Morawiecki w Katowicach o Polsce jako Dolinie Krzemowej UE

- Polska staje się Doliną Krzemową Unii Europejskiej - mówił w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, uzasadniając, dlaczego PiS chce inwestować w polskich przedsiębiorców. Na konwencji zaprezentował propozycje do nich właśnie skierowane.

W Katowicach trwa konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Głównym jej tematem są propozycje, które partia rządząca ma dla polskich przedsiębiorców.

Wybory parlamentarne 2019. Morawiecki: Państwo to nie nocny stróż

Mateusz Morawiecki podkreślił w Katowicach, że podstawą programu PiS jest "powszechny rozwój gospodarczy dla całej Polski". 

- Ta wizja rozwoju ma stanowić podstawę do naszego programu, wzrostu gospodarczego, który uwzględnia potrzeby całego społeczeństwa, który nikogo nie pozostawia na marginesie - podkreślił premier.

Jak dodał, podstawą tego rozwoju musi być aktywne państwo. - Nie wstydzimy się tego, że aktywne państwo pomaga przebrnąć przez trudne momenty życia gospodarczego, że pomaga najsłabszym. To nie jest tak jak wmawiano nam przez 25 lat III RP, że państwo to nocny stróż. Nocny stróż przysnął i jego drzemka nas bardzo dużo kosztowała - stwierdził Mateusz Morawiecki. 

- Gospodarka polska to twarz naszego sukcesu. To połowa prawdy. Silne rodziny i silna gospodarka muszą być twarzą rzeczywistego rozwoju gospodarczego - podsumował premier.

Nowe propozycje PiS: Pakt dla przedsiębiorców

Mateusz Morawiecki zaprezentował propozycje partii rządzącej dla przedsiębiorców. Wśród nich wymienił:

 • 500 zł ulgi w ZUS dla małych przedsiębiorców
 • Ryczałtowy ZUS bez zmian
 • Prosty PIT - ryczałt do 2 mln euro
 • 9 proc. CIT do 2 mln euro przychodów
 • Miliard złotych na bezpośrednie wsparcie inwestorów.

"Polska staje się coraz bardziej Doliną Krzemową UE"

- Nasz model rozwoju gospodarczego zakłada w innowacyjność, skok w przyszłość, który będzie służyła całemu społeczeństwu - podkreślił premier. Dodał, że PiS chce stawiać na przemysły kreatywne, które teraz bardzo dynamicznie się rozwijają.

Wspomniał o tym, że ogromnym sukcesem jest to, że polska literatura, np. "Wiedźmin" "znajduje swoje miejsce w tych scenariuszach, które sprzedawane są na całym świecie". - Jakby to pięknie było, jakby niedługo w Chinach korzystali z gier, gdzie głównymi bohaterami będą Kmicic i Wołodyjowski. Czyli przeszłość, która będzie odzwierciedlona w rozwoju przyszłości - stwierdził.

- Polska staje się coraz bardziej Doliną Krzemową Unii Europejskiej - zaznaczył premier. Wyjaśnił wcześniej, że "informatycy, umiejętności cyfrowe są naszym dobrem narodowym". Dodał jednak, że przyszłością są przemysły kreatywne i humanistyka. - Dlatego dbamy o polską naukę, o to, aby polski biznes był coraz bardziej pronaukowy, a nie tylko polska nauka coraz bardziej probiznesowa - stwierdził.

Morawiecki o rządach PO: Kula przytroczona u nogi

Mateusz Morawiecki porównał swoją partię do bohaterów jego ulubionego westernu "Siedmiu wspaniałych". - Tam mafia zewnętrzna opanowała wioskę i pobierała haracz od normalnego rozwoju. Ta wioska nie mogła się normalnie rozwijać, bo z tą kulą u nogi każdy mieszkaniec musiał żyć. Tą kula przytroczoną u nogi była niesprawność państwa w czasach Platformy Obywatelskiej - podkreślił premier.

- Zrobienie porządku przez tych wspaniałych w tamtej meksykańsko-amerykańskiej wiosce i dzisiaj przez Prawo i Sprawiedliwość jest fundamentem normalnego rozwoju. My jesteśmy gwarantem normalnego rozwoju - zaznaczył.

Więcej o:
Komentarze (574)
Wybory parlamentarne 2019. PiS składa kolejne obietnice. "Polska staje się Doliną Krzemową UE"
Zaloguj się
 • mer1lin

  Oceniono 104 razy 82

  Czy ludzie w Polsce są aż tacy głupi ,że jeszcze wierzą w brednie wypowiadane przez tego sztywniaka?A gdzie milion samochodów elektrycznych wybudowanych w Kraju? Gdzie Prom ze Szczecina? Gdzie tysiące tanich mieszkań? Obudźcie się Polacy!

 • krynolinka

  Oceniono 106 razy 54

  Już raz byliśmy ósmą gospodarką świata..Lodołamacza nie potraficie pisiory zrobić a o lotach w Kosmos bajdurzycie.

 • biesczad1

  Oceniono 55 razy 43

  Dziś odbyły się 2 konwencje: Lewicy i PSu. TVN24 pokazało na żywo obydwie, a TVPiSinfo tylko jedną: swoich mocodawców - w ramach misji i pluralizmu mediów publicznych, ma się rozumieć...

 • synanki

  Oceniono 54 razy 42

  mam nadzieję, że do 13.X. obieca,że będę piękny,młody i bogaty....

 • hansolo88

  Oceniono 58 razy 42

  Chyba Dolina Węglowa raczej, z ruskiego importu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX