Jak zaplanować urlopy w 2018 r.?

W 2018 r. na 251 dni pracujących przypada 114 dni wolnych. Łączny etatowy wymiar czasu pracy wyniesie w 2018 r. 2008 godzin i jest to o 8 godzin więcej niż w roku ubiegłym. Czeka nas 13 dni ustawowo wolnych od pracy, z których trzy przypadają na niedzielę a jeden na sobotę. Na tzw. długie weekendy liczyć możemy w maju i czerwcu oraz w listopadzie.

Wpisanie w terminarz dni wolnych od pracy pozwala z wyprzedzeniem zaplanować urlop i cieszyć się jak najdłuższym wypoczynkiem. Standardowo wolne są soboty i niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy związane z różnego rodzaju świętami. W przypadku gdy dzień ustawowo wolny od pracy przypada w sobotę, zgodnie z przepisami pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny do odebrania w terminie ustalonym z pracodawcą. Kiedy dzień ustawowo wolny od pracy przypada na niedzielę, nie przysługuje prawo do jego odebrania w innym terminie.

W 2018 r. na 251 dni pracujących przypada 114 dni wolnych. Łączny etatowy wymiar czasu pracy wyniesie w 2018 r. 2008 godzin i jest to o 8 godzin więcej niż w roku ubiegłym. Czeka nas 13 dni ustawowo wolnych od pracy, z których trzy przypadają na niedzielę a jeden na sobotę. Na tzw. długie weekendy liczyć możemy w maju i czerwcu oraz w listopadzie.

Kiedy wolne dla osób pracujących?

I kwartał 2018 r.

Pierwszy dzień ustawowo wolny od pracy to Nowy Rok 1 stycznia. Już w tym samym tygodniu wypada kolejny dzień wolny - święto Trzech Króli 6 stycznia. Jest to sobota, pracownik ma więc możliwość odbioru za to święto dnia wolnego w innym terminie. W lutym i marcu brak jest dni ustawowo wolnych od pracy. Luty ma w tym roku 28 dni, z czego 8 dni przypada na weekendy. W marcu przepracujemy 22 dni.

II kwartał 2018 r.

Święta wielkanocne obejmują dwa dni wolne. W 2018 r. Wielkanoc wypada 1 kwietnia a Poniedziałek Wielkanocny 2 kwietnia.  Na dłuższy wypoczynek liczyć możemy w maju. Ustawowo wolny jest 1 maja (Święto Pracy) oraz 3 maja (Święto Konstytucji). Jeśli zdecydujemy się na 3 dni urlopu (30 kwietnia, 2 maja, 4 maja), osiągniemy łącznie aż 9 dni wolnego. Święto Zesłania Ducha Świętego (czyli tzw. Zielone Świątki) przypada na niedzielę, nie możemy więc liczyć na dzień wolny z tego tytułu. Kolejna atrakcyjna okazja do długiego czasu wolnego przytrafi się już w czerwcu. 31 maja jest dniem ustawowo wolnym ze względu na Boże Ciało. Święto wypada w czwartek, po wzięciu wolnego dnia w piątek 1 czerwca zyskujemy zatem wraz z weekendem pełne cztery dni wolne.

III kwartał 2018 r.

W lipcu brakuje dodatkowych dni wolnych i czekają nas 22 dni pracujące. W sierpniu odpoczniemy chwilę w połowie miesiąca. 15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy z tytułu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. We wrześniu nie czekają nas żadne dodatkowe dni wolne.

IV kwartał 2018 r.

W październiku przepracujemy najwięcej dni z całego roku - 23. Na kolejny dzień ustawowo wolny od pracy poczekać trzeba do początku listopada. Wolny jest 1 listopada, czyli Święto Zmarłych. Przypada na czwartek, więc jeśli weźmiemy urlop w piątek 2 listopada, będziemy mieć pełne cztery wolne dni. Święto Niepodległości 11 listopada wypada w niedzielę, nie możemy więc liczyć na związany z nim dodatkowy dzień wolny.

Święta Bożego Narodzenia wypadają w 2018 r. w środku tygodnia. Pierwszy dzień świąt 25 grudnia to wtorek a drugi dzień 26 grudnia - środa. Jeśli weźmiemy cztery dni urlopu (24 grudnia, 27 grudnia, 28 grudnia, 31 grudnia), będziemy mieć 11 dni wolnego i do pracy wrócimy dopiero po Nowym Roku 2 stycznia.

Dni wolne dla pracowników innych wyznań

Jak co roku pracownicy wyznań innych niż rzymskokatolickie, mają prawo do dni wolnych w terminie świąt religijnych, które nie pokrywają się z dniami ustawowo wolnymi od pracy. Ważne są w takim przypadku dwie kwestie. Po pierwsze, pracownik nie ma obowiązku udowadniać pracodawcy przynależności do danej wspólnoty wyznaniowej. Po drugie, pracownik ma obowiązek odpracować w ustalonym z pracodawcą terminie udzielony mu dzień wolny.

Lista dni ustawowo wolnych od pracy w roku 2018

 • 1 stycznia (poniedziałek) - Nowy Rok
 • 6 stycznia (sobota) - Święto Trzech Króli
 • 1 kwietnia, niedziela - Wielkanoc
 • 2 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja (wtorek) - Święto Pracy
 • 3 maja (czwartek) - Święto Konstytucji 3 maja
 • 20 maja (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (tzw. Zielone Świątki)
 • 31 maja (czwartek) - Boże Ciało
 • 15 sierpnia (środa) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada (czwartek) - Święto Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (niedziela) - Święto Niepodległości
 • 25 - 26 grudnia (wtorek - środa) - Boże Narodzenie
 • 26 grudnia, środa - Boże Narodzenie

Kiedy wolne dla dzieci i młodzieży szkolnej?

Ferie zimowe odbywają się w czterech turach. To, kiedy nasze dziecko skorzysta z wolnych dni, zależy od tego, w którym województwie mieszkamy. Najwcześniej odpoczywają dzieci z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego i opolskiego (15 - 28 stycznia 2018 r.), a następnie kolejno: warmińsko-mazurskiego i podlaskiego (22 stycznia - 4 lutego 2018 r.), łódzkiego, lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego i pomorskiego (29 stycznia - 11 lutego 2018 r.) oraz kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i małopolskiego (12-25 lutego 2018 r.).

Przerwa wielkanocna od nauki szkolnej zaczyna się 29 marca a kończy 3 kwietnia.

Ostatnim dniem zajęć jest 22 czerwca. Od 23 czerwca do 31 sierpnia dzieci cieszyć się będą przerwą wakacyjną. Do szkoły wrócą dopiero 3 września, bo na 1-2 września przypada weekend.

Świąteczna przerwa grudniowa trwać będzie od 22 grudnia do końca 2018 roku.
Najniższa krajowa 2018 – ile wynosi płaca minimalna netto w 2018 roku?
Choć najniższa, to z roku na rok rośnie. Mowa oczywiście o płacy minimalnej, która w roku 2018 wynosi 2100 złotych brutto – to o 100 złotych brutto więcej niż jeszcze rok temu. W tym roku zwiększy się również minimalna stawka na godzinę. Do podwyżki doszło w wyniku rozporządzenia, które rząd przyjął w połowie września zeszłego roku. Przejdźmy jednak do konkretów i przyjrzyjmy się kwotom, które faktycznie trafiają na konto Polaków zarabiających najniższa krajową. Jak w przypadku płacy minimalnej ma się stosunek kwoty brutto do kwoty netto?