Kalkulator maturalny. Czy pomoże zdać maturę?

Kalkulator maturalny ma pomóc maturzystom w zdaniu matury ustnej z języka polskiego. Na czym polega działanie tego narzędzia i czy można mu w pełni zaufać?

Matura ustna w nowej formule nie polega już na przygotowaniu prezentacji, lecz na odpowiedzeniu na wylosowane pytanie na podstawie danego tekstu kultury. Maturzysta ma kwadrans na to, by przygotować wypowiedź. Potem komisja przeprowadza z nim krótką rozmowę odnośnie tematu. Taka forma egzaminu ustnego jest bardzo stresująca. Dlatego maturzyści szukają różnych sposobów na to, by zwiększyć swoje szanse na zdanie matury. Czy kalkulator maturalny jest jednym z nich?

Matura 2018. Arkusze z języka polskiego >>>

W czym ma pomóc kalkulator maturalny?

Kalkulator maturalny ma wyliczać prawdopodobieństwo wylosowania danego pytania na egzaminie ustnym. Dokonuje tego na podstawie godziny egzaminu, a także numeru, pod jakim dany maturzysta znajduje się na liście zdających. Kalkulator podaje pulę pytań, jakie rzekomo otrzyma zdający. Na stronie z kalkulatorem maturalnym dostępna jest lista tegorocznych tematów, jakie zarejestrowali dotychczas zdający egzamin ustny z języka polskiego. Stworzono również zakładkę z językami obcymi.

Kalkulator maturalny. Czy można mu zaufać?

Wynik otrzymany za pomocą kalkulatora maturalnego nie powinien być traktowany na poważnie. Pytania egzaminacyjne są tajne aż do momentu rozpoczęcia danej matury. Dlatego tego typu rozwiązania powinniśmy traktować jak każde inne "potwierdzone" przecieki maturalne. Co nie znaczy, że nie warto z niego korzystać – kalkulator maturalny może być dobrą formą treningu przed maturą ustną.

Życzenia pary prezydenckiej dla maturzystów

Więcej o:
Komentarze (1)
Kalkulator maturalny. Na czym polega jego działanie?
Zaloguj się
  • co.ty.powiesz

    Oceniono 1 raz 1

    "Maturzysta ma kwadrans na to, by przygotować wypowiedź. Potem komisja przeprowadza z nim krótką rozmowę odnośnie tematu. Taka forma egzaminu ustnego jest bardzo stresująca"
    Oto przykład odmóżdżenia absolwentów gimnazjum: zwykły egzamin ustny to bardzo stresująca forma egzaminu! No bo oczywiście najlepszą formą są testy, najlepiej z dwiema odpowiedziami, przy czym jedna powinna być tak nieprawdopodobna, żeby nawet najgorszy jełop wiedział, która jest poprawna, a która nie. I wtedy byłoby według GW dobrze, bo Polacy w najlepszym wypadku nadawaliby się do mycia garów i przykręcania śrubek w fabrykach-montowniach.
    Ja miałam ustne egzaminy gdy zdawałam do liceum (tak, tak!), potem na maturze, a na studiach nie mieliśmy ani jednego egzaminu testowego: wszystkie były albo pisemne, albo - głównie - ustne. I półgodzinne maglowanie na ustnym było raczej regułą, niż wyjątkiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX