Mieszkańcy Wieruszowa zagłosują już w niedzielę. "Polska w pigułce" organizuje prawybory

Przed wyborami parlamentarnymi czeka nas ciekawy sondaż. W niedzielę w Wieruszowie, ochrzczonym przez media "Polską w pigułce", odbędą się prawybory. Podczas ich trwania, przetestowany zostanie system głosowania drogą elektroniczną.

Po raz pierwszy prawybory w Wieruszowie zorganizowano w 1997 r. - Chcemy powrócić do prawyborów, które były 22 lata temu, jesteśmy przekonani, co do tego, że po te wyniki sięgną media ogólnopolskie - mówi portalowi tugazeta.pl Rafał Przybył, burmistrz Wieruszowa. Włodarz podkreśla, że Wieruszów dzięki prawyborom może stać się "probierzem" preferencji wyborczych w kraju.

Wybory parlamentarne 2019. Prawybory w Wieruszowie bez ciszy wyborczej

W Wieruszowie będzie działało 12 komisji wyborczych. Lokale będą czynne między 8 a 18. W wyborach kandydują komitety wyborcze z okręgu sieradzkiego, które zarejestrowały listy w wyborach parlamentarnych. Zasady są dokładnie takie same jak w "prawdziwych" wyborach, z jedną różnicą - na terenie gminy nie będzie obowiązywała cisza wyborcza, więc mieszkańcy mogą spodziewać się agitacji tuż przed lokalami wyborczymi. Głosować będzie można na dwa sposoby - tradycyjnie i poprzez system elektroniczny, którego przetestowanie zaproponowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Prawybory są organizowane m.in. dlatego, że wyniki gminy często są bardzo podobne do wyników ogólnopolskich. "W najbliższą niedzielę 11,5 tys uprawnionych (12 lokali wyborczych) do głosowania mieszkańców miasta i gminy Wieruszów będzie mogło wziąć udział w e-prawyborach.

Po 22 latach instytucja prawyborów wraca na styk byłego zaboru rosyjskiego i pruskiego" - pisze na Twitterze Marcin Palade, polski socjolog, specjalista w zakresie preferencji społeczno-politycznych. To z inicjatywy Palade w 1997 r. zorganizowano pierwsze prawybory.

Miasto Wieruszów zamieszkuje 9 tys. mieszkańców, cała gmina liczy ok. 14 tys. 

Więcej o:
Komentarze (33)
Mieszkańcy Wieruszowa zagłosują już w niedzielę. "Polska w pigułce" organizuje prawybory
Zaloguj się
 • mark6

  Oceniono 20 razy 10

  Absolutnie PiS powinien wygrać wybory ale BEZ większości parlamentarnej !!
  Chodzi o to aby suweren w ciągu 2 lat zrozumiał z jakimi PRZESTĘPCAMI miał do czynienia i postawił ich przed sądami za ZRUJNOWANIE Polski.
  Opozycja była by nienormalna aby przejęła państwo , które w zasadzie jest w rozkładzie.

 • hastatrespasos

  Oceniono 11 razy 9

  Jeśli tamtejsi sukienkowi obiecają, że każdy głosujący na sPISek dostanie dożywotni odpust zupełny, to będzie kiepsko, komisje mogą zebrać ponad 100 proc. głosów na Cosa Nostra dzioboustego...

 • hastatrespasos

  Oceniono 10 razy 8

  Chyba warto przypomnieć, jakie wyniki przyniosły poprzednie prawybory w Wieruszowie? I jak one wyglądały na tle wyników w całym kraju? Czy redakcja GW może to wyciągnąć z archiwum i dać do serwisu?

 • andrew1507

  Oceniono 11 razy 7

  MAMO, TATO!
  Nie sprzedawajcie Polski za 500+
  TO JA BĘDĘ OFIARĄ PISU

 • hlecter

  Oceniono 8 razy 6

  Hm, w ostatnich wyborach samorządowych PIS w Wieruszowie poniósł spektakularną klęskę, wprowadzając do rady jedną osobę na 15 radnych...

 • andrew1507

  Oceniono 7 razy 5

  Pis ma nowy postulat wyborczy dla emerytów:
  Emerycie wesprzyj partie czynem, umrzyj przed terminem...
  To nie jest fake news to się wydarzyło, gdy z Ministerstwa Niezdrowia wypłynął komunikat o bezcelowości badań przesiewowych 70-80 latków bo wtedy oczekiwanie do specjalistów jeszcze się wydłuży,
  Emeryci weźcie to pod uwagę i zagłosujcie przeciwko pis i kaczyzmowi 13.X....

 • andrew1507

  Oceniono 8 razy 4

  Strzeżcie się pisiorów , nawet jak niosą dary…

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 5 razy 3

  Polska w pigułce? Ale w jakiej? Tej dzień po czy na zatwardzenie? A może to jest po prostu placebo?

 • oszo-lom-z-rm

  Oceniono 5 razy 3

  Wieluń ma bardziej zbliżone wyniki do średniej krajowej . Odsyłam na str pkw wyniki ostatnich eurowyborów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX