Wybory parlamentarne 2019. Elektoratowi PiS wcale nie spieszy się do głosowania [SONDAŻ]

Wybory parlamentarne 2019. Wyborcy Lewicy czują się na 100 proc. zmobilizowani, aby wziąć zagłosować w październiku. Wysoki poziom mobilizacji wykazuje również elektorat Koalicji Obywatelskiej. Jednocześnie wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości poziom determinacji wypada zdecydowanie gorzej.

Do wyborów parlamentarnych pozostały mniej niż dwa tygodnie. Temperatura starć politycznych rośnie, kampanie trwają w najlepsze. W związku z tym "Rzeczpospolita" postanowiła zbadać, na ile wyborcy poszczególnych komitetów wyborczych czują się zdeterminowani, aby 13 października oddać głos. Sondaż został wykonany przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

Wybory parlamentarne 2019. Elektorat Lewicy zdeterminowany, elektorat PiS niezupełnie

Jak wynika z badania, najbardziej zdeterminowani czują się wyborcy Lewicy, na którą głos oddać chce 13,1 proc. badanych. W 94 proc. deklarują oni, że są bardzo, w 6 proc. - raczej zdeterminowani.

Dużą mobilizację wykazuje również elektorat Koalicji Obywatelskiej. Aż 89 proc. jest bardzo lub raczej zdeterminowanych, 10 proc. - średnio, a tylko 1 proc. czuje się mało zmobilizowany do głosowania. Na Koalicję Obywatelską głos chce oddać 22,7 proc. respondentów.

Poziom determinacji jest duży również wśród wyborców Konfederacji - to aż 84 proc. W 12 proc. określony został on jako średni. Jednocześnie poparcie dla koalicji wynikające z sondażu to 3,4 proc.

W sondażu dotyczącym determinacji elektoratu słabo wypada PiS, na który swój głos oddać chce 42,4 proc. badanych. Okazuje się, że zaledwie 39 proc. wyborców czuje się bardzo zdeterminowanych, a 25 proc. - raczej zdeterminowanych. Aż 27 proc. badanych, deklarujących chęć oddania głosu na PiS, twierdzi, że są oni średnio zmobilizowani do wsparcia partii Jarosława Kaczyńskiego. Jej elektorat w 4 proc. czuje się mało zdeterminowany, by oddać głos, a 5 proc. - wcale. 

Najsłabiej rysuje się determinacja wśród wyborców Koalicji Polskiej, dla której poparcie według badania to 5,6 proc. Wprawdzie 57 proc. z nich czuje się bardzo lub raczej zdeterminowanych, ale aż 43 proc. deklaruje, że są średnio lub wcale (20 proc.) zmobilizowani do oddania głosu.

Poparcie dla partii zostało zbadane przez IBRiS metodą CATI w dniach 6-7 września 2019 r. na grupie 1100 osób.

Kampania Koalicji nie zachęca do udziału w wyborach

W sondażu zbadano również, na ile kampania wyborcza ma wpływ na poziom determinacji wśród wyborców.

Okazuje się, że w tym zestawieniu słabo wypada Koalicja Obywatelska. Zaledwie 9 proc. jej wyborców poczuło się bardzo, a 34 proc. - raczej zachęconych kampanią. 28 proc. zadeklarowało, że są zachęceni w średnim, a 4 proc. - w małym stopniu. Aż 26 proc. nie czuje się zachęconych kampanią Koalicji Obywatelskiej.

Zniechęceni kampanią wyborczą czują się też wyborcy Koalicji Polskiej - tak zadeklarowało aż 65 proc. badanych wyborców PSL i Kukiz '15. Zaledwie 7 proc. jest raczej, a 28 proc. - średnio lub mało zachęconych.

Nieźle została oceniona kampania PiS. W przypadku partii Jarosława Kaczyńskiego zwiększyła ona mobilizację do głosowania u 67 proc. wyborców (40 proc. - bardzo, 27 proc. - raczej). Jednocześnie 24 proc. elektoratu PiS odebrało ją zupełnie odwrotnie. 

Lewica prowadzoną kampanią do głosowania zachęciła 65 proc. swoich wyborców (40 proc. - bardzo, 23 proc. - raczej). 24 proc. deklaruje, że w stopniu średnim lub małym wpłynęła ona na ich chęć głosowania (odpowiednio 14 i 10 proc.). Tylko 10 proc. czuje się nią zniechęconych. 

Wśród wyborców Konfederacji 35 proc. zostało raczej zachęconych kampanią. 48 proc. czuje się średnio lub mało zachęconych do głosowania kampanią koalicji. 18 proc. czuje się nią zniechęconych.

Sondaż został wykonany przez IBRiS metodą CATI 25 września 2019 r. na grupie 1000 respondentów.

Więcej o:
Komentarze (210)
Wybory parlamentarne 2019. Elektorat PiS nie jest zdeterminowany, aby głosować [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • 4ted

  Oceniono 85 razy 71

  Jakie były pytania?
  Zachodzi podejrzenie, że wyborcy pisu nie znają słowa "determinacja", więc nie wiedzieli co odpowiedzieć.

 • year68

  Oceniono 57 razy 45

  Wiecie pisiory na czym polega wolność słowa? Że możecie tu pisać komentarze i wszystkie przechodzą. Dlatego lubicie portal Gazeta.pI. Spróbujcie napisać nieprzychylny, krytyczny komentarz na niezależnej, nic z tego nie pokaże się, tam są same słodziaki w pisowskim portalu określającym się jako "wolne media"

 • adamyauch

  Oceniono 61 razy 45

  7:39 rano a trollownia PiS w komplecie. Pewnie płacą podwójnie w ostatnich dniach kampanii. 4 ruble za post.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 47 razy 35

  Dlatego w tych wyborach tak istotna będzie frekwencja, akcja nie świriuj idź na wybory, nie była zbyt szczęśliwa, ale apeluję do elektoratu Lewicy, idźcie na wybory, nie dajcie sobie wybierać Sejmu przez proboszczów, naziołkow i inne patologie

 • hajaszek

  Oceniono 42 razy 28

  PiS troleczki uwielbiają czytać znienawidzoną gazetę.
  W ten sam sposób protestują przeciw lgbt
  oglądając pornosy dla homoseksualistów 😁

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 30 razy 20

  Spytano pisowskiego suwerena jakie mają "preferencje i czy są zdeterminowani" to oni na wszelki wypadek odpowiedzieli że takie świństwa ich nie obchodzą... Stąd taki wynik sondażu :-)

 • lk10

  Oceniono 24 razy 16

  Jedyną organizacją deklarującą odsunięcie od władzy watykańskiej mafii KK jest lewica. I dlatego z całą rodziną na nich zagłosujemy - nic lepszego dla nas nie ma. Cała reszta w taki czy inny sposób akceptuje okradanie Ojczyzny przez watykańskiego mafijnego okupanta!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX