalne wykwity politycznej poprawności to realne problemy Kościoła, ale ustępujące - cytując Franciszka mówiącego o uchodźcach - "największej tragedii po II wojnie światowej". Rzecz nie w tym, aby pouczać hierarchów, o czym i jak mówić zza ołtarza, ale warto, by biskupi nie byli zupełnie obok Franciszka.

Z kolei - również uchodzący za bardzo konserwatywnego - abp Henryk Hoser mówił o "fake newsach" i "profanacyjnych sztukach teatralnych, które stały się ostatnio modne". I znów pytanie: to priorytety arcybiskupa, ale jak one się mają do priorytetów papieża?

"Chrystus ma twarz uchodźcy"

O ile ci dwaj hierarchowie - Hoser i Głódź - są kojarzeni z konserwatywnym nurtem, to tacy biskupi jak kard. Kazimierz Nycz, prymas Wojciech Polak czy abp Wiktor Skworc są bardziej liberalni. Jeszcze kilka lat temu można by powiedzieć: łagiewniccy. Nie omijali tematu uchodźców, choć może on wywoływać pomruki niezadowolenia wśród ludzi.

- Wszystko, co czynimy jednemu z najmniejszych, czynimy Chrystusowi. On ma twarz często dzisiaj człowieka bezdomnego, uchodźcy, odrzuconego, człowieka potrzebującego pomocy - podkreślał kard. Kazimierz Nycz. A prymas Polak w homilii pytał, czy "wyjście do biednych i ubogich, do odtrąconych przez innych, do uchodźców i przybyszów, będzie teraz naszą postawą?".

Pieronek: bez kłamstw

Bp Pieronek podkreśla dziś, że "doświadczyliśmy tej miłości i zainteresowania w dziejach i wielu momentach naszej historii”.

Nie wymawiajmy się teraz różnymi kłamstwami i wykrętami, bo wiadomo, że to jest pretekst do robienia swojej polityki i zyskiwania sobie wyznawców przed głosowaniami. Miłość bliźniego jest ważniejsza

- dodaje krakowski biskup.

Zobacz także. Jacek Kurski: "Nie ma żadnej cenzury w telewizji publicznej. Mamy do czynienia jedynie z psychozą"

Sprawdź, czy nie mylisz tych wyrazów. Błąd może cię sporo kosztować
1/14Osoba, która została dopuszczona do matury to:
Zobacz także
Komentarze (276)
"Grzech zaniechania" - bp Tadeusz Pieronek ostro o kościelnym milczeniu nad uchodźcami
Zaloguj się
 • judo

  Oceniono 33 razy 9

  Dzień dobry,
  pytanie należy zadać, czy każdy kto przybywa z Afryki to uchodźca.
  Należy pomagać każdemu, kto potrzebuje pomocy, nie zależnie od koloru skóry i wyznania - i w tym przypadku pierwszeństwo nie mogą mieć tylko osoby z ciemną karnacją.

 • pro11ton

  Oceniono 27 razy 7

  Bp Pieronek: "(...) miłuj Boga nade wszystko, a bliźniego jak siebie samego."

  ...A pieniądze bierz od fundacji Batorego.

 • sommers

  Oceniono 33 razy 7

  Wchodzę na wyborczą, żeby poczytać o przesłaniach świętych imamów w czasie kończącego się właśnie ramadanu, a tutaj ciągle o tych katolikach.

 • sparky6

  Oceniono 32 razy 6

  Trump, para książęca Kate & William i inni pchają się do nas drzwiami i oknami...
  Ta izolacja nas wykończy

 • kolektywnie

  Oceniono 32 razy 6

  Czyli dobrze że KK wypowiada się nt.polityczne czy nie?

  Na miłość boską przyjmijcie tych Jezusków z Afryki i dajcie episkopatowi zarobić, tyle kasy czeka w Brukseli do wyjęcia a ciemny naród woli własne bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek.

  Podobno KK jako zbiór różnych organizacji wyciągnął najwięcej kasy z dotacji unijnych czyli nie chcą kąsać ręki która karmi.

  P.S.Środowiska lewicowo liberalne powinny się cieszyć,że statystyczny Polak-katolik ma w poważaniu bełkot papieża i jego gwardii przybocznej.

 • Jolanta Razniewska

  Oceniono 14 razy 6

  a kosciol co robi jeden mowi drugi politykuje ale konkretnego zdania nie ma i po co to politykowac lepiej dzialac w tym kierunku przeciez biedni nie jestescie mozecie pomoc a wy nic tylko sie wozicie autami co jeden to lepszy nawet modlic sie uczciwie nie potrafici e tylko media i politykowanie

 • wu-du

  Oceniono 15 razy 5

  Dowodem na to że Polski kościół ma się dobrze jest fakt iż codziennie Agora piszę co najmniej jeden artykuł na ten temat.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 23 razy 5

  >"Grzech zaniechania" - bp Tadeusz Pieronek ostro o kościelnym milczeniu nad uchodźcami

  Nikt nie zabrania Pieronkowi głosić kazań żądających utrzymywania przez Polaków islamskich i murzyńskich nachodźców.
  Inni biskupi wolą to dyskretnie przemilczeć, zwłaszcza po ostatnich zamachach.
  Zobaczymy kto spotka się ze zrozumieniem a kogo wygwiżdżą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje