KE zdecyduje, czy skierować pozew do Trybunału UE przeciwko Polsce [WIADOMOŚCI DNIA]

Decyzja Komisji Europejskiej ws. Polski

Komisja Europejska ma dziś zdecydować, czy skieruje pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Z informacji Polskiego Radia wynika, że skargę przygotował już wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który zaproponuje taką decyzję unijnym komisarzom. Decyzja jest spodziewana około południa.

Spotkanie Kim Dzong Una z Moon Jae-inem

Północnokoreański lider Kim Dzong Un spotkał się w Pjongjangu z prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem. Politycy podpisali porozumienie, w którym zakładają m.in. "wyeliminowanie zagrożenie wojną na półwyspie". Kim Dzong Un miał zadeklarować, że unieszkodliwi broń jądrową, jeśli na podobne kroki zdecydują się Stany Zjednoczone.

Dofinansowanie do wymiany pieców

Od dziś można ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze". O pieniądze na wymianę pieców połączoną z termomodernizacją domów jednorodzinnych można wnioskować w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dotacji waha się od 30 do 90 proc. Budżet programu wynosi 103 mld zł, będzie realizowany przez 12 lat.

Szczyt UE w Salzburgu

Kwestie migracji i Brexit - to główne tematy spotkania unijnych przywódców na szczycie w Salzburgu. Utworzenie do 2020 r. 10-tysięcznej Europejskiej Straży Granicznej i zwiększenie jej uprawnień wywołuje wątpliwości niektórych krajów. Zgodnie z propozycją Komisji, funkcjonariusze mieliby prawo do samodzielnej kontroli granic zewnętrznych UE - kontroli tożsamości, wydawania zezwolenia lub odmowy wjazdu.

Pogoda na środę. Miejscami upalnie

Według prognoz w środę nie ustanie letnia pogoda, będzie jeszcze cieplej niż we wtorek. Wyjątkiem, gdzie może popadać i zagrzmieć, będzie Pomorze Zachodnie. Najgoręcej będzie w Kaliszu - tam termometry wskażą nawet 28 stopni. Z kolei 27 stopni Celsjusza będzie w Poznaniu, Płocku, czy Wrocławiu. Między 26 a 25 stopni z kolei na Podkarpaciu, w Małopolsce, Podlasiu i na zachodnich krańcach Polski.

Więcej o:
Komentarze (7)
KE zdecyduje, czy skierować pozew do Trybunału UE przeciwko Polsce [WIADOMOŚCI DNIA]
Zaloguj się
 • loneman

  Oceniono 3 razy 1

  ODWAGO Unio !!

 • 31.februarius

  Oceniono 4 razy 0

  "Szczyt UE w Salzburg"

  Z "dziennikarskieg obowiązku" informuję, że jest to szczyt "informacyjny" i nie zapadną na nim żadne decyzje.
  UE-darmizjady spotkają się, bo ...
  już się za sobą stęsknili.
  Ot, mała imprezka za paręset tysięcy ojro .....

 • antekpociecha

  Oceniono 14 razy 0

  Kolejne wielkie zwycięstwo pisu i wielka przegrana narodu Polskiego który nie wie co czyni

 • chi-neng

  Oceniono 10 razy 0

  SKIEROWAĆ I TAK TRZYMAĆ!

 • makary_firsztuk

  Oceniono 7 razy -1

  Z pewnością Timmermns skieruje pozew do Trybunału UE przeciwko Polsce - w końcu Platforma obywatelska jest gwarantem kontynuacji planu Donalda Tuska ( z 1992 roku), aby Kaszuby posiadały nie tylko własne wojsko, ale i swój pieniądz.

 • mrkazzz

  Oceniono 14 razy -2

  Niewątpliwie, to się dzieje pod wpływem inspiracji, najzjadliwszego wroga Polski, który jest jednocześnie od kilkudziesięciu lat niemieckim agentem Tw "Oscarem", ta kanalia walcząc o własne życie, liczy na to, że ewentualne sankcje dla Polski, wymuszą darowanie mu jego zbrodni. Zaznaczam, za tymi atakami stoi tylko i wyłącznie Tw "Oscar" i jego PO-WSKA, kolaboracyjno-zdradziecka, grupa parlamentarzystów UE, aż obrzydzenie bierze aby ich wymieniać a zresztą wszyscy wiedzą, jakie i KIERWIŃSKIE GĘBY, mam na myśli a przypominam, że wśród nich są też tacy, kiedyś konfidenci, a dziś zadeklarowani zdrajcy.

 • nopetopis

  Oceniono 9 razy -5

  Zakładam, że każda/każdy z Was chce, aby Twoje DZIECKO (w wieku szkolnym) znało aktualną KONSTYTUCJĘ Polski lepiej niż Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro, Robert Hernand, Marcin Warchoł, Łukasz Piebiak i Jan Kanthak (wymieniam tylko "najwybitniejszych", którzy z jej "znajomości" "zasłynęli" ostatnio publicznie najbardziej).

  Skoro tak, ustaliłem, że istnieją (aż i tylko) DWIE pozycje książkowe, które zostały opracowane z myślą o dzieciach. Poniżej podaję ich dane wraz z najniższą obecnie ceną we wskazanym najtańszym źródle ich zakupu [księgarni internetowej Bonito.pl (Https://bonito.pl/), która oferuje również możliwość bezpłatnego odbioru zamówień w wybranym (spośród 28-miu) własnym Punkcie Odbioru Zamówień (płatność gotówką lub kartą)]. Oto one:

  1. "Konstytucja Polski dla dzieci" (Jarosław Górski, Wydawnictwo SBM, 2014; cena: 7,14 zł)
  - Jarosław Górski to polonista, dziennikarz, nauczyciel. Zajmuje się głównie publicystyką kulturalną i społeczną.
  Jest to książka, w której zawarto mnóstwo informacji o najważniejszej ustawie w Polsce. Dziecko znajdzie tam przejrzyste rozdziały dotyczące ustroju naszego kraju, historii parlamentaryzmu, a także praw i obowiązków każdego obywatela. Wszystko to wzbogacono kolorowymi zdjęciami i ilustracjami.

  2. "Jak urządzić Skrzatowisko" (Ewa Łętowska i Krzysztof Pawłowski, wyd. Krytyki Politycznej, 2018, cena: 23,99 zł)
  - Ewa Łętowska to prof. nauk prawnych, członek rzeczywisty PAN, pierwsza rzecznik praw obywatelskich (1988-1992) oraz sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011).
  - Krzysztof Pawłowski ukończył studia w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, pracował w instytucjach naukowych i organizacjach pozarządowych i jest autorem dwóch powieści dla dzieci i nie tylko. Jest miłośnikiem ludzi, psów, Stanisława Lema i Jamesa Bonda. Od polityków trzyma się z daleka, ponieważ uważa, że póki co nie zrozumieli oni świata, a chcą go koniecznie zmieniać na obraz i podobieństwo swoich strachów. (Źródło: Http://www.profinfo.pl/pawlowski-krzysztof/.)
  Opracowali oni książkę dla dzieci, która opowiada o tworzeniu konstytucji. W wyimaginowanej krainie – Skrzatowisku – mieszkają obok siebie skrzaty, elfy, krasnoludy, pokemony, smoki, trolle i gobliny. Każdy jest inny, każdy ma swoje troski i zwyczaje. Czasem się lubią, a czasem kłócą. Ale wszyscy chcą żyć razem. Co trzeba zrobić, żeby nie było kłótni w Skrzatowisku? Trzeba przestać krzyczeć, a następnie usiąść razem i napisać konstytucję. Okazuje się, że konstytucja przydaje się każdej społeczności – od tej chwili ta sprawa będzie jasna także dla dzieci.

  Powyższe informacje mają dopomóc rodzicom dzieci w wieku szkolnym w zadbaniu o to, by im przedmiotowe książki kupić po to, żeby je przeczytały i miały "pod ręką".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX