Wybory parlamentarne 2019. PiS jednak bez większości? Socjolog: Należy się spodziewać 227 mandatów

Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na samodzielne rządy z 239 mandatami w Sejmie - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVN24. Jednak według socjologa dr hab. Jarosława Flisa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, tak naprawdę PiS-owi przypadło 227 mandatów.

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w 14 z 16 województw - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVN24 po niedzielnych wyborach parlamentarnych. Według tych wstępnych badań, w wyborach PiS otrzymało 43,6 procent głosów, a Koalicja Obywatelska - 27,4 procent głosów, trzecie w wyborach było SLD z 11,9 procent poparcia, PSL miał 9,6 procent, a Konfederacja - 6,4 procent. Frekwencja w wyborach wyniosła 61,1 procent.

Jeśli wyniki sondażu potwierdzą się, Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie 239 mandatów w Sejmie, Koalicja Obywatelska będzie miała 130 posłów, komitet SLD - 43 mandaty, PSL - 34 mandaty, a Konfederacja - 13 mandatów.

Wybory parlamentarne 2019. PiS jednak bez większości?

Kwestię liczby mandatów poszczególnych ugrupowań w Sejmie komentował w TVN24 socjolog dr hab. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zdaniem eksperta, istnieje prawdopodobieństwo, że partia Jarosława Kaczyńskiego nie będzie miała większości.

- Dla mnie te przeliczenia na mandaty są bardzo wątpliwe. Byłoby niezwykłą anomalią, gdy partia przy poparciu 43,5 proc. i czterech konkurentach zdobyła samodzielną większość. Wedle moich wyliczeń należy się spodziewać 227 mandatów - ocenił socjolog.

- Sytuacja jest nie taka najgorsza, jeśli chodzi o perspektywy rządzenia, ale daleka od komfortu - dodał dr hab. Jarosław Flis w TVN24.

Jak podaje Wyborcza.pl, podobnych wyliczeń dokonał Andrzej Machowski, doktor psychologii w zakresie psychometrii i analityk badań sondażowych. Według niego, PiS może liczyć na 227 mandatów, KO na 135, Lewica 47, PSL - 34, a Konfederacja - 16.

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych będą znane najprawdopodobniej w poniedziałek wieczorem lub we wtorek.

Więcej o:
Komentarze (232)
Wybory parlamentarne 2019. PiS jednak bez większości? Socjolog: Należy się spodziewać 227 mandatów
Zaloguj się
 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 88 razy 66

  Nawet jeśli okaże się, że nie przegrali z opozycją to z pewnością wkrótce przegrają z ekonomią. Mimo bezprecedensowego kupowania głosów za pieniądze podatnika, ukradzionej społeczeństwu telewizji, zawłaszczonych spółek skarbu państwa, mimo szczucia i plucia mają jedynie włosową przewagę. To w tych okolicznościach porażka PIS. Nie będzie Budapesztu w Warszawie, będzie za to w sejmie dużo bardziej kompetentna politycznie opozycja, bez kukizowego planktonu i bez chamstwa krystyny pawłowicz. A w przyszłym roku wymiana prezydenta!

 • yeronimo

  Oceniono 50 razy 30

  Pamiętajcie, że to PiS będzie liczył głosy i jeśli będzie potrzeba to tak policzą, aby im pasowało!!!

 • dyskootantka

  Oceniono 32 razy 26

  PiS dokupi sobie posłów. Ma już w tym doświadczenia. Wykorzysta a potem wypluje i tyle.

 • coelka

  Oceniono 36 razy 24

  Jak sie zsumuje głosy KO i głosy Lewicy to wygrywaja w 8 województwach a i w innych województwach poza kilkoma wyjatkami przewaga pisu znacznie maleje i tak trzeba na to patrzec całosciowo. i wychodzi 8 do 8 i ze Polska jest jednak podzielona cały czas.wychodzi jednak ,ze elektorat odpłynął z PO do Lewicy nie do pisu.Sama głosowałam na lewicę. Zwycięstwo pisowi dała sciana wschodnia i te województwa gdzie pis miał ogromna przewagę czy li zdobył 50 kilka - 60 kilka % głosów. Tak to wyglada jak sie to rozpracuje logiczne i potwierdza ,ze pis wygrywa dzieki scianie wschodniej.No i trzeba czekac na wyniki oficjalne bo 2,3 % moze wiele zmienić szacunkowo na chwile obecną pis ma 43,6 a KO i Lewica razem mają 39.3
  .Róznica wychodzi 4 % wahnięcia w okolicach 3 % moze wiele zmienic jeszcze a przewaga pisu nie jest ogromna to lewo 4 punkty procentowe, to jest naprawdę rzut beretem.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 26 razy 22

  Obatel chyba sobie do Sejmu wstawił jakąś leżankę, bo się stamtąd nie rusza. Do Brukseli nie musi jeździć, bo po co? Pieniądze (w twardej walucie, nie w złotych wolskich) same na konto wpadają!

 • alef.omega

  Oceniono 29 razy 19

  Mnie z wyników late poll przy założeniu równego rozkładu głosów w okręgach (nie znam wyników głosowan w okręgach, co może trochę zmienic) wychodzi jeszcze gorzej dla PiS:
  PIS 219
  KO 146
  LE 49
  PSL 37
  KONF 9
  Tak wynika w prost z algorytmu d'Hondta zastosowanego do okręgów (nie z żadnych tam kalkulatorów). Gdyby tak było, to nawet z Konfederacją PiS nie będzie mogło stworzyć rządu. Rozumiem rozczarowanie, ale we wszystkich wpisach uprzedzałem, że taki scenariusz jest b. prawdopodobny

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 27 razy 15

  czyli sprawdza się zdanie : najważniejsze kto liczy głosy...
  dziwne że nikt nie pamięta, ze to co nazywamy pisem to jest koalicja trzech partii prawicowych, może się zdarzyć tak ze jeśli zabraknie 10 posłów do większości i na premiera zostanie desygnowany ktoś z PO w koalicji z SLD i PSL, to szczury od Gowina i Ziobry, mogą zacząć powoli uciekać z tonącego okrętu :-)

 • paulo99

  Oceniono 52 razy 14

  Zaczęło się: Pokserujcie sobie (póki ksero legalne) wpłaty na Radio Maryja (ja pożyczyłem od babci sąsiadki), bo mają sprawdzać. Strach wyjść z domu. Pewnie mają listy niegłosujących jak należało i będą biczować różańcem. Ponoć od jutra wszystkie inwestycje zagraniczne zostaną zamrożone, a banki przestaną udzielać kredytów. Jechałem taksówką od 3min. Po drodze minęliśmy już 4 patrole księży, którzy spowiadają ludzi na siłę. Ledwo się przedarliśmy. Pewno zaraz wyłączą internet, tak więc żegnajcie.

 • kzet69

  Oceniono 30 razy 14

  Na moim kalkulatorze d'Hondt wychodzi PiS 223 PO 142 SLD 45 PSL 40 Knf 9 MN 1, skąd IPSOS wziął te 239???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX