Dziś nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się ustawą o IPN [WIADOMOŚCI DNIA]

Nowelizacja ustawy o IPN

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera powiedział, że rząd chce odstąpić od części przepisów w ustawie o IPN.- Odchodzimy od przepisów karnych, które mogą odwracać uwagę od celu, jaki przyświecał tym pierwszym zmianom - powiedział w radiowej Jedynce. Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się dziś do marszałka Sejmu o włączenie do porządku posiedzenia Sejmu projektu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Sejm zajmie się odpadami

Dzisiaj odbędzie się dodatkowe, jednodniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się pilnymi rządowymi projektami zmian w ustawach dotyczących gospodarki odpadami. Minister środowiska Henryk Kowalczyk powiedział, że proponowane rozwiązania mają przede wszystkim zabezpieczyć i uporządkować system wydawania zezwoleń i kontroli, jeśli chodzi o odpady. "Jesteśmy na dobrej drodze chwycenia byka za rogi" - mówił szef rządu Mateusz Morawiecki. Rządowe projekty to odpowiedź na serię pożarów składowisk odpadów. Pod koniec maja jeden z nich - w Zgierzu pod Łodzią - był gaszony przez tydzień.

"Mieszkanie na start"

Sejm zajmie się dziś także projektem ustawy "Mieszkanie na start”. Wprowadza on dopłaty do czynszów. To jeden z elementów programu "Mieszkanie plus”. Dopłaty mają obowiązywać od 2019 roku. Program jest przeznaczony dla tych osób, których zarobki są zbyt wysokie, żeby mogli skorzystać z mieszkań socjalnych, ale jednocześnie zbyt niskie, by zaciągnąć kredyt na mieszkanie. Rząd szacuje, że z programu może skorzystać około 40 procent społeczeństwa.

PiS chce zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego

Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o uzupełnienie porządku obrad dzisiejszego, posiedzenia Sejmu o rozpatrzenia projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego, która zmienia ordynację wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Taką informację przekazała wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z Nowoczesnej. Jak powiedziała, wnioskiem rano zajmą się: Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.

Minister środowiska o suszy

Po południu na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, minister Jan Krzysztof Ardanowski przedstawi informację o formach pomocy dla rolników, których uprawy ucierpiały z powodu suszy. Z danych resortu wynika, że na prawie dwa i pół tysiąca gmin suszę stwierdzono w około dwóch tysiącach trzystu.

Senat wybierze ławników do Sądu Najwyższego

Senat, który rozpoczyna dziś trzydniowe posiedzenie, ma wybrać ławników Sądu Najwyższego. Wczoraj Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji pozytywnie zaopiniowała 13 kandydatów na ławników. Zdecydowało o tym poparcie Prawa i Sprawiedliwości, natomiast senatorowie opozycji wstrzymali się od głosu.
Senatorowie przesłuchali 14 osób, zgłoszonych przez grupę co najmniej 100 obywateli lub organizacje pozarządowe. W gronie zaproszonych na posiedzenie była jeszcze jedna osoba, ale nie stawiła się przed komisją.

Zobacz też: Pogoda na środę

'Mam czas i chęci, ale jeżeli chodzi o prawo to ja mogę doczytać'. Tak wybierano ławników do Sądu Najwyższego

Więcej o:
Komentarze (24)
WIADOMOŚCI DNIA. PiS chce zmian w ordynacji wyborczej
Zaloguj się
 • kapitan_rzbik

  Oceniono 4 razy 4

  czemu nie trąbi sie o tym że to pis zwikszuł oplate matszalkowska za tone odpadow z 20 na 170zl , to miasialo sie tak skonczyć

 • Helena Liszka

  Oceniono 3 razy 3

  Niech jadą do Rydzyka i niech wszystko wymodlą to co im szwankuje.

 • kemor234

  Oceniono 5 razy 3

  JEŚLI CHODZI O TE POŻARY, TO MAJĄ CO CHCIELI.
  A wystarczyło kogoś mądrego zapytać ....

 • evergreen111

  Oceniono 3 razy 3

  Proponuję zbiorowe modły posłów o to, żeby składowiska stały się niepalne. Może Marek Jurek coś zorganizuje?

 • pis_cie_kocha

  Oceniono 5 razy 3

  Ja myślę, PiSowcy, że powinniście importować jeszcze więcej tych odpadów. Oczywiście rozumiem, że wymagało to od was pewnych wysiłków, aby pobić wszelkie rekordy w tej materii i w 2,5 roku ściągnąć na oblicze polskiej ziemi (tej ziemi) 1,5 miliona ton najgorszego syfu, którego nie chcą mieć u siebie nawet Afryka i Azja. Ja wiem. Ale zobaczcie PiSowcy, jaki teraz sukces możecie odnieść: wyprodukujecie jakieś nowe złote myśli, ustawy i rozporządzenia, w TVP was pochwalą, prezes mlaśnie z zadowoleniem, suweren powie, że ot wreszcie rząd, który coś robi - no same plusy. A minusy? Nie ma! Przecież wiadomo, że nie da się wykazać, że ten czy ów rak, to się wziął z wdychania z dymu z tej konkretnej opony, zużytej strzykawki i baterii. Nikt wam nie powie, że w Polsce nie ma i nigdy nie było warunków do rzeczywistego przetwarzania tych odpadów na taką skalę, więc wniosek jest prosty, że cały ten biznes z założenia tylko na tym miał polegać, żeby iść na rekord, zarobić, a potem puścić wszystko z dymem. Nikt was nie zapyta, czemu to zrobiliście. Nikt wam nie napisze: "rząd PiS świadomie i planowo działa na rzecz wzrostu śmiertelności i skażenia". Ja na pewno nie.

 • remo29

  Oceniono 7 razy 3

  Niech dadzą Szyszce wiadro z wodą i niech gasi burdel, który stworzył. A jak nie zgasi, to obciążyć kmiota rachunkiem za akcję PSP.

 • cezaryk

  Oceniono 4 razy 2

  Trzeba się modlić o deszcz.
  Tyle, że na stojąco to może być mniej skuteczne. A kolan już wstaliśmy.

 • lob1

  Oceniono 4 razy 2

  To wcześnie się za to zabierają.Jakim prawem dostały się śmieci do Polski.Rząd powinien być za to ukarany,bo zajmują się szukaniem pieniędzy dla wyborców a pozwalają na zaśmiecanie Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX