Posłowie wracają z wakacji, pierwsze posiedzenie Sejmu [WIADOMOŚCI DNIA]

Wraca Sejm. Pierwsze posiedzenie po wakacjach

O godz. 10 rozpocznie się pierwsze po wakacjach posiedzenie Sejmu. Posłowie podczas dwudniowych obrad zajmą się między innymi rządowym projektem ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, zmianami w Kodeksie wykroczeń czy ustanowieniem 14 kwietnia świętem państwowym - święto Chrztu Polski.

Sejm ma też powołać nowego Rzecznika Praw Dziecka. Kadencja obecnego RPD Marka Michalaka skończyła się 31 sierpnia. Zgłoszono trzy kandydatury - rekomendowaną przez PiS Sabinę Zalewską, popieraną przez PO, Nowoczesną i PSL Ewę Jarosz i Pawła Kukiz-Szczucińskiego, zgłoszonego przez Kukiz'15.

PE zdecyduje ws. art. 7 wobec Węgier

Parlament Europejski zdecyduje dziś między innymi, czy wezwać państwa członkowskie do uruchomienia artykułu siódmego unijnego traktatu wobec Węgier.

Komisje Parlamentu Europejskiego zarzucają węgierskiemu rządowi ograniczanie wolności mediów, sądów i uczelni, korupcję i łamanie praw mniejszości. Sprawozdawczyni raportu w tej sprawie Judith Sargentini mówiła wczoraj, że uruchomienie artykułu 7. jest konieczne. Jak powiedziała, działania węgierskiego rządu "stanowią jawne naruszenie wartości naszej wspólnoty".

Parlament Europejski zagłosuje ws. prawa autorskiego w sieci

Parlament Europejski zagłosuje dziś również nad zmianami w prawie autorskim w sieci. Dyrektywa ma sprawić, że artyści zarobią więcej na udostępnianiu utworów. Popierają ją twórcy, innymi Jean-Noel Tronc - wiceprzewodniczący Europejskiego Zrzeszenia Artystów GESAC.

Przeciwko zmianom protestowali między innymi twórcy Wikipedii. Gdy ostatnio Parlament Europejski zajmował się tą sprawą, portal na znak protestu zablokował w kilka krajach, między innymi w Polsce, dostęp do swoich treści.

Blok głosowań w Parlamencie Europejskim rozpocznie się o 12:30.

Protest techników farmacji pod Sejmem

Gdy rozpocznie się posiedzenie Sejmu przed budynkiem parlamentu, o godz. 10 rozpocznie się ogólnopolski protest techników farmacji. Domagają się oni utrzymania swoich uprawnień, poprawy systemu kształcenia i powołania samorządu zawodowego.

Technicy obawiają się, że proponowane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny rozporządzenie znacznie ograniczy ich prawa do pracy w aptece. Planowane rozporządzenie zakłada, że technicy nie będą mogli realizować recept, nie będą mogli także informować pacjentów o sposobie dawkowania leku ani proponować im zamiennika.

Doroczne orędzie szefa Komisji Europejskiej. Ostatnie w karierze Junckera

Szef Komisji Europejskiej wygłosi rano w Strasburgu doroczne orędzie o stanie Unii. Będzie to ostatnie przemówienie Jean-Claude'a Junckera na stanowisku przewodniczącego.

Do tej pory każde orędzie zawierało plan działań na kolejny rok. Tym razem zostanie wygłoszone 8 miesięcy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, po których wyłoniona zostanie nowa Komisja. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Juncker, odpowiadając na konsultacje społeczne, ma poinformować, kiedy zaproponuje likwidację zmiany czasu. Decyzja w tej sprawie będzie należała do państw członkowskich.

Więcej o:
Komentarze (10)
Pierwsze posiedzenie Sejmu po wakacjach, PE o prawie autorskim i Węgrzech [WIADOMOŚCI DNIA]
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 16 razy 2

  Jeżeli posłowie mają się zajmować ustaleniem dnia chrztu świętem narodowym, tworzeniem pisowskiego OFE i powołaniem jakiegoś Kukizowca na rzecznika praw dziecka....
  To może niech z tych wakacji nie wracają?

 • robertqq

  Oceniono 9 razy 1

  chrztu ??? święto państwowe ? zaczynamy wyborym głosujemy na tych co otwarcie deklaraują świeckość i laicyzacje, rozliczenie afer ze zwrotem majatku kościelnego, i wywalenie kościoła ze szkół, instytucji ..konkordat tez mozna wypowiedzieć

 • farcry3

  0

  A gdzie oni PRACUJĄ ???!!!

 • nessuno

  Oceniono 4 razy 0

  Do pracy? A od kiedy te leniwe tłuste kocury pracują? Przesiadują w tym cyrku i kombinują, co by tu jeszcze.
  Nie róbcie sobie jaj z nas, podatników, którzy utrzymują tych leniwych warchołów.

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 2 razy 0

  Nie artyści zarobią więcej, tylko koncerny medialne będące "właścicielami" praw autorskich.
  A co takiego "stforzył" ten "tfurca" Tronc?

 • grzegorzul

  Oceniono 3 razy -1

  ustanowienie Dnia Chrztu Polski. Nareszcie ktoś sie tym zajął. Jesteśmy w 98 % katolickim krajem i to nasza chluba i radość. A przeciwnicy niech się zastanowią co by było gdybyśmy nie przyjęli Chrztu jako kraj ? Zacofanie i zaścianek... pakistano-taliban ? arabio-fobia? mahometo-zamordyzm ? 14 kwietnia niech to będzie święto całej Polski.

 • antekpociecha

  Oceniono 9 razy -1

  Czy w wakacje posłowie leżeli plackiem u piskupów, od których otrzymali nowa listę zachcianek?

 • siekier35

  Oceniono 3 razy -3

  wakacje,przed nami wakacje...
  a kwaczka ma raaacje...
  a potem sejm i ch...

 • antekpociecha

  Oceniono 5 razy -3

  Sejm teoretyczny ale rozliczenie będzie prawdziwe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX