Niemiecki "FAZ" o Piotrowiczu i Pawłowicz: "polscy politycy w sędziowskich togach"

"Politycy w togach" - tak zatytułowany jest artykuł niemieckiego dziennika dotyczący wyboru nowych sędziów do polskiego Trybunału Konstytucyjnego. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zwraca uwagę na to, że mimo zapowiedzi odpolitycznienia sądownictwa, w TK zasiądą byli politycy PiS - Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz.

Jak podaje Deutsche Welle niemiecki dziennik zwraca uwagę na kontrowersje związane z wybraniem nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy niebawem zostaną zaprzysiężeni. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" informuje również o tym, że decyzja ta oraz zawieszenie sędziego krytykującego reformę sądownictwa, spowodowały kolejne protesty w wielu miastach w Polsce.

Politycy w sędziowskich togach: niemiecki dziennik o nowych sędziach polskiego TK

Reforma ta została rozpoczęta cztery lata temu, co uzasadniano właśnie tym, że sądownictwo musi zostać odpolitycznione. A jednak dwoje z trojga nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego było do jesiennych wyborów posłami partii rządzącej PiS. Oboje mają 67 lat i według przedstawionej przez opozycję ekspertyzy w ogóle nie powinni byli kandydować na dziewięcioletnią kadencję sędziów TK. To jednak nie przeszkodziło większości PiS w Sejmie wybrać ich do Trybunału Konstytucyjnego.

Dalej "FAZ" dodaje informacje o tym, że zarówno Krystyna Pawłowicz, jak i Stanisław Piotrowicz byli kontrowersyjnymi osobami jeszcze jako posłowie. Dziennik wytyka Pawłowicz m.in., aktywność na Twitterze, przez co "uchodziła za jedną z najgłośniejszych tub partii", nazwanie unijnej flagi "szmatą" oraz obraźliwe wypowiadanie się na temat innych polityków czy osób homoseksualnych. W przypadku Stanisława Piotrowicza dziennikarze zwracają uwagę na przeszłość byłego posła czy umorzenie przez niego postępowania dot. molestowania nieletnich przez księdza, który później i tak został skazany.

Niemiecki dziennik zauważa także protesty związane z zawieszeniem sędziego Pawła Juszczyszyna czy próbę "zamiecenia pod dywan tego tematu" przez telewizję publiczną. "FAZ" zaznacza jednak, że mimo kontrowersji i protestów mało prawdopodobne jest, by Andrzej Duda odmówił zaprzysiężenia wybranych przez Sejm kandydatów.

Więcej o:
Komentarze (152)
Niemiecki "FAZ" o Piotrowiczu i Pawłowicz: "polscy politycy w sędziowskich togach"
Zaloguj się
 • obeznany

  Oceniono 56 razy 50

  I tak to spadliśmy jako wolny kraj(!) do śmieszynego państewka, bananowej republiki rządzonej przez bandę łajdaków, która totalnie i jawnie olewa prawo i występuje nawet przeciw swoim własnym postulatom, jeśli mogą na tym skorzystać.

  Wstyd.

 • polakadam

  Oceniono 40 razy 36

  Mało prawdopodobne że duda to zablokuje. Bardzo dobrze, w kampanii prezydenckiej trzeba go ciągle pytać o piotrowicza i pawłowicz.

 • samuel_winchester

  Oceniono 30 razy 28

  oni idealnie pasują do Przyłębskiej, Dudy, Ziobro i całej rzeszy wazeliniarzy z ministerstwa niesprawiedliwości !

 • acototak

  Oceniono 27 razy 25

  W ten sposób PiS zapewnił nam miejsce w lidze afrykańskiej

 • antropoid

  Oceniono 29 razy 23

  To nie są "polscy politycy" - to jest hałastra PiSBecka, przywracająca komunę 30 lat po jej obaleniu.

 • fakiba

  Oceniono 22 razy 22

  Pis obsadza swoimi sądy i wszystkie instytucje , trzeba będzie sprzątać i to długo po nich

 • fakiba

  Oceniono 16 razy 16

  Pis jak zwykle co innego teoria a co innego praktyka , czy kogoś to dziwi ?

 • jurek4491

  Oceniono 16 razy 16

  Jeżeli w kraju panuje REŻIM to nie przestrzega się żadnych nor - tu nie ma nic nadzwyczajnego .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX