"Jakie ocieplenie?! Przecież klimat zawsze się zmieniał!". No to zobacz, jak było naprawdę

19.09.2016 16:21
Zmiany temperatury na Ziemi i historia ludzkości

Zmiany temperatury na Ziemi i historia ludzkości (Rys. xkcd.com)

Oto, temperatura na Ziemi rosła przez ostatnie 20 000 lat i jakie towarzyszyły temu zmiany. Koniecznie zobaczcie tę infografikę do końca.

Twórca znakomitych komiksów dostępnych na stronie xkcd.com , Randall Munroe, postanowił pokazać, co naprawdę działo się z ziemskim klimatem przez ostatnie 20 000 lat. Wahania temperatury od zakończenia ostatniej epoki lodowej są niczym w porównaniu ze zmianami, jakie są efektem spalania przez nas paliw kopalnych. 

Przy okazji jego grafika jest znakomitą opowieścią o historii ludzkiej cywilizacji. Zwłaszcza to o pokemonach i ludziach morza!

 

embed

 

Grafika została udostępniona przez autora na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.5 Generic . Tłumaczenie: Piotr Stanisławski, Gazeta.pl

Sprawdź, czy nie kaleczysz języka polskiego [QUIZ]
1/10Uzupełnij luki podanymi wyrazami. W tym ____ chyba coś pływa!
Komentarze (614)
Zaloguj się
 • siekieraaxe

  Oceniono 53 razy 29

  Polecam archiwalne numery Horyzontów Techniki z lat 70tych.
  Znajdziecie tam serie artykulów o tym jak to.
  "Emisja CO2 doprowadzi do nowej epoki lodowcowej"
  l

 • TheWierzbionek

  Oceniono 45 razy 29

  Ja rozumiem że naukowcy, że jest presja by wszystkich którzy im nie wierzą nazywać nieukami i prymitywami. Z drugiej strony naukowcy już tyle razy się mylili, firmy które korzystają z przepisów o ograniczeniu emisji CO2 zarabiają tak kolosalne pieniądze że lepiej dmuchać na zimne. Nie ma nic złego w ograniczaniu emisji różnych gazów (nie tylko CO2), pytanie czy te dokręcanie śruby nie idzie za daleko? Podstawowy problem jaki ma ta planeta to przeludnienie i ogromna dzietność w krajach 3 świata, może ten próbować rozwiązać?

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 58 razy 28

  Cała końcówka tego wykresu, to sławetny kij hokejowy, czyli wyciągnięte z d... prognozy na przyszłość, nie fakty. Cała reszta to wyimaginowana przeszłość, bo to temperatura tysiące lat temu wywróżona z fusów. W sumie - infografika czyli propaganda.

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 40 razy 26

  W latach 70-80 jednym z najczęściej uzywanych słów w mediach było "pollution" czyli zanieczyszczenie (środowiska) spowodowane przez długie listy groźnych chemikaliów, dioksyny, kwaśny deszcz, wycieki i kominy. Teraz ten problem zupełnie zniknął jako temat z mediów. Jedynym zanieczyszczeniem w mediach jest nieszczęsny dwutlenek węgla.Wszystko inne minęło, jest oczyszczone, nie ma tematu. To może nie ma co sie martwić, tylko trzeba wymyślić jakąś następną dyzurną apokalipsę i problem CO2 tak samo zniknie? Może atak killer bees albo alergie od orzeszków?

 • vald

  Oceniono 41 razy 21

  Ale bzdury. Totalnie was porąbało. Macie od tej propagandy pseudo ekologicznej całkowitą sieczkę w głowie.
  Pamiętam jak dzisiaj artykuły w prasie, mediach , pod koniec lat 70' , początek 80' , że nadchodzi epoka lodowcowa - globalne oziębienie. Straszenie że w po roku 2000 będzie tak mało żywności że ludzie będą emigrować z północy na południe, zacznie brakować żywności na świecie.
  I mówili to naukowcy, swoje opinie brali z obserwacji i badań.
  To że klimat się ociepla to fakt. Ale co ma do tego człowiek i dwutlenek węgla który emituje , a który jest ułamkiem w całości globalnej emisji. skoro gro gazów cieplarnianych to para wodna z parujących oceanów i metan , który jest bardziej szkodliwy niż CO2.
  ale niestety propaganda robi w szkole. Już dzieci w podstawówce, są tak zindoktrynowane propagandą lobby ekooszołomów, że nic nie można im już praktycznie wytłumaczyć. Mają sieczkę w głowie, a nie logiczne myślenie .

 • asmok6

  Oceniono 31 razy 21

  Taaa ... tak było naprawdę bo ktoś tak sobie narysował. Zaraz zrobię inny obrazek w drugą stronę to stwierdzicie że naprawdę było inaczej? Jakieś źródła? Opis metodologii? Cokolwiek? Nic? Tylko rysunek satyryczny? Normalnie jak w idiokracji.

  Poza tym wybór jednego krótkiego okresu - akurat epoki lodowcowej, to jak inaczej ma to wyglądać? Ślady pierwszego osadnictwa homo sapiens, pochodzą sprzed 50 tys lat. A to tylko malutki, naprawdę malutki wycinek historii ziemi. Wcześniej były też inne humanoidy. Jeszcze wcześniej była era dinozaurów. A gdzieś w tym okresie (między -50tys a -20 tys, nie pamiętam dokładnie), był też taki w którym ludzie mieszkali na grenlandii. Nieoblodzonej grenlandii. Może ten fragment historii dacie na wykres? Tylko wtedy wyjdzie że mamy globalne oziębienie :)

 • pull_up_terrain_ahead

  Oceniono 39 razy 21

  Zaś cała ta fałszywa grafika staruje w czasie zlodowacenia...No i porównujcie sobie, matoły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane