Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie za granicą. Kto i jak może głosować?

Zasady głosowania za granicą uległy zmianie po nowelizacji Kodeksu wyborczego. W poprzednich wyborach parlamentarnych w 2015 roku osoby przebywające za granicą mogły m.in. zagłosować korespondencyjne. Jak inaczej można zagłosować?

Zgodnie z Kodeksem wyborczym głosować w polskich wyborach parlamentarnych mogą również polscy obywatele, którzy na stałe lub czasowo przebywają poza granicami kraju. Kto i jak może zagłosować za granicą w wyborach parlamentarnych 2019?

Wybory parlamentarne 2019. Kto może głosować za granicą?

Kodeks wyborczy przewiduje, że poza granicami Polski głosować mogą polscy obywatele, którzy przebywają za granicą na stałe lub tylko czasowo. Aby wziąć udział w głosowaniu osoby te muszą wylegitymować się ważnym paszportem lub dowodem osobistym potwierdzającym tożsamość. Muszą więc osobiście udać się do zagranicznych komisji wyborczych, gdzie oddadzą swój głos.

Zagraniczne obwody głosowania określane są w ramach rozporządzenia wydawanego przez Ministerstwa Spraw Zagranicznych po opinii Państwowej Komisji Wyborczej. Na trzy tygodnie przed terminem wyborów konsul w danym kraju podaje do wiadomości numery oraz granice obwodów głosowania, a także siedziby i lokale obwodowych komisji wyborczych. Najpóźniej na trzy tygodnie przed wyborami osoby przebywające za granicą muszą przedstawić konsulowi swoje zgłoszenie do spisu wyborców.

Głosowanie w wyborach parlamentarnych 2019 za granicą. Zgłoszenie do spisu wyborców

Zgłoszenie do spisu wyborców umożliwiające przystąpienie do głosowania w wyborach za granicą można złożyć w formie ustnej lub pisemnej, za pośrednictwem telefaksu, telefonu lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno zawierać: imię (imiona) i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oznaczenie miejsca pobytu za granicą, numer ważnego polskiego paszportu z miejscem i datą jego wydania. Dodatkowo wyborca musi podać miejsce wpisania do rejestru wyborców - w przypadku obywateli czasowo przebywających za granicą należy podać odpowiednią gminę w Polsce. Po zgłoszeniu wyborca otrzymuje wydane przez konsula zaświadczenie o prawie do głosowania.

Więcej o:
Komentarze (17)
Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie za granicą. Kto i jak może głosować?
Zaloguj się
 • wujekdolf

  Oceniono 13 razy 11

  znowu bydło z Chicago będzie nam pisiorów wybierało? niech się zajmą "swoim" trumpem i zniesieniem wiz!

 • marek.krajewski63

  Oceniono 3 razy 3

  W USA w takich wyborach , moze na milion uprawnionych Polonusow glosuje najdalej 25 tysiecy osob. W tym korpus dyplomatyczny z rodzinami, ludzie czasowo przebywajacy w USA, czyli ci "na czarno" i turysci, rozni przedstawiciele handlowi, a tych bioracych udzial z pobytem stalym w USA jest moze z 15 tysiecy, wiec szkoda, czyli to wyborczy plankton bez zadnego wplywu na wybory w Polsce i szkoda uruchamiac nawet drogie procedury legislacyjne, by to zmienic i wstrzymac prawa wyborcze dla osob przebywajacych za granica jakas ilosc lat. Jestem w USA 35 lat i wsrod wielu znajomych tu mieszkajacych nigdy nieslyszalem o kims, kto by w tym bral udzial. Moze sa to jakie grupy ludzi z organizacji polonijnych, moze jakas ilosc dewotek i dewotow z radiomaryjnych odzialow Tadzia w USA. Ogolnie to wyborczy plankton, co malo Polakow w kraju wie i sie podnieca i gardluje, ze Polonia im cos wybiera.

 • jezierskiadam

  Oceniono 3 razy 1

  >>>Jak wygrać z PiS?
  Co powinna zrobić opozycja, żeby w wyborach 2019 roku, odsunąć od władzy Kaczyńskiego?
  Odpowiedź jest bardzo prosta. Zadanie do wykonania nie jest łatwe.
  45% obywateli, którzy w maju wzięli udział w wyborach do PE głosowało na PiS.
  - Należy spowodować, żeby wyborców zmieniło zdanie i zagłosowało na jakiekolwiek inne ugrupowanie polityczne. Nieistotne: - jakie ugrupowanie.
  TAKA jest POPRAWNA ODPOWIEDŹ.

  Dodatkowo: - Pewne, niewielkie znaczenie, ma przekonanie do głosowania przeciwko rządom PiS, tych, którzy w maju nie wzięli udziału w głosowaniu.
  Agitować można przedstawiając własny program albo przedstawiając informacje o szkodliwości rządów PiS. Nie warto agitować na terenie Gdańska, Warszawy i innych wielkich miast, w których przekonanie o wybitnej szkodliwości pomysłów Kaczyńskiego jest bardzo solidnie ugruntowane.
  Wielu wyborców można przekonać tam, gdzie znaczny procent głosował na PiS. Na takich terenach należy skoncentrować swoje wysiłki.

  Bardzo pomogłoby posiadanie wiarygodnych mediów. Niestety. Sprzyjające opozycji media tak często wciskały różnego rodzaju fejknewsy, że są niewiele bardziej wiarygodne od ku...zji. Opozycja nie posiada autorytetu (autorytetów), który wiarygodnie pokazałby osobistą nieuczciwość braci Kaczyńskich. Jest nadzieja, że przed wyborami Jerzy Owsiak dostanie pokojowego Nobla. W takim przypadku zostałby autorytetem opozycji.

  Wystawienie wspólnego kandydata opozycji w jednomandatowych wyborach do Senatu RP daje szansę na zablokowanie możliwości legalnej zmiany konstytucji przez Kaczyńskiego i w konsekwencji pełnej orbanizacji Polski.

  Bardzo podobna jest odpowiedź na pytanie, - co powinien zrobić PiS, żeby poprawić jesienią majowy wynik: - Żeby wzmocnić dyktaturę, PiS powinien odebrać głosy opozycji.

  Adam Jezierski

 • krzych.korab

  Oceniono 15 razy 1

  Dlaczego ktoś mieszkający poza granicami ma prawo do głosowania w sprawie wyborów w Polsce?
  Nikt nie pytał się Polaków w referendum czy godzą się na to. Polak chcący kupić kawałek ziemi w Polsce musi udowodnić że mieszka w danej gminie przez 5 lat. Polek mieszkający na stałe poza terytorium Polski może brać udział w wyborach decydujących o naszym życiu w kraju.
  Pod koniec wojny Winston Churchill wygłosił mowę która oburzyła Polaków. Pragnął po prostu odczepić się od nas i dlatego był bardzo brutalny. Powiedział coś w tym rodzaju: naród wspaniały w nieszczęściu i najnikczemniejszy z nikczemnych w chwilach powodzenia. Miał racje!

 • jan.ma

  Oceniono 2 razy -2

  Duzo biurokracji, a najgorsze jest to, ze aby zaglosowac trzeba zglosic to na 3(!) tyg przed wyborami. Bylem czasowo za granica w EU. Zglosilem sie tydzien przed i ..odprawiono mnie z kwitkiem. Nawiasem mowiac nie widze powodu. dla ktorego miljony Polakow stale mieszkajacych od wielu lat daleko poza krajem moze wypowiadac sie o politycznych losach kraju. To wypacza wyniki wyborow.

 • veni.vici

  Oceniono 8 razy -2

  jeśli przebywają tam na stałe, niech głosują na miejscowych polityków... jeśli głosują na polskich polityków, to niech wracają i ponoszą konsekwencje swego wyboru

 • threemen

  Oceniono 6 razy -4

  Mieszkający za granicą niech nie wybierają nam posłów, prezydenta, itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX