Kandydaci PiS zorganizowali spotkanie w kaplicy. O. Kramer: to nie targowisko polityczne

Po tym, jak Małgorzata Wassermann i Tomasz Urynowicz zorganizowali spotkanie w klasztorze cystersów, wiele osób było oburzonych. Sprawę skomentował jezuita o. Grzegorz Kramer.

Małgorzata Wassermann, kandydatka na prezydenta Krakowa oraz Tomasz Urynowicz, kandydat do Sejmiku Województwa Małopolskiego w ostatnią niedzielę zorganizowali spotkanie z wyborcami na terenie klasztoru cystersów, w parafii na os. Szklane Domy w Nowej Hucie. Zdjęcia z tego wydarzenia Tomasz Urynowicz opublikował na Facebooku. W Internecie zawrzało.

Wybory samorządowe 2018 Kraków. Małgorzata Wassermann i Tomasz Urynowicz zorganizowali spotkanie w klasztorze cystersów

"Sojusz państwa i kościoła. Koszmarnie zły pomysł", "Kler oglądamy w kinie, polityków w kościele. Takie czasy...." - to tylko nieliczne z negatywnych komentarzy użytkowników Facebooka. 

Tomasz Urynowicz odpowiedział na niektóre z nieprzychylnych komentarzy. " Drodzy Państwo, zacznę od tego, że nie widzę nic złego w tym, że można o sprawach społecznych i politycznych rozmawiać także w salach parafialnych. Żałuję jednak, że ostatnio krakowskie instytucje miejskie, domy kultury czy teatry tak gremialnie odmawiają wynajęcia sal na spotkania MW i PIS. Hm, ciekawe czemu, prawda!? Taki przypadek oczywiście" - napisał w odpowiedzi na zarzuty Internautów.

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Małgorzata Wassermann tłumaczyła, że w Krakowie jest problem z wynajęciem sal, a jeżeli ktoś chce udostępnić jej salę na terenie miasta, to jest mu za to wdzięczna. 

Ojciec Kramer: Nie trzeba szukać przestrzeni kościelnych, by zorganizować spotkania partyjne

Sprawę politycznego spotkania w murach parafialnych skomentował także jezuita o. Grzegorz Kramer. "Dziś żyjemy w kraju, w którym politycy na kampanie wyborcze wydają wielkie pieniądze, a z tych pieniędzy mogą wynająć wielkie hale lub małe kameralne salki, jedynym ograniczeniem jest terminarz. Nie trzeba szukać przestrzeni kościelnych do tego, by zorganizować spotkania partyjne" - napisał na swojej stronie o. Kramer.

Jezuita w swoim tekście zwrócił się także do duchownych. "Księża, dawajmy ludziom Boga, dawajmy im narzędzia do szukania i znajdowania Boga w świecie, również w ich wyborach politycznych, bądźmy mistrzami życia duchowego, nie partyjnego czy społecznego – od tego są inni. Takie ciągłe wchodzenie w buty innych jest ową klerykalizacją, o której pisał do nas niedawno Franciszek. To nasze butne mniemanie, że bez nas ludzie nie podejmą dobrych wyborów, że musimy ich prowadzić za rączkę czy wręcz bezczelne nasze przekładanie osobistych poglądów politycznych na życie parafialne, kiedyś obróci się przeciw nam. Ktoś, po takim spotkaniu może zdobędzie 100 głosów, ale ile trzeba będzie znów odbudowywać zaufania, żeby odzyskać dla Wspólnoty tych, którzy z niej odejdą, bo nie rozumieją tego, że można z Domu Ojca robić targowisko polityczne?" - czytamy na stronie internetowej ojca Kramera.

Jak oddać ważny głos w wyborach?

Więcej o:
Komentarze (136)
Wybory samorządowe 2018. Kandydaci PiS zorganizowali spotkanie w kaplicy. O. Kramer: to nie targowisko polityczne
Zaloguj się
 • ksiadz.teofil

  Oceniono 65 razy 57

  Skąd w Pis-e tyle rozwódek, rozwodników, zdradzających jak Pięta, żyjących w poligamicznych związkach czy też kryptogejów jak Jarek?

 • jxl82

  Oceniono 46 razy 42

  Rozwódka w Kościele? I co Cystersi, zawarlibyście nawet pakt z Diabłem, żeby tylko uszczknąć jak najwięcej kasy z Koryta+. A propos czy jako rozwódka przystępuje do komunii bo z tego co wiadomo nie żyje samotnie tylko w związku?

 • aprilapril

  Oceniono 29 razy 29

  skad to oburzenie`kosciol sie od wiekow curwi z politykami. czyzby zanik pamieci?

 • bbbzzz

  Oceniono 30 razy 28

  Biedni kandydaci wyklęci, nikt im nie chce sali wynająć, tylko kościoły zostają ;P

 • kunwyscigowy

  Oceniono 30 razy 26

  O co to oburzenie?
  Kaplice i kościoły były ZAWSZE od zarania religii targowiskiem politycznym i miejscem podporządkowania sobie ludzi feudalnym, psychicznym a jak trzeba to i fizycznym AMEN

 • ramwit

  Oceniono 25 razy 25

  Wedle Ewangelii Chrystus wziął sznur z węzłami i przegonił przekupniów z domu bożego.

 • tomasz40plus

  Oceniono 23 razy 23

  Niektórzy księża rozumieją, że wspieranie przez KK konkretnej partii jest ryzykowne. Bo gdy ta partia przegrywa, przegrywa też KK. Ponadto wobec Kościoła uruchamiają się te same emocje co wobec PIS-u. Nic tak nie zniszczy pozycji KK jak zaangażowanie polityczne.

 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 22

  He, he...
  Klasztor Cystersów w Nowej Hucie, stoi w miejscu dawnej wsi Mogiła...
  Więc "choć mieczów ci u nas dostatek", to i tę nazwę, przyjmę jako wróżbę wyborczego "sukcesu" Panny Waserwanny :-))

 • acototak

  Oceniono 21 razy 21

  Mają poparcie biskupa Mordowicza :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX