Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Pokazujemy na mapach, jak PO oddawała zachód

W 2011 r. Platforma Obywatelska wygrała w większości okręgów wyborczych. Załamanie nadeszło w 2015 r. Wtedy PO wygrała jedynie w ośmiu z 41 okręgów i utraciła część swoich zachodnich bastionów. 13 października 2019 r. Platforma dominuje jedynie w pięciu okręgach.

Na naszej infografice z trzema mapami uwzględniliśmy wyniki wyborców z 2011, 2015 i 2019 r. W 2011 r. Platforma Obywatelska zwyciężyła w większości okręgów wyborczych w Polsce i niemal we wszystkich okręgach na zachód od Wisły. Sytuacja zmieniła się w 2015 r. Z zachodniego "bastionu" PO zostało osiem okręgów - Szczecin (nr 41), Koszalin (40), Słupsk (26), Gdańsk (25), Piła (38), Poznań (39), Wałbrzych (2) i Łódź (9).

Wybory parlamentarne 2019. Tak PO traciła głosy na zachodzie Polski

Wybory parlamentarne. Tak PO traciła poparcie na zachodzieWybory parlamentarne. Tak PO traciła poparcie na zachodzie Gazeta.pl

W poniedziałek wieczorem PKW podała oficjalne wyniki wyborów do Sejmu. Wiemy zatem, że Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) znowu zalicza straty w okręgach - większość utrzymuje jedynie w Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Łodzi. Co ważne, w mapie braliśmy pod uwagę procentowe wyniki, nie zaś mandaty. Przy braniu pod uwagę liczby mandatów w wielu okręgach "niebieskich" jest remis. Z taką sytuacją mamy do czynienia m.in. w okręgach: Koszalin (po trzy mandaty), Słupsk (po pięć mandatów), Zielona Góra (cztery do czterech) czy Katowice (po pięć).

Więcej o:
Komentarze (304)
Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Pokazujemy na mapach, jak PO oddawała zachód
Zaloguj się
 • el.pistolero

  Oceniono 34 razy 16

  Mnie zastanawia wrzask na temat sukcesu lewicy.
  Wybory 2015: SLD jako komitet 7,55. partia Razem 3,62, co daje łącznie 11,17%. Obecny wynik to 12,56, więc gdzie tu sukces jak startowali wspólnie z partią Biedronia? Naprawdę jest nad czym piać z zachwytu?

 • polakadam

  Oceniono 55 razy 13

  Rośnie nowa siła. Lewica za cztery lata będzie wspolrzadzić z platformą. PiS będzie moherową opozycją.

 • zalogujsie00

  Oceniono 39 razy 13

  Szczecin, Gdańsk, Poznań (czy to już opcje niemieckie?), Łódź i Warszawa. Reszta sprzedała się za 500, 13 i 14 emeryturę, to jest cena demokracji? Nie zdziwiłem się jak dzisiaj PIS rakiem się już wycofuje z tych pomysłów. Jak to dworczyk mówił, oni nic takiego nie obiecywali.

 • pieknyjaro69

  Oceniono 13 razy 11

  Kiepskie te wasze infografiki, bo teraz trzeba by było pokazać wynik KO+SLD versus PiS i mapa wyglądałaby zupełnie inaczej.

 • coelka

  Oceniono 23 razy 11

  A mapki z podziałem KO+Lewica i PIS juz nie zrobicie bo wtedy wyjdzie ,ze ludzie z KO poszli do lewicy czyli nie chcą koscioła w rzadzie, bo po waszych artykułach ,ze kosciół taKI CACY TO JUZ NIE PO WASZEJ MYSLI BO TEZ W GAZECIE KOSCIÓŁ CAŁUJECIE W 4 LITERY TAK SAMO JAK PIS.Jak byscie zrobili mapkę KO+Lewica kontra pis to Polska dalej jest podzielona na 8 kontra 8 województw a procentowo pis zyskał dzieki scianie wschodniej gdzie dostał po 60,50kilka % głosów.

 • seroo1

  Oceniono 11 razy 9

  2011 - mapa idealnie odwzorowuje podział Polski po II rozbiorze

  Kolejne mapy pokazują dalszà ekspsnsję carskiej Rosji z umiejętnym wykorzystaniem psychiki homo sovieticusa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX