Sensacyjny wyrok TSUE, kwestionuje niezależność prokuratury w Niemczech. Ostrzeżenie dla Polski

Kwestionując niezależność niemieckiej prokuratury, Trybunał Sprawiedliwości UE wymierzył Niemcom tęgi policzek. W rzeczywistości był to prewencyjny strzał ostrzegawczy pod adresem Węgier i Polski - pisze "Sueddeutsche Zeitung".

"Ten wyrok jest sensacją. Trybunał Sprawiedliwości UE zabronił niemieckim prokuraturom wystawiania europejskiego nakazu aresztowania" – pisze Heribert Prantl w weekendowym wydaniu "Sueddeutsche Zeitung".

Kraje UE od 2002 roku bez żadnych problemów wystawiają europejskie nakazy aresztowania przeciwko przestępcom. Na początku tego tygodnia TSUE nieoczekiwanie zakwestionował jednak praktykę stosowaną w Niemczech. Niemieccy prokuratorzy są związani poleceniami ministerstwa sprawiedliwości, co oznacza, że nie posiadają wymaganej niezależności. Europejski nakaz aresztowania może, zdaniem TSUE, wystawić tylko sędzia.

Wystawione w Niemczech europejskie nakazy aresztowania stały się nieważne

"To zawstydzająca historia" – pisze Prantl, podkreślając, że wszystkie wystawione przez niemiecki wymiar sprawiedliwości europejskie nakazy aresztowania, a jest ich obecnie 5600, stały się nieważne.

Dziennikarz "SZ" zwraca uwagę, że przepisy regulujące działanie prokuratury powstały w XIX wieku, gdy prokuratura uważana była powszechnie za "kawalerię wymiaru sprawiedliwości". Prantl zaznacza, że stowarzyszenia reprezentujące prokuratorów od dawna domagają się zniesienia prawa ministrów do wydawania im poleceń, jednak politycy do tej pory nie rozwiązali tego problemu.

"Wyrok TSUE przeciwko niemieckiej prokuraturze został ogłoszony dzień po wyborach europejskich. Jeżeli był to przypadek, to był to przypadek znaczący. Istnieją obawy, że państwa takie jak Węgry czy Polska, które coraz bardziej oddalają się od praworządności, wykorzystają europejski nakaz aresztowania do celów politycznych – do aresztowania za granicą politycznych przeciwników" – czytamy w "SZ".

Prewencyjny wyrok

Wyrok przeciwko Niemcom był w rzeczywistości wyrokiem prewencyjnym: niemieckie państwo prawa posłużyło za przykład mający stanowić ostrzeżenie przed łamaniem praworządności przez inne państwa – tłumaczy Prantl.

"SZ" przyznaje, że w niemieckim sądownictwie istniał punkt zaczepienia, który TSUE wykorzystał jako pretekst. Wyrok powinien być pretekstem do zreformowania struktur wymiaru sprawiedliwości. "Zależność nie tylko prokuratury, lecz wręcz całego wymiaru sprawiedliwości od władzy wykonawczej jest sprzeczna z trójpodziałem władz" – pisze w konkluzji Prantl.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle".

Więcej o:
Komentarze (171)
Sensacyjny wyrok TSUE, kwestionuje niezależność prokuratury w Niemczech. Ostrzeżenie wobec Polski
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 90 razy 42

  Wyrok nie jest prewencyjny tylko jest SPRAWIEDLIWY , tak właśnie ma być w państwie praworządnym i demokratycznym .
  SUPER że tak się stało - PiS jak formacja polityczna pod względem praworządności jest na samym końcu Europy , można powiedzieć wieki za murzynami .

 • yo1pek

  Oceniono 63 razy 35

  Biorąc pod uwagę, że Zbynio coraz bardziej odlatuje takie ostrzeżenie jest jak najbardziej na miejscu. Z tym, że część sędziów już tańczy jak im Zero zagra więc ze skutecznością może być różnie. Zresztą dla paranoików to tylko kolejny atak na ich koryto.

 • rggg

  Oceniono 45 razy 25

  U nas jest jeszcze lepiej - nie dość że prokurator generalny jest ministrem to w ciągu jednej nocy może zmienić prawo i w zasadzie może też wydać wyrok - bo gdyby sędzia usiłował być niezależny to sprawę skieruje do ponownego rozpatrzenia i wtedy już zadba by sędzia był właściwy - za komuny nie mieliśmy takiego systemu: władza ustawodawcza=władza wykonawcza=władza sądownicza

 • odysej2012

  Oceniono 31 razy 15

  Boję się, że to nie powstrzyma środowiska zerowego, wprost przeciwnie. Klimat w kraju jest zepsuty i może będzie to kolejny argument na "usamodzielnienie" Polski. Garnek będzie dla większości ważniejszy, kraj zmierza w dół, poziom statystycznej świadomości i mentalność temu niestety sprzyjają.

 • 31.februarius

  Oceniono 53 razy 13

  "Sensacyjny wyrok TSUE, kwestionuje niezależność prokuratury w Niemczech. Ostrzeżenie dla Polski"

  No pisiory, teraz to się już nie wymigacie!!!

 • naklad_wyczerpany

  Oceniono 12 razy 12

  Żaden policzek. W Polsce od samego początku organem uprawnionym do wydawania ENA był Sąd, nigdy Prokurator. Na każdym etapie postępowania karnego - od przygotowawczego po wykonawstwo.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 22 razy 12

  "Wyrok przeciwko Niemcom był w rzeczywistości wyrokiem prewencyjnym: niemieckie państwo prawa posłużyło za przykład mający stanowić ostrzeżenie przed łamaniem praworządności przez inne państwa" - Wszystko ładnie, tylko dlaczego dostało się chłopcu do bicia, a nie winowajcom?

 • marywil2012

  Oceniono 17 razy 11

  i w tym kierunku pójdzie orzeczenie ws polski. jest obojętne, czy pis będzie miał 5% czy 50%, nie przepuści się sku...syństw pisowskich dokonanych pod pozorem reformy sądownictwa, a będących totalitarnym zawłaszczaniem państwa. przypomnijmy również miłośnikom pisu, że hitler też doszedł do władzy w normalnych wyborach i cieszył się poparciem przygłupiego suwerena przez wiele lat. Ba, niektórzy do dziś tęsknią za porządkiem i wzrostami gospodarczymi. Nie zmienia to faktu, że każda władza, która łamie prawo rządząc powinna być rozliczana. Kiedyś to się stanie z pisem. Raczej prędzej niż później.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX