Mec. Tomczyński w TVP bije w kulturę sędziów. Warto sprawdzić, co sam wypisuje w sieci

mec. Adam Tomczyński

mec. Adam Tomczyński (TVP Info)

Mec. Adam Tomczyński jest dyżurnym komentatorem mediów publicznych i sympatyzujących z obozem PiS. Bije w środowisko prawnicze i opozycję. W internecie pisze do Bronisława Komorowskiego i Donalda Tuska: "Wypad pajace". A o jednym z wyroków: "O tempora, o mores, o qur.a" (o czasy! o obyczaje, o qur.a).

W czasie zbliżającej się rewolucji w sądownictwie prym wiedzie mec. Adam Tomczyński. Bywa częstym gościem w mediach sympatyzujących z obozem Prawa i Sprawiedliwości. Uzasadnia konieczność tej rewolucji, piętnuje opór środowiska prawniczego przed reformami.

Wcześniej bił w Trybunał Konstytucyjny, który był jeszcze pod wodzą poprzedniego prezesa prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Pomstował na środowisko sędziowskie, gdy - zwłaszcza na antenach TVP - pokazywano kolejnych sędziów, którzy a to ukradli część do wiertarki, a to pendrive'y.

"Tygodnik Powszechny": bliski współpracownik Czajki

O tym, kim jest Tomczyński pisał "Tygodnik Powszechny". Pracował w Sądzie Rejonowym w Warszawie. Był asesorem. Najpierw w Wydziale rodzinnym, a potem gospodarczym, gdzie blisko współpracował z sędzią Dariuszem Czajką. A Czajka - to wnioski z przytaczanego postępowania dyscyplinarnego - dopuszczał się kumoterstwa orzekając o upadłościach firm, które dysponowały cennymi gruntami w stolicy. I rzecznik dyscyplinarny, i minister sprawiedliwości oraz Krajowa Rada Sądownictwa chcieli usunąć Czajkę z urzędu, ale ten w 2005 r. sam złożył rezygnację.

Sędzia Adam Tomczyński poszedł w jego ślady, zmienił zawód na radcę prawnego i otworzył własną kancelarię w Markach pod Warszawą. Ich losy dalej jednak były związane. Czajka założył Europejską Wyższą Szkołę Prawa i Administracji. Tomczyński na niej wykłada.

Twitterowe potyczki Tomczyńskiego

Choć dziś Tomczyński chwali reformy PiS i krytykuje środowisko sędziów, to jeszcze kilka lat temu krytykował go sam prezes Jarosław Kaczyński. Powód? Tomczyński był przewodniczącym Wydziału Dyscypliny PZPN i Komisji Ligi spółki Ekstraklasa. 17 września 2009 r. nałożył na Lechię Gdańsk grzywnę za wywieszenie przez kibiców transparentu "17.09.1939 - czwarty rozbiór Polski". Prezes PiS krytykował decyzję i oceniał, że jest "to specyficzne środowisko, które nigdy nie przeszło koniecznego procesu oczyszczenia po roku 1989".

Tomczyński aktywny jest nie tylko w mediach publicznych. Na Twitterze pisze dużo ostrzej, niż mówi w telewizji czy radiu. Awantura o festiwal muzyczny w Opolu? Mecenas komentuje: "Z Opolem to jest jakiś pseudointelektualny pierdolec".

Wymiar sprawiedliwości? "Zmieńmy sądy, zmienimy Polskę, Na lepszą, uczciwszą, łaskawszą dla zwykłego człowieka". Albo: "Ciągle nie mogę uwierzyć jak straciliśmy 25 lat (jak mocne było UB) i jaką szansę dano nam dzisiaj. Od nas zależy czy/jak ją wykorzystamy". Wyrok sądu ws. Michała L., który szalał samochodem na sopockim Monciaku komentuje tak: "Rannych 20 osób, ale co tam. O tempora, o mores, o qur.a". Chodziło o wyrok stwierdzający, że kierowca, który staranował ponad 20 osób, może leczyć się na wolności

Kongres prawników, na którym wybuczano wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła i prezydenckiego ministra Andrzeja Derę? "Tym razem sędziowie nie użyli słowa ‘kasta’. Po prostu bucząc i wychodząc z sali zachowali się jak najgorsza kasta, budka z piwem to kultura".

Sąd Najwyższy? "SN jako emanacja woli narodu - niedościgniona, jedyna, prawdziwa - demokratyczna - przez nikogo nie wybrana".

Nie stroni od polityki: "Bronisław Komorowski, Ewa Kopacz, Donald Tusk, Macie Lasek, prokuratorzy od ‘śledztwa’ - wypad pajace". Inny przykład: "O opozycji nawet szkoda gadać. Intelektualne tuzy typu Grześ, Borysek i Michaś to ‘prawdziwi’ mężowie stanu-nadają się do polityki jak Ryśki”.

Inne komentarze: "Qu...a mać , czy przez ostatnie 8 lat też tak się troszczyli o partie opozycyjną?". Albo: "Tyle rządowo-prokuratorskiego skurwysyństwa jak w sprawie smoleńskiej trudno sobie wyobrazić".

"Niezależni" eksperci TVP

W TVP ekspertami bywają osoby, które są formalnie zaangażowane w politykę. Parę przykładów. Na stronach "Przeglądu Sejmowego" jako redaktor naczelny widnieje prof. Waldemar Paruch, ale ważniejsza jest funkcja doradcy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. A cieszy się też sympatią i wsparciem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W PiS żartują jednak z prof. Parucha, że bez względu na miejsce, z którego startuje, potrafi przegrać każde wybory. Choćby w 2011 r. będąc "dwójką" na liście uzyskał dwudziesty wynik.

Inna postać: Elżbieta Królikowska-Avis - już na emeryturze - bywa na przykład gościem "Salonu dziennikarskiego" TVP Info. Jest obecnie publicystką środowiska "wSieci". Ale już na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych widnieje informacja, że zasiada w gabinecie politycznym Witolda Waszczykowskiego (PiS).

Zobacz także: Jarosław Kaczyński promuje "Nocną Zmianę": "On otrzymał z Rosji swego rodzaju jarłyk"

14 wyrazów, których możesz źle używać. Odważysz się sprawdzić? [QUIZ]
1/14Nonszalancko traktując swoją pracę, zazwyczaj ją:
Zobacz także
Komentarze (102)
Mec. Tomczyński w TVP bije w kulturę sędziów. Warto sprawdzić, co sam wypisuje w sieci
Zaloguj się
 • tornemorgren

  Oceniono 47 razy 9

  Czepiają się ekspertów TVP a w TVN mentorzy Krzemiński i Czapiński, do tego Marcinkiewicz, agent WSI Olechowski, komunista Cimoszewicz... Można by tak długo.

 • wozdo

  Oceniono 42 razy 8

  akurat to od pani Avis się odwalcie bo ma wiedzy w palcu więcej niż wy na Czerskiej razem wzięci

 • mppmpp

  Oceniono 19 razy 7

  Dla mnie problemem są nie pojedyncze ekscesy sędziów czy prokuratorów. Problemem jest brak reakcji reszty, rzekomo zdrowej moralnie kasty nadludzi, na takie wyczyny kolegów.
  To samo tyczy się środowiska lekarskiego.
  Pozdrawiam!

 • fujiyama

  Oceniono 53 razy 7

  Pośmiejcie się z Michnika co chodzi do telewizora w klapkach, tak jak rechotaliście z Kaczyńskiego jak miał zniszczone buty.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 11 razy 5

  Tvn i wybiórcza też mają swoich ekspertów o czym pisać. Żakowski, Lis i inni tytani intelektualni...

 • smiki48

  Oceniono 15 razy 5

  a kto założył telewizję TVN czy Polsat? To nie byli polscy patrioci. To byli ludzie powiązani ze służbami PRL A kim jest Adam Michnik? Komunista z bratem w Szwecji i ojcem komunistą. Michnik siedział w więzieniu nie dlatego, ze walczył o niepodległą Polskę. Siedział w więzieniu za działalność frakcyjną w PZPR. Miał pecha, jego frakcja i mocodawcy przegrali.

 • gnago

  Oceniono 8 razy 4

  hm znaczy jak menda, psychol ostrzega: uważaj słup. To z definicji należy go ignorować, mimo że zaraz łup w słup?
  Środowisko prawnicze w Polsce jest wynaturzone, przez bezkarność i karną i moralną

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje