Matura 2017. Egzamin unieważniony, bo uczennica dostała SMS-a

Matura 2017. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale będzie musiała ponownie przystąpić do egzaminu w przyszłym roku. Wszystko przez telefon, który wniosła na salę.

Egzamin z języka polskiego zbliżał się już do końca, kiedy w sali Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale (województwo Podkarpackie) rozległ się sygnał SMS-a - podaje Rzeszów.wyborcza.pl. Komisja egzaminacyjna szybko namierzyła źródło dźwięku - był nim telefon uczennicy siedzącej w pierwszej ławce.

Unieważnienie egzaminu maturzystki

Nauczyciele poinformowali dyrektora szkoły, a ten zdecydował o przerwaniu egzaminu i unieważnieniu pracy maturzystki. - Musiałem to zrobić, bo obawiałem się, że konsekwencją mogłoby być unieważnienie matury dla całej grupy - wyjaśniał dyrektor. Jest to bowiem jeden z trzech przypadków, kiedy komisja ma obowiązek przerwać maturę. Obok wniesienia sprzętu elektronicznego zabronione jest też ściąganie i zakłócanie egzaminu. 

Dziewczyna tłumaczyła, że po prostu zapomniała o telefonie i była przekonana, że zostawiła go w torebce, w depozycie przed wejściem na salę. - Bardzo żałuję tej maturzystki, bo to świetna dziewczyna (...) Pociecha w tym, że przyjęła moją decyzję ze zrozumieniem. Przyszła w piątek na matematykę i jestem przekonany, że świetnie zda pozostałe egzaminy - powiedział w rozmowie z lokalną "Wyborczą" dyrektor liceum. 

Jakie egzaminy maturalne zdają uczniowie?

Do matury podchodzi w tym roku - według informacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - około 283 900 zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2016/2017.

Obowiązkowe są egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego w wersji pisemnej, na poziomie podstawowym oraz z języka polskiego i nowożytnego bez określania poziomów w części ustnej.

Najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym to: język angielski – (48,9 proc. zdających), geografia (27,9 proc. zdających), matematyka (25,5 proc. zdających), biologia (18,8 proc. zdających) i język polski (18,7 proc. zdających).

Matura 2017. Sprawdź, czy jesteś do niej gotowy

Zdajesz maturę z historii? Najpierw sprawdź, czy rozwiążesz quiz historyczny >>>

Uważasz, że znasz dobrze geografię? Sprawdź, czy poradzisz sobie na maturze >>>

Boisz się matury z angielskiego? Zobacz, co potrafisz >>>

Matura 2016 - wybraliśmy niektóre pytania. Zdałbyś? >>>

Na chwilę przed maturą z matematyki pytamy o nastroje. Sen, gry i spacer receptą na dobry wynik?

Więcej o:
Komentarze (9)
Matura 2017. Egzamin unieważniony, bo uczennica dostała SMS-a
Zaloguj się
 • blahblah69

  Oceniono 12 razy 4

  Przecież ściąge schowac można nawet w mózgu - wystarzcy się wszystkiego nauczyc i wtedy bardzo łatwo przechytrzyć komisję, nie skapną czy ściągałem z mózgu czy po prostu wszystko sam rozwiązałem.

 • adam.a.kowalski

  Oceniono 3 razy 1

  Bardzo dobry egzamin, laska okazała się niedojrzała żeby zrozumieć nawet zasad egzaminu, to dostanie szansę za rok.

 • kocurek2010

  0

  niektórzy nauczyciele mają tak zryte łby,żeby tak szkodzić uczennicy-każdemu może się to zdarzyć trzeba być człowiekiem a nie hieną!

 • jtby

  Oceniono 6 razy 0

  W sprawach bardziej bzdetnych jak jakaś katastrofa samolotu powołuje się komisję składającą się z wybitnych nikomu nie znanych oszołomów, a tu też należałoby powołać, ale normalnych ludzi, czy wniesienie tego telefonu miało jakikolwiek wpływ na wynik matury. Za niedługo na maturę trzeba będzie przyjść gołym, ogolonym na łyso i wydepilowanym - ściągę można schować wszędzie.

 • robi2009

  Oceniono 1 raz -1

  A wystarczyło wyciszyć...

 • tg64

  Oceniono 3 razy -1

  Jestem za całkowitym zniesieniem tego przeżytku pt matura. Kilka dni ma ocenić czego człowiek nauczył się przez 12 lat. A te kretyńskie obostrzenia to już szczyt absurdu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX