Rosja wydala niemieckich dyplomatów. W tle zabójstwo Gruzina w Berlinie

Zabójstwo obywatela Gruzji w centrum Berlina nadal obciąża stosunki Niemiec z Rosją. Moskwa zdecydowała właśnie o wydaleniu dwóch niemieckich dyplomatów. Wcześniej to samo zrobił niemiecki MSZ.

Po zabójstwie w niemieckiej stolicy obywatela Gruzji, o którego zlecenie podejrzewa się Rosję, pogłębia się kryzys dyplomatyczny między Berlinem a Moskwą. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało nad ranem, że wydali z kraju dwóch niemieckich dyplomatów. Mają oni opuścić Rosję w ciągu tygodnia.

Jak podano, jest to reakcją na „bezpodstawną decyzję” władz w Berlinie, które w ubiegłym tygodniu poprosiły o opuszczenie Niemiec dwóch pracowników rosyjskiej ambasady. Krok Moskwy nie jest zaskoczeniem. Prezydent Władimir Putin zapowiadał już, że Rosja odpowie Niemcom, w dokładnie taki sam sposób.

Agencja Deutsche Presse-Agentur zauważa, że obustronne wydalenie dyplomatów przez Niemcy i Rosję to rzadko spotykane działania, uchodzące w dyplomacji za dość drastyczne.

Morderstwo w Berlinie

Tłem sporu są zarzuty wysuwane pod adresem Rosji przez Niemcy. Władze w Berlinie skarżyły się, że Moskwa nie wykazuje gotowości do współpracy w wyjaśnianiu morderstwa 40-letniego Gruzina, którego w sierpniu zastrzelono w centrum Berlina. Pod tym pretekstem, w ubiegłym tygodniu, wydalono z Niemiec dwóch rosyjskich dyplomatów.

Podejrzany o zabójstwo to obywatel Rosji. Przebywa on w areszcie śledczym i jak dotąd nie odniósł się do zarzutów. Niemieccy śledczy podejrzewają, że morderstwo mogły zlecić rosyjskie bądź czeczeńskie władze. Dlatego dochodzenie w tej sprawie przejęła Prokuratura Federalna.

Na początku tygodnia prezydent Rosji Władimir Putin nazwał zastrzelonego w Berlinie Gruzina „bandytą” i „mordercą”. Zdaniem Putina mężczyzna ten miał odpowiadać za zamachy terrorystyczne w Rosji. Zarzucił też niemieckim władzom, że nie chciały pozwolić na jego ekstradycję do Rosji. Rząd w Berlinie odpowiedział, że wniosek z prośba o ekstradycję nigdy do Berlina nie wpłynął.

>>> Rosjanie prowadzą działania wojenne w Gruzji. Zobacz jak sukcesywnie przesuwają granicę:

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (49)
Rosja wydala niemieckich dyplomatów. W tle zabójstwo Gruzina w Berlinie
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 15 razy 5

  Oj tam, oj tam - czepiają się w Europie że Ruscy chcą swoich dysydentów u nich na ulicach zabijać ...

 • mgz

  Oceniono 8 razy 4

  "Moskwa zdecydowała właśnie o wydaleniu dwóch niemieckich dyplomatów. Wcześniej to samo zrobił niemiecki MSZ."

  Niemieckie MSZ tez wydalilo dwoch niemieckich dyplomatow? Dlaczego?

 • mir-4

  Oceniono 17 razy 3

  Wszyscy bezpodstawnie przypisują Rosji same niecne zachowania a przecie Oni zawsze byli zapraszani i z grzeczności nie odmawiali.
  Polska
  Finlandia
  Estonia
  Łotwa
  Litwa
  Rumunia
  Węgry
  Czechy i Słowacja
  Bułgaria
  Afganistan
  Gruzja
  Czeczenia
  Ukraina
  o jakimś pewnie zapomniałem nie dlatego, że jestem niewdzięczny ale ta rosyjska miłość bliźniego była taka wylewna

 • c.t.k

  Oceniono 11 razy 3

  Rosja "wydala" niemieckich dyplomatów, natomiast władze niemiecki "poprosiły"o opuszczenie Niemiec dwóch pracowników rosyjskiej ambasady. :))
  Za tak zwanej "komuny" u nas, a także w innych państwach Układu Warszawskiego, były "zakłady przemysłu obronnego", natomiast w państwach NATO były "koncerny zbrojeniowe".
  Niby to samo, ale nie to samo.:))

 • magda_breslau

  Oceniono 18 razy 0

  KGBowskie Oko Saurona wysyla swoich mordercow po Europie.

  Tylko albo zawsze ich zlapia, albo mordercy zostawia radioaktywny slad na trasie Petersburg - Londyn - Petersburg (z przesiadka w Amsterdamie, jesli mnie pamiec nie myli).

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 1 raz -1

  To na pewno nie pomoże Putinowi w wylobbowaniu blokady sankcji nałożonych na Nord Stream 2.

 • lolik52

  Oceniono 13 razy -1

  Żadanie wspólpracy w wyjaśnianiu zabójstwa ograniczało sie jedną propozycją nie do odrzucenia; przyznajcie się że zabiliście tegohmmm,bandziora!Angole też występowali z taską propozycją,choć na propozycję samej Rosji o wspólpracy w wyjaśnieniu otrucia obywateli Rosji ,Angole nabrali wody w usta.
  Jak było do przewidzenia po sprawie Skripali,w świecie(zachodnim) będzie modny żelazny argument w oskarżeniach; highly likely!
  Własnie tym kierowały się Niemcy dla wydalenia dyplomatów rosyjskich,dowodów nie ma ,ale w połni możliwe że to Rosja stoi za tym!no i co nam zrobicie?świat to łyka(czy dobrowolnie?)

 • polakpl

  Oceniono 9 razy -1

  Chore że obywateli rosji poza ładnymi młodymi kobietami wpuszcza się na teren UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX