Kandydat PiS na prezydenta Gniezna wykorzystał nielegalnie utwór metalowej grupy?

Kandydat PiS na prezydenta Gniezna Paweł Kamiński wykorzystał w swoim spocie utwór zespołu Artrosis pt. "Nazgul". Zdaniem muzyków, zrobił to nielegalnie. "Zapewniam, że posiadam majątkowe prawa autorskie do muzyki" broni się Kamiński.

Paweł Kamiński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych 2018, wykorzystał muzykę z utworu "Nazgul" metalowej grupy Artrosis. Swój spot opublikował na Facebooku. Muzycy, którzy wchodzą w skład zespołu, uważają, że wykorzystywanie ich twórczości w kampanii wyborczej jest bezprawne i niedopuszczalne. 

Kandydat PiS wykorzystał utwór metalowej grupy nielegalnie? 

Co ciekawe, to nie pierwsze starcie pomiędzy muzykami z zespołu Artrosis i Pawłem Kamińskim z Prawa i Sprawiedliwości. W latach 90-tych Paweł Kamiński był wydawcą albumów metalowej grupy. Muzycy zerwali jednak umowę z wydawnictwem Morbid Noizz, ponieważ Paweł Kamiński nie rozliczał się z zespołem. Muzycy zdecydowali się na wstąpienie na drogę sądową. 


Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

- Sprawa trafiła do sądu i trwała bardzo długo. Zakończyła się pozytywnie dla nas, a w uzasadnieniu wyroku sąd opisał dokładnie oraz napiętnował postępowanie tego człowieka. Utwór, który teraz wybrał do spotu mówi o jeźdźcach ciemności i sługach czarnej mocy. Zatem jak to jest? Odcina się od ciemności i mroku, czy w końcu nie? - w rozmowie z portalem "Głos Wielkopolski" powiedziała Magdalena Stupkiewicz, wokalistka Artrosis. 

Wokalistka zespołu Artrosis: Czy Kamiński z Gniezna planuje zrobić Minas Morgul?

Wokalistka opublikowała komentarz na temat tej sprawy na Facebooku. "Najbardziej zastanawia mnie jedno. Wiosną tego roku ów pan kandydat został posądzony o związki ze światem metalowym i satanistycznym wydając taką a nie inną muzykę. Natychmiast odciął się od tego, usprawiedliwiając ów fakt błędami młodości , naiwnością . Teraz - jak mówi chce być jak Św. Paweł nawrócony. Zatem jak postrzega utwór Nazgul -jako swoją pokutę? Czy z Gniezna planuje zrobić Minas Morgul?" - pisze Magdalena Stupkiewicz. 

Paweł Kamiński: Zapewniam, że posiadam majątkowe prawa autorskie

Wokalistka zespołu Artrosis zaznaczyła, że Paweł Kamiński nie pytał żadnego z twórców o pozwolenie," bowiem jest pewien posiadania majątkowych praw autorskich do rzeczonego utworu". O to, dlaczego kandydat PiS wykorzystał utwór "Nazgul" zapytał Pawła Kamińskiego dziennikarz portalu gniezno.naszemiasto.pl. - Zapewniam, że posiadam majątkowe prawa autorskie do muzyki, którą wykorzystałem w swoim spocie wyborczym - odpowiedział kandydat na prezydenta Gniezna. Zapytany o to, dlaczego wybrał utwór metalowy, skoro deklaruje, że chce się odciąć od muzyki wydawanej w przeszłości, nie chciał udzielić dalszego komentarza.

Kto może głosować w wyborach?

Więcej o:
Komentarze (27)
Gniezno. Kandydat PiS wykorzystał nielegalnie utwór utwór metalowej grupy?
Zaloguj się
 • labeo

  Oceniono 12 razy 6

  Ponoć wystarczy nie kraść, ale dla niektórych to rzecz nieosiągalna.

 • blechtrommel

  Oceniono 27 razy 5

  "Muzycy zerwali jednak umowę z wydawnictwem Morbid Noizz, ponieważ Paweł Kamiński nie rozliczał się z zespołem."

  Kogoś dziwi że trafił akurat pod sztandary PiS? Wygląda na to, że wszyscy którzy mają coś na sumieniu ciągną do tej partii. A może umoczenie w jakiś skandal to warunek wstąpienia do gangu Kaczora?

 • darek655

  Oceniono 19 razy 3

  Zwykły Ślizgon.

 • Lech Lechowski

  Oceniono 2 razy 2

  Raczej pasowałoby bardziej "W szmaragdową noc w kryształowym zamku."

 • precz_z_komunia

  Oceniono 6 razy 2

  Jak z bolszewickiego PiS to wiadomo że złodziej :-)

 • ar.co

  Oceniono 14 razy 2

  Najwyraźniej bez złodziejstwa żaden kandydat PiS nie jest w stanie wystąpić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX