Wybory parlamentarne 2019. Miażdżąca przewaga Kidawy-Błońskiej w Warszawie, Schetyna gorszy od posłanki PiS

Małgorzata Kidawa-Błońska zagarnęła naprawdę sporo głosów, pokonując w Warszawie Jarosława Kaczyńskiego. Mniej szczęścia miał np. lider PO Grzegorz Schetyna, który we Wrocławiu przegrywa z kandydatką PiS - a to tylko niektóre z co głośniejszych pojedynków.

Sytuacja po wyborach parlamentarnych 2019 zmienia się dynamicznie, wyniki wyborów już się klarują, choć to jeszcze ostateczne rozstrzygnięcia. Sprawdziliśmy, jak według danych z PKW sprzed godz. 9, przedstawiają się co ciekawsze pojedynki między "jedynkami" lub murowanymi faworytami poszczególnych komitetów.

W Warszawie zdecydowanie wygrywa Małgorzata Kidawa-Błońska, która zebrała ponad 220 tys. głosów. Drugie miejsce przypadło Jarosławowi Kaczyńskiemu z ponad 140 tys. głosów. Podium zamyka Adrian Zandberg z 74 tys. Blado na tym tle wypada kandydat PSL Władysław Teofil Bartoszewski z wynikiem na poziomie ponad 16 tys. głosów.

Fatalnie dla opozycji przedstawia się sytuacja w okręgu nr 3 (Wrocław), gdzie lider PO Grzegorz Schetyna przegrywa z kandydatką PiS, obecną posłanką, Mirosławą Stachowiak-Różecką (49 tys. do 69 tys.).

embed

O nie najlepszych wynikach mogą mówić też dwie "jedynki" PiS i KO z okręgu nr 25 (Gdańsk): Sławomir Neumann i Jarosław Sellin. Pierwszy zdobył 9,2 tys., a drugi - 12,4 tys. głosów. Dla porównania: Sellin ma wynik gorszy od partyjnego kolegi Kacpra Płażyńskiego (prawie 38 tys.), gdy Neumann ma mniej głosów niż rozmieszczeni na miejscach 2-4: Pomaska, Wałęsa i Adamowicz.

embed

Wygląda na to, że w wyborach do Senatu (okręg nr 10, Bydgoszcz) jednak uda się wygrać Krzysztofowi Brejzie - na ten moment ma 55 tys. głosów, z kolei jego kontrkandydat z PiS Mikołaj Bogdanowicz - 49 tys.

Zwycięstwo opozycja może odtrąbić w okręgu nr 41 (Szczecin), gdzie z 60 tys. głosów Sławomir Nitras wygrywa z 48 tys. ministra Marka Gróbarczyka.

embed

Spektakularnego zwycięstwa - przynajmniej na razie - nie ma w okręgu nr 31 (Katowice), gdzie doszło do starcia Borysa Budki z KO i premiera Mateusza Morawieckiego. Obecny poseł ma 61 tys. głosów, gdy Morawiecki - 78 tys.

Więcej o:
Komentarze (539)
Wybory parlamentarne 2019. Wyniki wyborów i starcia liderów [GRAFIKA]
Zaloguj się
 • za_miske_ryzu

  Oceniono 134 razy 114

  Mam nadzieję, że w styczniu Schetyna zrezygnuje z kierowania KO, a stanowisko przewodniczącego obejmie albo Kidawa Błońska albo Trzaskowski. Inaczej opozycja nie będzie miała żadnych szans w wyborach prezydenckich.

 • epik73

  Oceniono 83 razy 69

  Pinokio dyma górników a w Katowicach wygrywa :) To jest coś nie tak z głową tych ludzi

 • okbike

  Oceniono 60 razy 52

  Nigdy nie głosuję na jedynki na liście. Dzięki temu mam wpływ na to, kto poza liderami wejdzie do sejmu. Głosując na liderów - przez przypadek możesz wprowadzić miernotę do parlamentu.

 • def11

  Oceniono 64 razy 48

  PiS w Warszawie ogłosi zwycięstwo, a prezes osobiście zwyciężył 140:223.

 • def11

  Oceniono 52 razy 44

  Czy Schetyna potrzebuje jeszcze jakiś argumentów by męską decyzję podjąć ?

 • quosoo

  Oceniono 45 razy 41

  Kidawa osobiście zdobyła więcej głosów niż CAŁA lista PiS w Warszawie. To oczywiście nie ma absolutnie żadnego znaczenia, ale pomaga zrozumieć dlaczego prezes narzekał w swoim pierwszym przemówieniu po ogłoszeniu wyników, że są jeszcze tacy co PiSu nie rozumieja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX