Kalendarz pyleń dla alergików 2018

Sierpień. Podobnie jak w lipcu, groźne są teraz grzyby, jad pszczół i os. W tym miesiącu na ogół kończy się już groźne dla alergików pylenie lipy drobnolistnej oraz traw, choć pyłek tych ostatnich może być jeszcze obecny w powietrzu (w małych ilościach). Dominują pyłki chwastów - w pogodne dni wciąż można się spodziewać średniego i wysokiego stężenia bylicy, pokrzywy, babki oraz komosy. Sierpień to miesiąc, w którym zaczynają kwitnąć silnie alergizujące ambrozja bylicolistna i trójdzielna, dlatego uczuleni na ich pyłki powinni uważnie śledzić kalendarz pylenia. Podsumowanie - w sierpniu pylą: bylica, pokrzywa, babka, komosa, trawy, ambrozja, grzyby.

Sierpień. Podobnie jak w lipcu, groźne są teraz grzyby, jad pszczół i os. W tym miesiącu na ogół kończy się już groźne dla alergików pylenie lipy drobnolistnej oraz traw, choć pyłek tych ostatnich może być jeszcze obecny w powietrzu (w małych ilościach). Dominują pyłki chwastów ... (Fot. Shutterstock)

Sezon pylenia 2018 powoli się zaczyna. Eksperci twierdzą, że ten rok może być wyjątkowo niebezpieczny i trudny dla alergików, dlatego warto dowiedzieć się, na jakie pyłki narażone jest nasze dziecko w poszczególnych miesiącach. Należy wtedy pamiętać o tym, żeby zapewnić dziecku wszelkie środki higieny i leki, które zmniejszą przykre objawy alergii.

1.  Co zaliczamy do objawów alergii?


Najczęstszymi objawami alergii są oczywiście kaszel i katar. Bardzo często są męczące i utrudniają prawidłowe funkcjonowanie naszego maluszka. Alergia może oznaczać nieprzespane noce i zły humor dziecka. Oprócz wspomnianych wcześniej objawów możemy również spodziewać się wysypki oraz zaczerwienienia oczu. W niektórych przypadkach powstają również ropne wybroczyny w okolicach nóg i rąk. Nierzadko występuje również ból głowy i światłowstręt. 

2.  Jak odróżnić alergię od infekcji/ choroby?


Alergia w wielu przypadkach przypomina pierwsze objawy grypy i przeziębienia. Kiedy matka słyszy, że dziecko ma trudności z oddychaniem lub ma czerwoną skórę, wówczas pierwszym krokiem jest udanie się do lekarza rodzinnego w celu zdiagnozowania problemu. Alergię na szczęście można łatwo odróżnić. Pojawia się ona nagle i od razu ukazuje silne objawy jak łzawienie z oczy, czy katar. Najczęściej objawy nasilają się po wyjściu z domu. Choroba rozwija się znacznie wolniej.

3.  Co zrobić, kiedy podejrzewamy u naszego dziecka alergię na pyłki?


Pierwszą rzeczą, jaka przyniesie ulgę naszemu dziecku, jest nałożenie zimnego kompresu na oczy. Dzięki temu złagodzimy świąd i ból oczu. Warto również zakraplać dziecku oczy wodą morską, która nawilża i działa łagodząco na gałki oczne. Najważniejszym punktem jest jednak wizyta u sprawdzonego alergologa, który po dokonaniu testów alergicznych stwierdzi, na jakie pyłki nasze dziecko jest uczulone. To pozwoli na dobranie leków lub do ewentualnego zakwalifikowania do zabiegów odczulających, które stają się coraz popularniejsze w kraju.

4.  Kalendarz pylenia w roku 2018


Każda osoba, która zajmuje się dzieckiem, powinna wiedzieć, kiedy można spodziewać się największych ataków alergii. W każdym miesiącu wyróżniamy różnego rodzaju pyłki, które mogą powodować szereg alergii i złe samopoczucie naszego dziecka. Oto spis poszczególnych miesięcy i rodzajów pyłków, na jakie narażone jest w ciągu roku nasze dziecko:

 • Styczeń: leszczyna
 • Luty: leszczyna, olsza,
 • Marzec:  brzoza, leszczyna, topola, olsza, cladosporium, alternaria
 • Kwiecień: brzoza, topola, jesion, dąb, trawa, leszczyna, olsza, cladosporium, alternaria
 • Maj: trawa, brzoza, dąb, babka, szczaw, pokrzywa, cladosporium, alternaria
 • Czerwiec: trawa, babka, szczaw, pokrzywa, komosa, cladosporium, alternaria
 • Lipiec: trawa, babka, szczaw, pokrzywa, komosa, bylica, cladosporium, alternaria
 • Sierpień: trawa, babka, szczaw, pokrzywa, komosa, bylica, cladosporium, alternaria
 • Wrzesień: trawa, babka, pokrzywa, komosa, bylica, cladosporium, alternaria 
 • Październik:  cladosporium, alternaria 
 • Listopad: cladosporium, alternaria  
 • Grudzień: -

5.  Co należy zrobić, aby dziecko lepiej zniosło alergię?


Oprócz okładów oraz wizyty u alergologa warto również wychodzić z dzieckiem wieczorem, ponieważ wtedy poziom pylenia spada. Najwyższe stężenie zauważa się od rana do południa. Wtedy objawy mogą być silne, zwłaszcza jeżeli nasze dziecko ma alergię na trawę lub bylicę. Te dwie rośliny są mocno pylące, a objawy alergii mogą być agresywne. Dziecko z pewnością poczuje się wtedy źle, a rodzic będzie musiał szybko interweniować. Na szczęście współczesna medycyna daje szereg możliwości walki z alergiami. Każdego roku alergików przybywa, a przychodnie dermatologiczne i alergologiczne mają pełne ręce roboty. Warto pomóc naszemu dziecku i reagować szybko. 

Zobacz także
 • Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w obiektywie fotoreporterów
 • Pałac Saski Rząd planuje wielką przeprowadzkę. Senat trafi do Pałacu Saskiego, MSZ - do pałacu Brühla
 • Vala Tomasz Foltyn, kandydatka na prezydenta Krakowa Wybory samorządowe 2018. Vala Foltyn o swoim starcie w Krakowie: Takie ruchy zmieniają historię
Skomentuj:
Kalendarz pyleń dla alergików 2018
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje