Konferencja w Monachium. Merkel broni Nord Stream 2, Pence krytykuje europejskich sojuszników

Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium potwierdziła głębokie podziały między głównymi aktorami międzynarodowej sceny. Szczególnie mocno zaiskrzyło między USA a Niemcami, ale i Rosja dolała oliwy do ognia.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa pozostaje jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie, pomimo zaostrzającej się sytuacji międzynarodowej i nasilających się nastrojów konfrontacyjnych, politycy ze zwaśnionych państw spotykają się, by w dialogu poszukiwać kompromisów.

Organizator MSC, niemiecki dyplomata Wolfgang Ischinger wiązał z tegorocznym spotkaniem duże nadzieje, jednak rzeczywistość okazała się być brutalna. Widać wyraźnie, że monolog i chęć konfrontacji są silniejsze niż dialog i chęć porozumienia.

W stolicy Bawarii od piątku do niedzieli obraduje 35 szefów państw i rządów, blisko 90 ministrów i kilkuset ekspertów. Polityka wobec Iranu, stosunki z Rosją, budowa gazociągu Nord Stream 2, reakcja na łamanie przez Rosję układu INF o likwidacji pocisków średniego zasięgu i wysokość wydatków na wojsko to tylko niektóre z listy rozbieżności między Stanami Zjednoczonymi a Europą.

Merkel broni relacji z Rosją i Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się za kontynuacją importu gazu z Rosji i ostrzegła przed zerwaniem wszelkich kontaktów z tym krajem. - Cząsteczka rosyjskiego gazu pozostaje cząsteczką rosyjskiego gazu, niezależnie od tego, czy dostarczana jest przez Ukrainę, czy przez Bałtyk - powiedziała Merkel.

Niemiecka kanclerz zaznaczyła, że problem ewentualnego uzależnienia od rosyjskiego gazu nie ma nic wspólnego z rodzajem gazociągu, którym surowiec jest dostarczany. - Nie chcę, nikt nie chce być jednostronnie uzależniony od rosyjskiego gazu - podkreśliła. - Jeżeli w czasach zimnej wojny (…) importowaliśmy duże ilości rosyjskiego gazu, to nie wiem, dlaczego dzisiejsze czasy miałyby być o tyle gorsze, że nie jesteśmy w stanie powiedzieć: Rosja pozostaje partnerem - mówiła Merkel.

- Czy chcemy, by Rosja popadła w jednostronną zależność od Chin? Nie sądzę, by było to w naszym europejskim interesie. Też chcemy coś mieć z tych relacji handlowych -tłumaczyła szefowa niemieckiego rządu. Merkel zapowiedziała, że Niemcy zbudują terminale na gaz ciekły LNG. Zapewniła prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę, że Berlin będzie zabiegał o to, by Ukraina pozostała krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu.

- Z geostrategicznego punktu widzenia Europa nie jest zainteresowania zerwaniem wszelkich stosunków z Rosją - powiedziała kanclerz. Merkel zastrzegła, że ewentualne nowe sankcje wobec Rosji w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej muszą być poprzedzone konsultacjami. Podkreśliła, że Niemcy opowiadają się za zachowaniem Aktu Końcowego NATO-Rosja z 1997 roku.

Twarda odpowiedź Pence'a

Występując po Merkel, wiceprezydent USA Mike Pence otwarcie polemizował z szefową niemieckiego rządu. Skrytykował Nord Stream 2 i zaapelował, by państwa, które jeszcze tego nie zrobiły, zdystansowały się od tego projektu. Pence podziękował europejskim partnerom, którzy opowiedzieli się przeciwko budowie Gazociągu Północnego. - Chcielibyśmy, aby inne kraje zajęły podobne stanowisko - zaznaczył.

Ostrzegł, że Ameryka nie będzie mogła zagwarantować bezpieczeństwa Zachodu, jeżeli cześć sojuszników uzależnia się od Wschodu. Wiceprezydent USA zarzucił władzom Iranu planowanie nowego Holocaustu i wezwał europejskich partnerów do wycofania się z umowy nuklearnej z Teheranem oraz poparcia amerykańskich sankcji.

Nawiązując do zakończonej w czwartek konferencji bliskowschodniej w Warszawie, powiedział, że w stolicy Polski dyskutowano o „konfrontacji” z Iranem. Pence apelował do europejskich partnerów, by poparli amerykańskie sankcje przeciwko „morderczemu rewolucyjnemu reżimowi”. Jego zdaniem Niemcy i inne państwa UE powinny jak najszybciej wycofać się z porozumienia nuklearnego z Iranem.

- Irański reżim popiera Holocaust i próbuje do niego doprowadzić - mówił wiceprezydent USA. - Antysemityzm jest błędem i jest złem - dodał, wspominając swoją wizytę w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Europejscy sygnatariusze porozumienia z Iranem z 2015 roku nie zamierzają wypowiadać umowy i podejmują działania służące obejściu amerykańskich sankcji.

Merkel krytykuje Trumpa

Merkel skrytykowała działania na własną rękę podejmowane przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Jej zdaniem należy zachować istniejący ład międzynarodowy z jego strukturami, choć wymagają one reform. - Nie możemy ich tak po prostu rozbić - zaznaczyła.

Nieoczekiwanie poruszyła też temat amerykańskich ceł ochronnych na niemieckie samochody. - Przeraża nas to, że niemieckie samochody mają stanowić naraz zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych Ameryki - powiedziała. Niemiecka kanclerz ostrzegła Waszyngton przed przedwczesnym wycofaniem wojska z Syrii. W piątek, pierwszego dnia konferencji minister obrony RFN Ursula von der Leyen krytykowała USA za plany wyjścia z Afganistanu.

Merkel zaapelowała o przystąpienie Chin do umowy INF, jednak przedstawiciel chińskiego kierownictwa Yang Jiechi powiedział, że Peking jest przeciwny umiędzynarodowieniu umowy.

Pence podkreślił, że od objęcia rządów przez Trumpa NATO uległo wzmocnieniu. - Ameryka jest dziś tak silna jak nigdy przedtem i znów przewodzi światu - oświadczył. Wiceprezydent USA wezwał po raz kolejny sojuszników do zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB. Merkel potwierdziła, że Niemcy planują zwiększenie wydatków na Bundeswehrę z obecnie 1,35 proc. do 1,5 proc. PKB w 2024.

Ławrow krytykuje

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zarzucił UE, że „dała się wciągnąć w bezsensowną rywalizację z Rosją". - Sytuacja międzynarodowa jest napięta - mówił, obarczając odpowiedzialnością Amerykę i NATO. Jego zdaniem Zachód w Kosowie naruszył po raz pierwszy od II wojny światowej europejskie granice. Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej uznał za „świadomą prowokację” strony ukraińskiej. Przypomniał rosyjską propozycję „wspólnego europejskiego domu”. Zdaniem Ławrowa obszar euroazjatycki od Lizbony do Władywostoku może by alternatywą do NATO.

Pytany przez jednego z uczestników o obecność wojsk rosyjskich w Syrii, Ławrow odmówił odpowiedzi. - Napisze pan i tak to, co pan chce napisać - powiedział.

Błaszczak o obronie terytorialnej i „Fort Trump”

Uczestniczący w monachijskiej konferencji minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak spotkał się w sobotę ze swoimi kolegami resortowymi z Estonii, Finlandii i Kanady.

Minister powiedział dziennikarzom, że zamierza wykorzystać doświadczenia fińskie w rozwoju polskiej obrony terytorialnej. Z byłym sekretarzem obrony USA Williamem Cohenem szef polskiego resortu obrony rozmawiał o obchodach 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Błaszczak spotkał się też z grupą senatorów, w tym Jamesem Inhofem. - Mówiłem, dlaczego zależy nam na wzmocnieniu relacji dwustronnych, dlaczego jest to ważne dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO- wyjaśnił.

Pytany o projekt stałej amerykańskiej bazy nazywanej roboczo „Fort Trump”, minister odparł: - Rozmawiamy na ten temat, jest duże zrozumienie, szczególnie jeśli chodzi o Kongres, o senacką komisję obrony, ale i w Izbie Reprezentantów.

- Rozmawiam zarówno z Republikanami, który mają dziś większość w Senacie, jak i z Demokratami, którzy mają większość w Izbie Reprezentantów - podkreślił.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (158)
Konferencja w Monachium. Merkel broni Nord Stream 2
Zaloguj się
 • merkury-3

  Oceniono 30 razy 18

  Niemcy chca miec tani gaz zeby byl Tani Ukraina nie moze dostawac oplat a tranzyt . To chyba logiczne ze kazdy chce tanio .Od konsumenta ktory kupuje online i konsumenta malo obchodzi ze bankrutuje jakis sklepik osiedlowy i rodzina nie bedzie miala co jesc . Wszedzie jest tak samo kazdy chce tanio i jeszcze raz tanio . A USA chca sprzedawac swoj gaz dlatego walcza z konkurencja i tylko chodzi o kase a nie jakies dydymaly o sojuszach USA maja tylko jednego sojusznika ktory zawsze moze czuc sie bezpieczny Izrael reszta to to lokaje polska lokaj nr 1

 • fakiba

  Oceniono 38 razy 16

  A co mają Ameryka do Europy , pewnie swój chcą opychać za podwójną cenę

 • stachkaz47

  Oceniono 29 razy 13

  Panie BŁASZCZAK
  FORT TRUMP to możesz sobie zbudować za stodołą koło wychodka.
  O tym czy chcemy na DZIESIĄTKI LAT BYĆ NARODEM ZNIEWOLONYM POWINIEN ZDECYDOWAĆ NARÓD --- W REFERENDUM.

 • fakiba

  Oceniono 35 razy 13

  Polska miała propozycję żeby się przyłączyć ale nie to kij wam w oko powiedzieli Rosjanie

 • c.t.k

  Oceniono 17 razy 11

  "Podstawą fińskiej doktryny obronnej jest obrona terytorialna. Tamtejsi specjaliści od spraw bezpieczeństwa uznali, że jako samodzielny rodzaj wojsk nie ma ona szans pokonać przeciwnika na polu bitwy, dlatego rola wojsk OT ma sprowadzać się do działań o charakterze partyzanckim. Ich zadaniem będzie wciąganie przeciwnika w ciężkie walki bez końca, co spowolni jego marsz. Działania wojsk OT mają więc polegać na wykrwawianiu agresora. W warunkach pokojowych przyszli żołnierze, czyli aktualni rezerwiści, są nieustannie szkoleni przez wojska operacyjne."
  Polska Zbrojna.
  Wszystko ładnie, tylko tam jest zupełnie inny teren

 • psyhodelic

  Oceniono 20 razy 10

  Polski rząd robi bardzo wiele by My Polacy bylibyśmy negatywnie nastawieni do Niemców, Rosjan, Żydów . Szuka wrogów na siłę pod przykryciem patriotyzmu .Podkręca spiralę nienawiści i pozwala na sianie zła w umysłach milionów Polaków co widać w postaci postów

 • dziadekjam

  Oceniono 14 razy 10

  " Wiceprezydent USA zarzucił władzom Iranu planowanie nowego Holocaustu i wezwał europejskich partnerów do wycofania się z umowy nuklearnej z Teheranem oraz poparcia amerykańskich sankcji."
  ==================
  A czy i za ten "holokaust" Natanjahuj obciąży Polskę?

 • swietyszczur

  Oceniono 13 razy 9

  O forcie Trump to PiS moze zapomniec . Demokraci swietnie pamietaja kto w Europie tak lize rowa Trumpowi .

 • psyhodelic

  Oceniono 13 razy 9

  Niemcy robią swoje . Czas gdy Niemicą narzucano prowadzenie polityki i interesów minął. Merkel ma rację gdy mówi że podczas istnienia Żelaznej Kurtyny, Zachód i USA robiły interesy z ZSRR to dlaczego teraz Niemcy nie mogą tego robić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX