Dzieci miały dokonać zbiorowego gwałtu. W Niemczech trwa dyskusja o karaniu od 12. roku życia

Zbiorowy gwałt dokonany w Muelheim na młodej kobiecie przez grupę dzieci i młodzieży rozpętał w Niemczech dyskusję o obniżeniu granicy wieku odpowiedzialności karnej.

Pięcioro dzieci i nastolatków w wieku od 12 do 14 lat miało dokonać w Mülheim an der Ruhr zbiorowego gwałtu na młodej kobiecie. Szef związku zawodowego policji Rainer Wendt domaga się po tym obniżenia granicy wieku, z jaką prawo wiąże zdolność ponoszenia odpowiedzialności karnej. W Niemczech jest to obecnie 14 lat, Wendt chce, by było to 12 lat.

Federalna minister sprawiedliwości Christine Lambrecht (SPD) jest temu przeciwna. Przypadek ten ją zszokował, ale "oburzenie nie jest dobrym doradcą" - powiedziała dziennikowi "Augsburger Allgemeine". Minister argumentuje, że odpowiedzialność karna wymaga pewnego stopnia rozwoju psychicznego, którego nie osiąga jeszcze każde dziecko poniżej 14 roku życia.

Surowsze prawo nie oznacza mniej przestępczości

Żądaniu Rainera Wendta sprzeciwia się także Niemieckie Stowarzyszenie Sędziów. Jak stwierdził jego przewodniczący Jens Gnisa, oczekiwanie, że zaostrzenie przepisów położy tamę przestępczości wśród dzieci i młodzieży, jest złudne. Jego zdaniem dotychczasowe regulacje dla nieletnich sprawdziły się. Zawarta w nich "misja wychowawcza" doprowadziła do znacznego zmniejszenia przestępczości nieletnich. Dlatego nie ma powodu, by obniżyć granicę odpowiedzialności karnej z 14 do 12 lat, argumentuje szef Niemieckiego Stowarzyszenia Sędziów.

Zdecydowanie przeciwny zmianom jest również niemiecki Związek Ochrony Dzieci (Kinderschutzbund). Jest to raczej wyzwaniem dla Urzędów ds. Dzieci i Młodzieży (Jugendamt), które muszą natychmiast zareagować i przyjrzeć się przyczynom takiego, a nie innego zachowania dziecka - stwierdziła wiceszefowa Kinderschutzbund Martina Huxoll-von Ahn.

Lambrecht: "Państwo ma w ręku wystarczające środki"

Minister ds. rodziny Lambrecht wskazała w wywiadzie prasowym na możliwości, którymi dysponują konfrontowane z dziecięcą przemocą Jugendamty i sądy rodzinne. - Państwo ma w ręku wystarczające środki, by w konsekwentny i stosowny sposób reagować także na przestępstwa dokonywane przez dzieci - powiedziała. Ostatecznymi środkami są przy tym pozbawienie władzy rodzicielskiej lub skierowanie dziecka do ośrodka wychowawczego lub rodziny zastępczej.

Na trzech czternastolatkach i dwóch dwunastolatkach ciąży podejrzenie, że w piątek wieczorem (5.07.2019) w lesie w Mülheim an der Ruhr zgwałcili młodą kobietę. Zgodnie z niemieckim prawem 12-latkowie nie posiadają zdolności do odpowiedzialności karnej. Jeden z 14-latków przebywa w areszcie śledczym ze względu na ryzyko ponownego popełnienia przestępstwa.

Tymczasem pojawiły się informacje, że w Mülheim doszło w niedzielę (7.07.2019) do kolejnej napaści na tle seksualnym z prawdopodobnym udziałem dziecka. Jak poinformowała rzeczniczka prokuratury w Duisburgu, pięciu podejrzanych miało otoczyć nastolatkę. Dwóch z nich ją obmacywało. Według doniesienia tabloidu "Bild" jednym z pięciu podejrzanych jest jedenastolatek, inni są w wieku od 15 do 17 lat. Dziewczyna ma 15 lat.

Artykułu pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (167)
Dzieci miały dokonać zbiorowego gwałtu. W Niemczech trwa dyskusja o karaniu od 12. roku życia
Zaloguj się
 • szeal

  Oceniono 52 razy 44

  Gwoli ścisłości, te dzieci, to bułgarscy Cyganie. Dojrzewają dużo wcześniej. Rozpoczynają inicjację seksualną tak młodo, że w naszej szerokości geograficznej podpada to pod pedofilię. A jeżeli chodzi o dojrzałość psychiczną, to akurat w tym środowisku rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny jest jak yeti. Wszyscy wiedzą, że jest, tylko nikt tego nie doświadczył.

 • facio60

  Oceniono 49 razy 27

  Po wielu latach przyjechałem znowu do Niemiec. Kolonia. Wielkie rozczarowanie. Brud na chodnikach i ulicach, zaopatrzenie i wygląd sklepów dyskontowych typu REWE, Netto, Penny Markt gorsze od naszych odpowiedników w Polsce. Poraża liczba wałęsających się ludzi chorych psychicznie, kalek, żebraków. Późnym wieczorem, po zamknięciu sklepów, wszelkie wnęki i wejścia do sklepów pod filarami są zajęte przez koczujących bezdomnych. Ich liczba wręcz poraża. Rodowici Niemcy są zwykle mili i uprzejmi i obcowanie z nimi jest przyjemne. Ale cała masa przybyszy z obcych kultur, poza Azjatami z Japonii, Korei czy Chin, zachowuje się w sposób nieakceptowalny dla nas. Plucie na chodniki, rzucanie niedopałków, czy wypluwanie gum gdzie popadnie, jest na porządku dziennym. Dworzec Główny w Kolonii okropnie śmierdzi i jest delikatnie mówiąc, w stanie jaki prezentowała Warszawa Centralna jakieś 10 lat temu. O ciszy nocnej można zapomnieć. Dacie się wniebogłosy, samochody jadące i zatrzymując się z muzyką na full to nierzadki przypadek. Zaskoczony byłem też prowadzonym w niedzielę jakimś remontem mieszkania i stukającym przez wiele godzin młotkiem. Przy bankomatach czają się wieczorami szajki, polującę na pijanych pobierających gotówkę. Są to rzeczy z jakimi w Warszawie nie miałem do czynienia od wielu lat. Jeszcze są od nas bogatsi, ale komfort życia niekoniecznie jest tam lepszy.

 • adam.kerr

  Oceniono 34 razy 24

  Bułgarzy? :D O tym cyganie co z 10 lat temu zabił chłopaka w Belgii by mu ukraść mp3, też pisano że to Polak

 • mam_gdzies_wasze_bany

  Oceniono 46 razy 24

  Czy znane jest moze pochodzenie etniczne tych slodkich maluchow ? Tak tylko pytam...

 • rattus-rattus

  Oceniono 36 razy 22

  Te "dzieciaczki" to bułgarscy Rzymianie - dlaczego wstydzicie się napisać prawdy?

 • ludwika28

  Oceniono 26 razy 16

  "Dzieci miały dokonać zbiorowego gwałtu"....Cóż to za tytuł??? Dzieci DOKONAŁY zbiorowego gwałtu i niestety dokonują i będą dokonywać! W Niemczech, Szwecji, Francji - wszystkich UBOGACONYCH kulturowo krajach! Bo tam dziewczynki są wydawane za mąż w wieku 11 lat, a facet...facet to może mieć i 12 lat. Zwykle ma przy sobie nóż - i nie zawaha się, bu fo użyć.

 • qwardian

  Oceniono 19 razy 15

  Największym sukcesem przyjęcia do Unii Europejskiej było, że z Poznania zupełnie zniknęli Cyganie.

 • klm747

  Oceniono 35 razy 15

  miały dokonać, czy dokonały??
  skończcie z tym miałczeniem, michnikowe gimbusy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX