Wierny żołnierz J.Kaczyńskiego zdradza pomysł, jak przeciąć sprawę ułaskawienia przez Andrzeja Dudę

Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

Poseł Marek Ast (PiS) podsuwa pomysł, jak uchronić Mariusza Kamińskiego przed skutkami uchwały Sądu Najwyższego ws. jego ułaskawienia. Chodzi o dopisanie kilku słów o akcie łaski prezydenta do kodeksu postępowania karnego.

Marek Ast to jeden z najwierniejszych ludzi Jarosława Kaczyńskiego. Należy do tak zwanego "zakonu PC" - Porozumienia Centrum, poprzedniej partii Kaczyńskiego. W początkowej fazie rozprawy z PiS z Trybunałem Konstytucyjnym to on był w pierwszym szeregu krytyków TK i  jedną z twarzy jego odbijania.

W rozmowie z Gazetą.pl Marek Ast zapewnia, że to jego autorski pomysł, jeszcze nie konsultowany z władzami partii ani klubu parlamentarnego.

- Nie ma jeszcze żadnego projektu - zapewnia. Ale pomysł już jest. - Wyrażam tylko swój pogląd, że w Kodeksie postępowania projektu można doprecyzować, że akt łaski dokonany przez prezydenta jeszcze przed dniem wydania przez sąd prawomocnego wyroku, byłby bezwzględną przesłanką do zakończenie postępowania - mówi nam Ast.

Na czym w praktyce polega ten pomysł? Otóż w art. 17 kodeksu znajduje się zapis, że "nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza", gdy (i tu jeden z ostatnich punktów) "zachodzi inna okoliczność wyłączająca ściganie".

Zdaniem Marka Asta w ramach tych "innych okoliczności" można mieć na myśli właśnie ułaskawienie ze strony prezydenta, gdy postępowanie wciąż trwa. Wprost jednak nie jest napisane, a miałoby być.

- Teraz jest zapis o innych przesłankach wyłączających ściganie. Do tych okoliczności można oczywiście zaliczyć akt łaski prezydenta, ale gdyby był taki wyraźny zapis, to nie można by mieć już żadnych wątpliwości. Czy możliwe jest takie uszczegółowienie tego zapisu? To wymaga konsultacji - mówi nam poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Ast póki co mówi bardzo ostrożnie o swoim pomyśle. Zastrzega, że dopiero być może będzie na ten temat jakaś rozmowa na forum klubu PiS. - Ale żadne działania nie są teraz prowadzone - dodaje.

Pomysł pojawia się tuż po tym, jak Sąd Najwyższy podjął uchwałę, wedle której aktu łaski wobec Mariusza Kamińskiego w istocie nie było, a proces powinien trwać. Zatem przyjęcie przez Sejm - a zmiana mogłaby wedle Asta działać wstecznie, bo jest korzystna dla sądzonych - to prosty sposób na storpedowanie uchwały SN. Wsteczne działanie proponowanej poprawki momentalnie przerwałoby proces Mariusza Kamińskiego.

Zobacz także: Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży dla wielu były szokiem

Te słowa mają wiele znaczeń. A czy wiesz, czego na pewno NIE oznaczają?
1/13PILOTEM na pewno nie jest:
Zobacz także
Komentarze (244)
Wierny żołnierz J.Kaczyńskiego zdradza pomysł, jak przeciąć sprawę ułaskawienia przez Andrzeja Dudę
Zaloguj się
 • fleshless

  Oceniono 67 razy 29

  trzeba dopisać: nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy podsądny jest kolesiem prezydenta

 • newpatric

  Oceniono 59 razy 21

  A co z winą PIS za morderstwo na komisariacie we Wrocławiu i ukrywanie tego przez rok?

  Jest wina, musi być i kara.

 • matrel

  Oceniono 50 razy 12

  "Prawo jest przeciw nam? To je zmieńmy!" - ot filozofia, bo przecież dobro narodu jest ponad prawem, a przecież wybrani przez suwerena to też naród. W ten sposób tworzy się prawo dla wybranych...

 • Szymon Czyżewski

  Oceniono 49 razy 11

  Zamiast się rozdrabniać wprowadzić zmianę w kodeksie karnym stwierdzającą, że członkowie PiS są zwolnieni z wszelkiej odpowiedzialności.
  Nie dziękujcie, wszystko dla dobra Polski!

 • def11

  Oceniono 47 razy 11

  W ogóle można dopisać do kodeksu karnego, że prawi i sprawiedliwi z mocy prawa są niewinni albo najlepiej do konstytucji.

  p.s.
  i tylko szeregowy poseł Jarek może zdecydować inaczej ( w preambule )

 • newpatric

  Oceniono 43 razy 7

  Amatorzy z PIS wzięli się za interpretację prawa i podważają orzeczenie Sądu Najwyższego.

  Mam nadzieję że po zmianie władzy dostaną długie wyroki.

 • tksiazek

  Oceniono 42 razy 6

  Znaczy trzeba napisać niekonstytucyjne i działające wstecz prawo dla jednego człowieka? Ktoś tu jeszcze jest za PiS?

 • plateza

  Oceniono 42 razy 6

  Czyli dalsze rozpieprzanie prawa, żeby zrobić dobrze swoim poplecznikom.

 • vald

  Oceniono 4 razy 4

  Takie majstrowanie przepisami to lekceważenie SN który odpowiedział jedyniena pytanie prawne stwierdzając że Duda nie może ułaskawiać niewinnych ludzi. Niech PIS przestanie brnąć w nielogiczną nicosc i przestanie ośmiszać Polskę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje