Matura 2018. Zakończył się egzamin z języka polskiego. Znamy tematy

Egzamin pisemny z języka polskiego trwał 170 minut, zakończył się o 11.50. W tym roku maturzyści musieli zmierzyć się z wypracowaniem w oparciu o "Lalkę" bądź z interpretacją wiersza Ernesta Brylla.

Na pisemnej maturze z języka polskiego zawsze są dwa tematy wypracowań, które mogą wybrać zdający egzamin. Nie mogą mieć one mniej niż 250 słów, a można uzyskać za nie 50 punktów (za część testową egzaminu dojrzałości otrzymuje się maksymalnie 20 pkt.).

Na maturze z języka polskiego w 2018 roku maturzyści mogli napisać rozprawkę na temat: "Tęsknota - siła niszcząca, czy budująca ludzkie życie? Uzasadnij swoje zdanie odwołując się do fragmentu "Lalki" i wybranego tekstu kultury".

Jeśli jednak maturzyści nie zdecydowali się na wybranie tego tematu, mogli podjąć się interpretacji wiersza Ernesta Brylla "Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają".

Jakie egzaminy maturalne są obowiązkowe?

Według danych zaprezentowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, do tegorocznej matury przystąpiło niecałe 273 tys. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Do obowiązkowych egzaminów maturalnych należą egzaminy pisemne z języka polskiego, z obcego języka nowożytnego oraz matematyki na poziomie podstawowym, a także egzaminy ustne z języka polskiego oraz obcego języka nowożytnego bez określania poziomu.

Życzenia pary prezydenckiej dla maturzystów

Więcej o:
Komentarze (51)
Tematy matury 2018 z języka polskiego. "Lalka" i wiersz Brylla
Zaloguj się
 • jaklucz

  Oceniono 7 razy 7

  Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają
  I co chwila nam ziemia pęka pod stopami
  A te okrawki
  Kraju na którym stoimy
  Z hukiem od siebie w ciemność odpływają

  Taki antypisowski wiersz?
  Ktoś tu chyba zostanie bez pracy....

 • amtis

  Oceniono 5 razy 5

  To już od lat nie jest matura z polskiego, tylko rozwiązywanie zagadki 'co egzaminator ma w kluczu?'. Nie daj boże przyjdzie do głowy napisać coś inteligentnego i oryginalnego, twórczego! Takich nam nie potrzeba! Potrzebujemy jednolitej, ciemnej masy, która umie wyczuć, z której strony wiatr wieje i jakie w związku z tym głosić poglądy. Pod tym względem ta 'matura' sprawdza się znakomicie. Samodzielne, kreatywne myślenie już jest w Polsce towarem wysoce deficytowym, a to dopiero drugie pokolenie tresowane w zreformowanej szkole. Jeszcze ze dwa i osiągniemy idealny stan, w którym wyborcze bzdety i reklamy będą wchodzić do wyjałowionych łbów bez najmniejszego problemu. A w międzyczasie - na niemiecką montażownię, albo pole proboszcza!

 • Pawel Niemiec

  Oceniono 5 razy -1

  3 nocy nie spałem pod rząd przed i chyba nie zdam ,dopiero początek matur a jestem psychicznym wrakiem,chyba stres mnie zjadł i muszę do psychiatry :(

 • 1korner

  Oceniono 5 razy -1

  To jest przymus obierania Lalki na temat pracy. Może mam słabe rozeznanie w obecnym programie nauczania, ale wątpię, by twórczość Ernesta Brylla odgrywała w nim inne znaczenie niż marginalne. Komu zatem taki wybór jest potrzebny i jaka jest ego wartość edukacyjna?

 • stanislaw.sk

  Oceniono 2 razy -2

  "Tęsknota - siła niszcząca, czy budująca ludzkie życie? Uzasadnij swoje zdanie ODWOŁUJĄC SIĘ DO FRAGMENTU "LALKI" (i wybranego tekstu kultury)".
  Gdzie ten fragment "Lalki" jest podany?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX