Kardynał poruszony pedofilskim skandalem prosi o wybaczenie. "Wstydzę się za to, do czego tu doszło"

Abp Kolonii Rainer Maria Woelki poprosił o wybaczenie za to, że ksiądz skazany za nadużycia seksualne mógł dalej pełnić posługę duszpasterską w Kolonii, w Münster i Bochum-Wattenscheid.

− Nie będę owijał w bawełnę − powiedział w sobotę w kościelnym radiu domradio.de kardynał koloński Rainer Maria Woelki. − W Kolonii jeden z księży zadał ludziom straszne cierpienia i jego przełożeni dopuścili do tego, że mógł on dalej w posłudze duszpasterskiej mieć do czynienia z ludźmi − powiedział. Jak stwierdził abp Woelki, powiązania te muszą zostać gruntownie wyjaśnione. − Wstydzę się za to, do czego tu doszło - dodał. 

"Daleko do celu"

Szef archidiecezji kolońskiej zapowiedział, że nazwiska odpowiedzialnych zostaną upublicznione. Jednak do wspomnianych czynów jednego z księży doszło kilkadziesiąt lat temu  i wielu jego przełożonych może dzisiaj już nie żyć. − Ci z nas, którzy ponoszą odpowiedzialność, muszą przyznać się do błędów − podkreślił kardynał. Jak zaznaczył, chociaż w Kościele wiele zrobiono, to wciąż jest dużo do zrobienia.  − Daleko nam jeszcze do celu i nie ma powodu do samozadowolenia. Wręcz przeciwnie, przypadek, który teraz został ujawniony, przypomina nam, że wyjaśnienie przeszłości nadal nie zostało zakończone − zaznaczył koloński duchowny.

Prośba o wybaczenie

Przypadek, o którym mowa ujawniony został w połowie listopada. Pochodzący z archidiecezji kolońskiej ksiądz za wykorzystywanie podopiecznych został w 1972 r. skazany na karę więzienia. Od 1973 r. zatrudniony był w biskupstwie Münster, aż w 1988 r. z powodu nadużyć seksualnych wobec niepełnoletnich otrzymał wyrok w zawieszeniu. Rok później wrócił jednak do Kolonii. Jako duchowny w stanie spoczynku czynił posługi duszpasterskie od 2002 do 2015 r. w parafii Bochum-Wattenscheid.

Biskupstwo Essen poprosiło parafię Bochum-Wattenscheid o wybaczenie. Z dzisiejszej perspektywy był to "fatalny błąd", oświadczył wikariusz generalny Klaus Pfeffer. Również biskup Münster Felix Genn w opublikowanym w piątek liście otwartym poprosił o wybaczenie za to, że pod jego zwierzchnictwem ksiądz mógł pełnić posługę kapłańską.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Komentarze (106)
Abp Kolonii poruszony pedofilskim skandalem prosi o wybaczenie
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 34 razy 32

  Tak tak, nasi też przez chwilę byli poruszeni, po filmie Sekielskiego. Szybko im przeszło i NORMALNOŚĆ wróciła. A chwilowe poruszenie budżet państwa im wynagradza.

 • taroudant

  Oceniono 28 razy 26

  Teraz się wstydzi bo się wszystko wydało. I oczywiście biedaczek nic nie wiedział i jest zszokowany upiornym rozmiarem pedofilii w Krk. Ale niemiecki biszkopt jest o tyle mniej odrażający od polskiego, że chociaż przeprasza.

 • six_a

  Oceniono 24 razy 22

  no a nasze ptysie niedługo ogłoszą nowych świętych: wesołowskiego, jankowskiego i paetza.

 • cezar85

  Oceniono 20 razy 18

  nie aż tak poruszony, jak gwałcone dzieci

  ps. prosił o datki na walkę z tym poruszeniem?

 • kondziu70

  Oceniono 25 razy 17

  Ojejku ojejku...wielkie halo...pociumkal trochę i nagle wielkie oburzenie...trza go było do Wolski przenieść...zero stresu a rodzice sami na kolanko posadzą....

 • polakadam

  Oceniono 18 razy 12

  Banda przestępców w czarnych sukienkach.
  I pomyśleć że ich działalność nosi żartobliwą nazwę posługi duszpasterskiej.

 • artau

  Oceniono 15 razy 11

  Niemiecki kościół katocholicki pasożytuje na "dobrowolnych" odpisach od podatku to i potrafią skakać i recytować. Nasi mają skarbnika w sejmie to się śmieją w twarz ofiarom

 • window_licker

  Oceniono 18 razy 10

  Ojej! Ojej! Z tego "poruszenia" pewnie "zacznie się modlić za ofiary.

  Kościół jest siedliskiem szatana i zła...hipokryzji, teatru, udawania...
  Boga tam nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX