Wybory parlamentarne 2019. Kalendarz wyborczy do Sejmu i Senatu

Wybory parlamentarne 2019. Zgodnie z postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października 2019 roku. Na ich podstawie do Sejmu i Senatu wybranych zostanie 460 posłów i stu senatorów. Jak wygląda kalendarz wyborów parlamentarnych 2019 przedstawiony przez Państwową Komisję Wyborczą?

Wraz z opublikowaniem oficjalnego terminu wyborów wyznaczony został również kalendarz, na podstawie którego określone zostały m.in. terminy powoływania okręgowych komisji wyborczych czy podania do informacji o numerach i obwodach komisji wyborczych. Poniżej przedstawiamy kalendarz przygotowany na wybory parlamentarne 2019.  

Wybory parlamentarne 2019. Kalendarz na wybory do Sejmu i Senatu

 • Do 24 sierpnia 2019 roku organy partii politycznych muszą zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego. Koalicyjne komitety wyborcze lub komitety wyborcze wyborców z pomocą swojego pełnomocnika wyborczego zgłaszają się do PKW w tym samym terminie.
 • Do 26 sierpnia 2019 roku PKW powołuje okręgowe komisje wyborcze.
 • Do 3 września 2019 roku do północy komitety mają czas na zgłaszanie kandydatów na posłów oraz senatorów. 
 • Do 8 września 2019 roku Państwowa Komisja Wyborcza poda informację na temat utworzenia obwodów głosowania w: zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych, domach studenckich i zespołach tych domów. Ustalone zostaną granice, siedziby oraz numery tych obwodów.
 • Do 13 września 2019 roku PKW zaprezentuje informacje na temat numerów i granic obwodów głosowania wraz z siedzibami obwodowych komisji wyborczych w Polsce. Wyróżnione zostaną także lokale przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do 13 września kapitanowie statków mogą zgłaszać wnioski o utworzenie obwodów głosowania na danych polskich statkach morskich. Dodatkowo do tego terminu mogą zgłaszać się osoby, które chcą zostać członkami komisji wyborczych.
 • Do 22 września 2019 roku powołani zostaną komisarze wyborczy, a dodatkowo utworzone zostaną numery i granice obwodów głosowania wraz z siedzibami za granicą. Dodatkowo gminy muszą do 22 września sporządzić spisy wyborców.
 • Od 22 do 29 września 2019 roku żołnierze i ratownicy mogą składać wnioski o dopisanie się do wybranego spisu wyborców dla miejscowości, gdzie odbywają służby. Dotyczy to: żołnierzy pełniących zasadniczą lub okresową służbę wojskową, pełniących służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywających ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, ratowników odbywających zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania, policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym.
 • Do 28 września 2019 roku wyborcy niepełnosprawni zgłaszają zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.
 • Od 28 września do 11 października 2019 roku do północy w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych możliwa jest nieodpłatna audycja materiałów wyborczych przygotowanych przez komitety.
 • Do 3 października 2019 roku podanie informacji o zarejestrowanych listach kandydatów przez okręgowe komisje wyborcze.
 • Do 4 października 2019 roku osoby niepełnosprawne lub starsze mają czas na złożenie wniosku o sporządzenia akty pełnomocnictwa do głosowania.
 • Do 8 października 2019 roku jest czas na złożenie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.
 • Do 10 października 2019 roku jest czas na zgłaszanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach utworzonych za granicą. Do tego momentu mogą zgłosić się także wyborcy przebywający na polskich statkach morskich.
 • Od 11 października od północy obowiązuje zakończenie kampanii wyborczej i początek ciszy wyborczej.
 • 13 października w godzinach od 7:00 do 21:00 odbywać się będzie głosowanie w wyborach parlamentarnych 2019. 

Więcej o:
Komentarze (7)
Wybory parlamentarne 2019. Kalendarz wyborczy do Sejmu i Senatu
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 3 razy 1

  Rosną szanse na zwycięstwo opozycji w jesiennych wyborach do Sejmu RP.

  Zwycięstwo nad PiS będzie oznaczało, że opozycja składająca się z Koalicji Obywatelskiej i Zjednoczonej Lewicy będzie posiadała wspólnie więcej mandatów sejmowych od Pis-u i jego przystawek.

  Musimy sobie zdawać sprawę, że Kaczyński jest mściwy i nie wybaczy Schetynie, tak jak nie wybaczył Tuskowi swojej sromotnej klęski poniesionej w przedterminowych wyborach 2007 roku.

  Warto przeanalizować, co będzie dalej.
  Po wyborach sejmowych Duda nadal będzie Prezydentem RP. Należy liczyć się z obstrukcją z jego strony.

  Po przegranych wyborach rząd Morawieckiego podaje się do dymisji, ale nadal sprawuje władzę. Jeśli PiS uzyskał najwięcej głosów, to Duda desygnuje na nowego premiera wskazanego przez Kaczyńskiego przydupasa z PiS. Nie udaje się stworzyć koalicji rządowej z udziałem PiS, ale czas płynie … Rząd Morawieckiego podejmuje decyzje, niektóre z nich będą nieodwracalne i szkodliwe dla społeczeństwa i nowej władzy, inne decyzje rządu na wylocie będą miały na celu ustawienie finansowo biznesowe przyjaciół i kolegów przez królika Morawieckiego.

  Czas płynie i zachodzi konieczność uchwalenia budżetu … Nieuchwalenie budżetu może skutkować rozwiązaniem Sejmu i powtórką wyborów.
  Jeśli mimo tego koalicja antyPisu obejmie władzę, to Duda będzie mogł wetować każdą Ustawę uchwaloną przez Sejm i paraliżować w ten sposób nową władzę. Czy Duda na to pójdzie?

  Nienawiść Kaczyńskiego do triumfującego Tuska doprowadziła do śmierci 96 osób na pokładzie samolotu Tu154A.
  Nienawiść Kaczyńskiego do triumfującego Schetyny może mieć równie krwawe skutki. Musimy być gotowi. Musimy powstrzymać szaleńca.

  Adam Jezierski

 • tata55

  0

  Niech pokażą swoje programy wyborcze a nie czekają do ostatniej minuty.

 • feliks10

  0

  partie pro demokratyczne ..ludzkie nie chca wygrac wyborow ...zniszczenia panstwa sa tak ogromne ,,ze nikt tego nie posprzata ...przy takim niszczycielskim DUDZIE ,,NIE MA SZANS ..TYLKO SAMOBOJCA CHCIALBY WYGRAC WYBORY PO PISOWSKICH ZNISZCZENIACH .....niech zatopia ta panstwo i ludzi ...niech sie stanie ....

 • profnzw

  Oceniono 3 razy -3

  Mam dowód, że PO to zbieranina kłamliwych i bezczelnych karierowiczów, których jedynym celem jest dorwać się do władzy i pinindzy. Usunęli wszystkie moje wpisy z ich strony w Internecie, chociaż zawierały jedynie uwagi krytyczne wyrażone parlamentarnym językiem. I tacy ludzie chcą nami rządzić, co więcej sprowadzać z Zachodu najgorszą zarazę i pouczać Kościół o moralności!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX