Sąd Najwyższy zawiesił przepisy z ustawy PiS. Jest reakcja Andrzeja Dudy [WIADOMOŚCI DNIA]

Sąd Najwyższy zawiesił przepis o przechodzeniu sędziów w stan spoczynku

Sąd Najwyższy zawiesił stosowanie niektórych przepisów, dotyczących zasad przechodzenia sędziów na emeryturę. Jednocześnie SN zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniami, czy przepisy te są zgodne z unijnym prawem. Do decyzji SN odniósł się już Andrzej Duda. Według Kancelarii Prezydenta zawieszenie przepisów nastąpiło "bez prawidłowej podstawy prawnej".

Polska odpowiada na zarzuty Komisji Europejskiej

Polska strona odpowiedziała na decyzję Komisji Europejskiej o rozpoczęciu postępowania związanego z naruszeniem unijnego prawa, powodowanego przez przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym. Polski rząd napisał w liście do Brukseli, że Komisja nie udowodniła, dlaczego reforma wymiaru sprawiedliwości wpłynie negatywnie na niezawisłość sędziów. Według Warszawy takiego zagrożenia nie ma i domaga się ona umorzenia postępowania.

Lech Wałęsa chce pojednania z Jarosławem Kaczyńskim

Lech Wałęsa zamieścił na Facebooku wpis zaadresowany do Jarosława Kaczyńskiego. Nawołuje w nim do pojednania. "Jeśli coś uczyniłem przeciw Tobie proszę o wybaczenie i ja jestem w stanie Tobie i świętej pamięć Twojemu bratu, Lechowi wybaczyć wszystko" - czytamy we wpisie. Do sprawy odniosła się rzeczniczka PiS Beata Mazurek. "Wałęsy już nie można poważnie traktować.Jego wypowiedzi komentować nie będziemy" - napisała.

Mariusz Muszyński kandydatem do Sądu Najwyższego

Do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło 198 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego. Termin przyjmowania zgłoszeń upłynął w poniedziałek. Liczba chętnych może być większa, bo kandydatury można było zgłaszać też pocztą. Wśród kandydatów jest m.in. Mariusz Muszyński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Muszyński został wybrany do TK głównie głosami PiS w grudniu 2015 r.

Papież Franciszek potępia karę śmierci i zmienia katechizm

Papież Franciszek podjął decyzję o zmianie jednego z paragrafów Katechizmu Kościoła Katolickiego. Chodzi o fragment dotyczący kary śmierci. Od teraz oficjalnie Kościół uważa ją za "niedopuszczalną" i chce jej zniesienia na całym świecie.

Więcej o:
Komentarze (47)
Sąd Najwyższy zawiesił PiS-owski przepis o stanie spoczynku [WIADOMOŚCI DNIA]
Zaloguj się
 • knur.ponury

  Oceniono 24 razy 14

  Wczoraj dostałem maila od przyjaciół:

  'mamy problem ortograficzny; czy prezydent pisze się przez małe czy wielkie CH?'

 • zloty_cielec69

  Oceniono 20 razy 10

  brawo SN!

 • krynolinka

  Oceniono 22 razy 8

  Magistry i doktory dostały w siedzenie od inteligentniejszych od siebie. I płaczą.

 • Tadeus Ko

  Oceniono 11 razy 7

  rezydent duda zna się na prawie tak prawie jak "prawnik" beata kępa :-))))

 • kms2x

  Oceniono 8 razy 6

  Chciałbym kiedyś zobaczyć partię szachów rozegraną przez Zerro z Du.ą
  Czy byłaby na poziomie przedszkolaków? Bo w zerówce uczą podstaw szachów, żeby rozwijać myślenie i zdolność przewidywania.

 • ukos

  Oceniono 14 razy 6

  Czyli one, te Adrian DługoPiS Maliniak, powiedziało, że onego postanowienia sądu nie obowiązują. One, te Adrian DługoPiS Maliniak, będzie samo rozstrzygało, które postanowienia SN są ważne, a które nie. Niech lepiej one uważa, bo to się dla onego pudłem skończy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX