Program SLD (Lewicy). Na kogo głosować w wyborach? [Wybory parlamentarne 2019]

Program KW Sojuszu Lewicy Demokratycznej (Lewicy) na wybory parlamentarne 2019. 460 posłów i 100 senatorów wybierzemy już 13 października. Pięciu ugrupowaniom (PiS, KO, PSL-KP, SLD, Konfederacja) udało się zarejestrować listy kandydatów do Sejmu na obszarze całego kraju. Jakie propozycje i postulaty znajdziemy w programie zaprezentowanym przez Lewicę, którą tworzą: SLD, Partia Razem i Wiosna?

Lewica, w skład której wchodzą: Sojusz Lewicy Demokratycznej, Partia Razem oraz Wiosna, wystartuje w październikowych wyborach pod szyldem KW SLD. Liderami tego projektu są m.in.: Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg i Robert Biedroń. Jakie propozycje Lewica zawarła w swoim programie

Wybory parlamentarne 2019. Program i postulaty Lewicy (SLD, Razem, Wiosna)

Program Lewicy otwiera rozdział dotyczący klimatu i ekologii. W tej sferze głównym postulatem ugrupowania jest zredukowanie zużycia paliw kopalnych w energetyce - do 2035 r. większość ma, w założeniu Lewicy, pochodzić z odnawialnych źródeł. W części poświęconej środowisku znalazły się także postulaty powołania Agencji Ochrony Środowiska oraz Rzecznika Praw Zwierząt. 

Jaki pomysł na usprawnienie funkcjonowania państwowych instytucji ma Lewica? Kluczem do tego jest ma być ich odpartyjnienie. Kandydaci i kandydatki do zarządów spółek skarbu państwa będą przechodzić kurs i zdawać egzamin przed komisją wolną od polityków. Lewica zapowiada też likwidację Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej i Rady Mediów Narodowych.

Kolejnym postulatem Lewicy jest zwiększenie płacy minimalnej do poziomu 2700 zł (w 2020 r.), a w sektorze publicznym do 3500 zł. W programie znalazły się też obietnice: zniesienia limitów dla proporcjonalnej składki na ZUS oraz wprowadzenia powszechnego systemu ubezpieczeń dla rolników. W sferze ochrony zdrowia Lewica zapowiada zwiększenie finansowania ochrony zdrowia do 6,8 proc. PKB. Co więcej, we wspólnym programie SLD, Partii Razem i Wiosny zapisano też zwiększenie liczby lekarzy (o ponad 50 tys. do 2025 r.) oraz to, by cena leków na receptę nie przekraczała 5 zł. 

Jaką wizją na politykę prorodzinną może pochwalić Lewica? Ugrupowanie obiecuje budowę miliona mieszkań dla młodych rodzin (do 2031 r.), stworzenie 200 tys. miejsc w żłobkach (do 2023 r.), zachowanie programu 500+ oraz wprowadzenie gwarantowanej emerytury minimalnej (nie niższej niż 1600 zł na rękę).

W część pod nazwą "Wolność" zapisano z kolei obietnice: legalnej aborcji do 12 tygodnia na żądanie kobiety, likwidacji klauzuli sumienia, darmowej antykoncepcja i tabletka dzień po, zrównania płac kobiet i mężczyzn, usankcjonowania związków partnerskich, wyprowadzenia religii ze szkół oraz likwidacji Funduszu Kościelnego.

Więcej o:
Komentarze (25)
Program SLD (Lewicy). Na kogo głosować w wyborach? [Wybory parlamentarne 2019]
Zaloguj się
 • oko2009

  Oceniono 31 razy 29

  I to jest program na który warto głosować. Brawo Lewica! Mój głos już macie. Najśmieszniej dzisiaj wyglądają ci, co opuścili szeregi SLD przechodząc do Platformy jak Nowacka, Napieralski i reszta zdrajców. Oni już nic nie proponują. Zostali spacyfikowani przez Schetynę.

 • teresa lee

  Oceniono 10 razy 10

  To jest ten wlasciwy program, by uzdrowic Polske, moj glos jest wasz.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 15 razy 9

  Jako liberalowi nie bardzo mi pasia te programy socjalne i place minimalne ale z reszta sie zgadzam.

 • Kasia M

  Oceniono 7 razy 5

  Mpja rodzina oddaje głos na lewice,program rozsądny .

 • Florek Patryk

  Oceniono 6 razy 4

  Jednya droga to lewica. Trzeba się zmobilizować i oddać głos. Moja kandydatka w Warszawie to Anna Tarczyńska nr 3!

 • Przemysław Swat

  Oceniono 2 razy 2

  Świeckie państwo opiekuńcze,albo pełzający pisowski zamordyzm+klika banasi i kolesi,co mają na względzie tylko swojaków i swoje rodziny,a wszystko podane w kościelno -pedofilskim watykańskim sosie.
  Wybór należy do ciebie suwerenie w niedzielę.

 • kawa79

  Oceniono 4 razy 2

  Trzy lata temu zapisałem się do Razem - jeszcze przed Czarnym Protestem. Poznałem mnóstwo ideowych, pełnych inicjatywy osób. Największy problem, jaki mam - to zdecydować, na którą z nich zagłosować. Każda z nich jest warta głosu.

 • poochojek

  Oceniono 9 razy 1

  brak wypowiedzenia konkordatu, zakaz noszenia sutanny, burek itp w urzedach publicznych czyli lewicowe cieniasy

 • naw18

  Oceniono 2 razy 0

  A gdzie zrzucenie pajacyk.pI czarnych? Jakies rozwiazanie konkordatu ? Sprawdzenie dzialąń Komisji Majatkowej? Czego sie boicie? No i skad weźmiecie pieniadze na ten caly socjal? Gdzie opodatkowanie " producentow rolnych"? Obiecujecie wszystko wszystkim... Chyba zaglosuje na konfederatow - bo ci maja jasny program bez rozdawnictwa. Wqwiqa mnie u nich tylko ta mania religijna, ale to chyba powszechne po 10000 lat panowania Watykanu bo nie jakiejs bozi.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX