Wybory parlamentarne 2019. Czym jest Latarnik Wyborczy? Jak on działa?

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się 13 października. Wyborcy mają coraz mniej czasu na to, by zadecydować, na kogo oddać swój głos. W pojęciu tego wyboru może pomóc Latarnik Wyborczy - internetowe narzędzie, które pozwala na porównanie swoich poglądów z deklaracjami komitetów wyborczych.

Latarnik Wyborczy to internetowy test, składający się z 20 stwierdzeń dotyczących kwestii politycznych, społecznych i ekonomicznych. Aby porównać swoje poglądy z deklaracjami komitetów wyborczych, użytkownik musi ustosunkować się do tych stwierdzeń, wybierając jedną z trzech odpowiedzi: "Zgadzam się", "Nie zgadzam się" lub "Nie mam zdania". W teście poruszane są takie tematy jak: przyjmowanie imigrantów, związki partnerskie, zakres kompetencji samorządów terytorialnych, aborcja czy źródła energii wykorzystywane w Polsce. Wynik testu przedstawiany jest w postaci wykresu, który pokazuje, w jakim procencie nasze poglądy pokrywają się z deklaracjami różnych komitetów wyborczych.

Wybory parlamentarne 2019. Kto stworzył Latarnika Wyborczego? Skąd pochodzą odpowiedzi komitetów?

Latarnik Wyborczy przygotowany z okazji wyborów parlamentarnych 2019 jest dziesiątą jego edycją. Narzędzie to stworzyło Centrum Edukacji Obywatelskiej. Co ciekawe, Latarnik Wyborczy opiera się nie analizie programów partii, ale na odpowiedziach udzielonych przez komitety wyborcze. Zaproszenie do udziału w Latarniku Wyborczym otrzymały wszystkie komitety, które zarejestrowały listy w przynajmniej jednym okręgu wyborczym. Wszystkie komitety zostały poproszone o ustosunkowanie się do 20 stwierdzeń, ale mogły także opatrzyć swoje odpowiedzi krótkimi komentarzami, z którymi można się zapoznać po wypełnieniu testu. 

Więcej o:
Komentarze (30)
Wybory parlamentarne 2019. Czym jest Latarnik Wyborczy? Jak on działa?
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 4 razy 4

  A gdzie pytania o rozdzial kosciola od panstwa, gdize pytania o finansowanie KK w 3RP...

  Gdzie pytania o zniesienie przywilejow emerytoalnych mundurowki i rolnikow.

  O skale podatkowa

  Przeciez nie zaglosuje na PSL.... a tak wyszlo mi z tego quizu...

  Latarnik sralnik...

 • remo29

  Oceniono 2 razy 2

  E tam latarnik-srarnik. Sondaże są pompowane do miejsca, w którym będzie można powiedzieć w wieczór wyborczy "wygraliśmy zasłużenie, wszystkie sondaże na to wskazywały, tu nie ma mowy o żadnych fałszerstwach". I cyk 60%, bo 80% jak na Białorusi, byłoby nieco zbyt podejrzane.

 • lord_of_the_flies

  0

  Latarnik to piękna nowela.

 • 6drabin

  0

  Warto sprawdzić tego latarnika na 2019 rok.
  Jest tam 20 pytań, z czego połowa to hasła programowe PiS.
  Gdy na każde pytanie odpowiemy: nie mam zdania, to oblaliśmy test i każą nam od nowa wypełniać ankietę.
  Ale jeżeli na pytania programowe PiS odpowiemy: nie mam zdania, a na pozostałe odpowiemy jakoś tam, to latarnik udziela dość zaskakującej odpowiedzi.
  U mnie wyszło 57% na Lewicę, a 37% na PiS. Przy czym wcale nie uważam się za lewicowca.
  A może coś w tym jest?
  Hmm...

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy -1

  Nie działa. Mi wychodzi lewica. A i tak najważniejszy dla mnie jest stosunek do trójpodziału władzy.

 • thobold

  Oceniono 4 razy -2

  Jak zwykle wychodzi Lewica. I jak zwykle zagłosuję na KO, bo zamiana Kaczyńskiego na Millera to jak przeprowadzka z Białorusi do Wenezueli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX