Wielkanoc 2017. Kiedy w tym roku przypadają Święta Wielkanocne?

Abp Edward Ozorowski i biskup prawosławny Jakub podczas ekumenicznego święcenia pokarmów wielkanocnych

Abp Edward Ozorowski i biskup prawosławny Jakub podczas ekumenicznego święcenia pokarmów wielkanocnych (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta)

Święta Wielkanocne mogą przypadać od 22 marca do 25 kwietnia. W 2017 roku Wielkanocna Niedziela i Poniedziałek przypadają 16 i 17 kwietnia.

Wielkanoc to święto ruchome - przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W przeszłości próbowano ustalić stałą datę Wielkanocy, jednak ów pomysł Piusa X został oprotestowany i przepadł.

W 2017 roku Wielkanoc przypada 16 kwietnia. Oznacza to, że Niedziela Palmowa obchodzona będzie 9 kwietnia. Niedziela Wielkanocna oraz Poniedziałek Wielkanocny to w Polsce dni ustawowo wolne od pracy.

Najważniejsze święto chrześcijan

Święta Wielkanocne zaczynający się w Niedzielę Palmową Wielki Tydzień jest ostatnim przed Wielkanocą. Jego najważniejszą część stanowi Święte Triduum Paschalne - zespół obrzędów i nabożeństw odprawianych w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

Wielki Tydzień i przypadające w tym tygodniu Triduum Paschalne to dla chrześcijan najświętszy czas w roku - czas, w którym Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.

Zobacz także
  • Bankiet w Pjongjangu z udziałem północnokoreańskiego lidera Kim Dzong Una, jego żony Ri Sol Ju i prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina Prezydent Korei Południowej z wizytą u Kim Dzong Una. Padły deklaracje, ale Kim stawia warunki
  • Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w obiektywie fotoreporterów
  • Pałac Saski Rząd planuje wielką przeprowadzkę. Senat trafi do Pałacu Saskiego, MSZ - do pałacu Brühla
Skomentuj:
Wielkanoc 2017. Kiedy w tym roku przypadają Święta Wielkanocne?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje