Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu w USA. PiS wygrywa wśród Polonii

Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu w USA. Wybory parlamentarne cieszyły się w tym roku dużym zainteresowaniem wśród polskich wyborców w USA. Z tego powodu konieczne było powołanie większej liczby komisji wyborczych. Po przeliczeniu głosów ze wszystkich komisji wynika, że największe poparcie uzyskali kandydaci Prawa i Sprawiedliwości.

Zgodnie z danymi po przeliczeniu wszystkich głosów z komisji, najwięcej osób zagłosowało w wyborach do Sejmu i Senatu na Prawo i Sprawiedliwość. To ugrupowanie poparło 52,7 procent Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego najlepiej wypadło w okręgu chicagowskim gdzie zdobyło 69 procent głosów oraz w okręgu nowojorskim, gdzie na kandydatów tej listy zagłosowało 49,5 procent wyborców. Jest to mniejsza przewaga, niż miało to miejsce cztery lata temu. 

Wyniki wyborów parlamentarnych wśród Polonii w Stanach Zjednoczonych - duże poparcie dla PiS

Dalej znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 27,7 procent głosujących. Kandydaci opozycji zdobyli większość w mniej licznych okręgach: waszyngtońskim (45 procent) oraz wyznaczonych dla Los Angeles (48 procent) i Houston (43 procent). KW Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskał 8,8 procent głosów, PSL-Koalicja Polska 2,4 procent głosów, a Konfederacja - 8,3 procent poparcia wyborców.

W wyborach do Senatu głosujący w Stanach Zjednoczonych Polacy oddali najwięcej glosów na profesora Marka Rudnickiego - kandydata PiS. Uzyskał on 58 procent poparcia. Na drugim miejscu znalazł się Kazimierz Michał Ujazdowski z list Koalicji Obywatelskiej, na którego zagłosowało 34 procent osób. Trzecim kandydatem był Cezary Kasprzak z komitetu Obywatele RP - poparło go 7,9 procent głosujących. 

W całych Stanach Zjednoczonych w głosowaniu wzięło udział 29,5 tysiąca osób czyli o 5 tysięcy więcej niż w wyborach parlamentarnych z 2015 roku.

Więcej o:
Komentarze (49)
Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu w USA. PiS wygrywa wśród Polonii
Zaloguj się
 • 123waz

  Oceniono 21 razy 19

  jakim prawem głosuja w wyborach. Nie mieszkają tutaj i nie spijają tą dobroć pisu

 • bw666

  Oceniono 18 razy 12

  Niech płaca tu podatki i wtedy decydują a nie układają nam życie zza Ołszyn. Każdy kto nie rezyduje w PL od min. 3 lat nie powinien mieć prawa głosu, nie mówię już o podwójnym obywatelstwie, które powinno być zniesione....

 • zgred151

  Oceniono 11 razy 11

  Najwygodniej glosowac bedac za granica , Przeciez to Polacy w kraju musza znosic fanaberie malego hitlerka

 • ogniesteoczy

  Oceniono 15 razy 11

  amerykanie z usa ustawiają nam Polskę.
  gdzie rezydencja podatkowa tak głosowanie.

 • wnuk-swojego-dziadka

  Oceniono 10 razy 10

  Należy zawiesić dziadom czynne prawo wyborcze. Nie mieszkają w Polsce i nie ponoszą konsekwencji swoich wyborów, to i nie głosują!

 • elq_1

  Oceniono 10 razy 10

  No to pora na zmianę ordynacji wyborczej - tylko płatnik podatków w Polsce (i TYLKO on) ma prawo głosować i decydować o Moim kraju!
  A emigracyjna hołota niech sobie urządza życie i głosuje w kraju pobytu!

 • feldkuratkatz

  Oceniono 15 razy 9

  Cała glosująca polonia z USA to zaledwie 30000 głosujących, przeważnie z Podkarpacia i Podlasia, co głosują "jak ksiunc kazali".

 • barbarella.net

  Oceniono 8 razy 8

  Czy polonusy wyżywają się nas? Za jakie grzechy mamy cierpieć? Oni wyjechali, a nam samego złego życzą?
  Nie rozumiem tego.

 • adremik

  Oceniono 6 razy 6

  Prawo wyborcze powinni mieć tylko ci, którzy płacą w Polsce podatki.
  A tak ci, którzy wybierają za granicą, nie ponoszą konsekwencji swojego wyboru. Dla nich to zabawa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX